Studenti sacenšas par zelta stetoskopu

Rīgas Austrumu slimnīcas vadība, olimpiādes rīkotājs Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aivars Lejnieks, veselības ministrs Guntis Belēvičs kopā ar medicīnas olimpiādes uzvarētājiem © F64

Medicīnas studentu olimpiāde ir veids, kā studentiem mācīties, papildus iegūt zināšanas par iekšķīgām slimībām interesantā veidā – sacensību garā, Neatkarīgajai norāda Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Rīgas Austrumu slimnīcas galvenais speciālists internā medicīnā Aivars Lejnieks. Viņš uzsver, ka olimpiādes mērķis nav ieinteresēt jaunos mediķus par darbu tieši Rīgas Austrumu slimnīcā, kura rīko šo olimpiādi, bet ļaut saprast, cik dziļas un apjomīgas zināšanas ir nepieciešamas, lai kļūtu par labu ārstu.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā norisinājās medicīnas studentu olimpiāde Zelta stetoskops. Olimpiāde gadu gaitā kļuvusi populāra Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes studentu vidū, par ko liecina plašais dalībnieku skaits un sīvā konkurence cīņā par godalgām. Olimpiādes mērķis ir studiju laikā noskaidrot talantīgākos Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes 4., 5. un 6. studiju gada studentus, kas var pierādīt savas zināšanas plašā iekšķīgo slimību spektrā – sirds un asinsvadu, kaulu un locītavu, gremošanas orgānu, endokrīnās sistēmas un citu slimību gadījumos. Ierobežotā laikā olimpiādes dalībniekiem rakstiski bija jāatbild uz testa jautājumiem un jāveic praktiski uzdevumi.

Olimpiādē bija 45 uzdevumi, no tiem 42 ir «daudzatbilžu» jautājumi. Studentiem bija jāanalizē četri asins citoloģijas attēli, viens pacienta ādas attēls, plaušu rentgena attēls un viens ultrasonogrāfijas attēls. Tāpat jāizvērtē trīs tā sauktie klīniskie gadījumi – spirogrammas (elpošanas darbības pārbaude) līkne ar rādītājiem tabulā, plaušu datortomogrāfijas bilde un plaušu rentgena bilde un ehokardiogrāfijas video. Par olimpiādes absolūto uzvarētāju kļuva 6. studiju gada studente Anda Stoļarova (pērn viņa olimpiādē ieguva trešo vietu). 6. studiju gada otrās vietas ieguvējs ir Edgars Volusnuhins (2014. gadā pirmās vietas ieguvējs), bet trešā vieta Nadeždai Vorobjovai. 5. studiju gada uzvarētāja ir Lauma Dobelniece, bet otrā vieta Danai Kigitovičai, trešā – Jeļenai Dubokai. Savukārt 4. studiju gada uzvarētāji ir Lauma Zubakina (1. vieta), Artūrs Rūtiņš (2. vieta) un Jānis Vētra (3. vieta). Lai arī olimpiāde nav domāta, lai ieinteresētu studentus studēt rezidentūrā un nākt tieši uz Rīgas Austrumu slimnīcu, studenti pēc dalības olimpiādē lūdz Iekšķīgo slimību katedras rekomendāciju rezidentu konkursā uz internista specialitāti. Pērn Austrumu slimnīcā darbu sāka vairāk nekā 60 jauno rezidentu.

Medicīnas studentu olimpiādei ir sena vēsture, tā pirmo reizi notika 1970. gada pavasarī, un tās idejas autori ir divi tā laika 6. kursa studenti, vēlāk ārsti – infektologs Ivars Mazjānis un Gaiļezera ilggadējais Endokrinoloģijas nodaļas vadītājs Aivars Galviņš. 2007. gadā olimpiāde tika nosaukta Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo slimību katedras vadītāja profesora Jūlija Anšeleviča vārdā, godinot viņa piemiņu. 2011. gada maijā universitāte sadarbībā ar Rīgas Austrumu slimnīcu un slimnīcas atbalsta fondu, pēc akadēmiķa Aivara Lejnieka iniciatīvas, atjaunoja kādreizējo tradīciju pēdējo kursu medicīnas fakultātes studentiem rīkot profesora J. Anšeleviča vārdā nosaukto terapijas olimpiādi.



Svarīgākais