Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) šodien nolēma atjaunot SIA "Radio Skonto Vidzeme" izsniegtās apraides atļaujas darbības termiņu un veikt grozījumus apraides atļaujā programmas "Radio Skonto Plus" raidīšanai ar valodas proporciju - 60% krievu valodā un 40% latviešu valodā.
Kā aģentūru LETA informēja NEPLP pārstāvji, izvērtējot iesniegto programmas "Radio Skonto Plus" koncepciju, šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā to, ka programmas "Radio Skonto Plus" saturs tiks veidots Latvijā, taps konkurētspējīgs produkts - Latvijā ražota programma ar Latvijā ražotām ziņām. Tāpat "Radio Skonto Plus" paredz veicināt piederības sajūtu Latvijai un integrāciju tai sabiedrības daļai, kuras dzimtā valoda ir svešvaloda.
NEPLP arī uzsver, ka "Radio Skonto Plus" spētu konkurēt ar tām radio programmām svešvalodās, kuru veidošanā tiek izmantoti ārvalstu elektronisko plašsaziņas līdzekļu gatavotie raidījumi, tā samazinot propogandiska rakstura informācijas daudzumu un veicinot Latvijai labvēlīga sabiedriskā viedokļa veidošanu.
Koncepcijā norādīts, ka radio programmā tiks izmantoti kvalitatīvi ziņu avoti, kurus nodrošinās profesionāls ziņu dienests, tiks veidota "dzīvā ētera" radio programma, tāpat "Radio Skonto Plus" tiks retranslēta "Radio Skonto" rīta programma latviešu valodā, kas ir aktuāla gan latviešu valodā runājošajiem, gan tiem, kas vēlas uzlabot latviešu valodas prasmes.
Pieņemot lēmumu, NEPLP ņēmusi vērā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa līdzšinējo darbību, pieredzi un kompetenci, radio programmas formātu, tā aktualitāti reģionā, konkurenci veicinošus aspektus, kas skar reklāmas tirgu, un citus.
Pamatojoties uz NEPLP pasūtīto un Baltijas Starptautiskā ekonomikas un studiju centra veikto pētījumu "Radio apraide Latvijā - ekonomiskā analīze", "Radio Skonto" un tā grupas uzņēmumi ir viena no lielākajām radio organizācijām, bet atšķirībā no citām ("Super FM" grupa, "SWH" grupa, "MIX" grupa), "Skonto" grupai nav nevienas radio stacijas krievu valodā. Līdz ar to tiek radīti nevienlīdzīgi darbības nosacījumi Latvijas jurisdikcijā esošajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, norāda NEPLP.
Padome atsaucas arī uz Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) vēstuli NEPLP, kurā tā lūgusi atbalstīt "Radio Skonto Plus", norādot, ka "Latvijas uzņēmējiem ir nepieciešams valstij lojāls plašsaziņu masu medijs svešvalodā, kura saturs ir veidots Latvijā. Šāda veida radio programma krievu valodā nodrošinātu mazākumtautības iedzīvotāju vispārējo informētību, kā arī pildītu veselīgas konkurences veicinoša faktora lomu, tādējādi attīstot uzņēmējdarbības vidi kopumā".
Arī biedrība "Baltijas Reģionālo mediju apvienība" (BRMA) vēstulē NEPLP paudusi atbalstu "Radio Skonto Vidzeme" iecerei izveidot jaunu programmu krievu valodā runājošai auditorijai.
Patlaban Rīgā ir dzirdama 31 radio programma, no kurām 19 programmas ir latviešu valodā, viena programma ir angļu valodā, bet 11 programmas - adresētas krieviski runājošajai auditorijai (astoņas tikai krievu valodā, bet trīs - ar valodas proporciju 50/50).
Kā vēstīts, saskaņā ar EPLL noteikto no 2016.gada 1.janvāra radio programmas būs vienā valodā. Līdz ar to radio programmu skaits, kuras raidīs latviešu valodā, būs 21, bet krievu valodā - deviņas (to vidū "Radio Skonto Plus").