Eiropas Savienības (ES) 17.sankciju kārta dubulto sankcijām pakļauto Krievijas "ēnu flotes" kuģu skaitu, turpinot graut Krievijas brūkošo ekonomiku, ES Ārlietu padomē uzsvēra Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV).
LETA jau ziņoja, ka otrdien ES Ārlietu padome oficiāli apstiprināja ES 17. sankciju kārtu pret Krieviju, būtiski stiprinot ekonomisko spiedienu pret agresorvalsti.
Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā, diskusijā par turpmāko ES atbalstu Ukrainai personīgi piedalījās Ukrainas ārlietu ministrs Andrijs Sibiha. Viņš pateicās ES ministriem par atbalstu un informēja par sarunām ar Krieviju un ASV, kā arī par situāciju Ukrainā. Braže apliecināja turpmāku atbalstu Ukrainai, kā arī nepieciešamību vājināt Krievijas spējas karot. Ministre atzinīgi novērtēja pieņemtās sankcijas un aicināja ministrus drīzumā pieņemt nākamo pakotni.
Braže norāda, ka ES turpina pakļaut sankcijām tos sektorus, kuri Krievijas budžetā joprojām nes ieņēmumus agresijas kara turpināšanai. Krievija nepārtrauc ikdienas uzbrukumus Ukrainai. Tā nav rīcība, kas liecinātu par vēlmi izbeigt karu un noslēgt mieru, taču Krievija uz mieru ir jāpiespiež, un ES to turpina darīt, skaidro Latvijas ārlietu ministre.
ES īpašais sūtnis sankciju jautājumos Deivids O'Salivans apliecināja sankciju efektivitāti un to, ka Krievija aktīvi meklē iespējas apiet ES, Apvienotās Karalistes, ASV un citas tai piemērotās sankcijas.
Jau šobrīd ES strādā pie 18. sankciju kārtas, lai stiprinātu sankciju režīmu un novērstu iespējas tās apiet.
Pārrunājot situācijas attīstību Tuvajos Austrumos, ministri apsprieda iespējas ES rīcībai Gazas joslā, tostarp koordinētu rīcību saistībā ar jūnijā gaidāmo ANO konferenci par divu valstu risinājumu, kas notiks Ņujorkā. Ministri arī pārrunāja Sīrijai noteikto ES ierobežojošo pasākumu ikgadējo pārskatīšanu, un apstiprināja ES Ārlietu padomes paziņojumu par ekonomisko sankciju atcelšanu Sīrijai, kuru mērķis ir uzlabot valsts sociālekonomisko situāciju un stabilitāti, novērst drošības riskus ārpus Sīrijas robežām.
Jau vēstīts, ka ES otrdien oficiāli apstiprinājusi jaunas sankcijas pret Krieviju, kas vērstas pret tā dēvētās ēnu flotes tankkuģiem.
Vienlaikus Maskava brīdināta, ka tai jārēķinās ar vēl bargākām sankcijām, ja tā nepiekritīs uguns pārtraukšanai pašas uzsāktajā agresijas karā pret Ukrainu.
"ES ir apstiprinājusi 17.sankciju paketi pret Krieviju, vēršoties pret 200 "ēnu flotes" kuģiem," sociālās saziņas vietnē "X" pavēstījusi bloka augstākā pārstāve ārpolitikā Kaja Kallasa.
"Tiek gatavots vēl vairāk sankciju. Jo ilgāk Krievija vedīs karu, jo bargāka būs reakcija," uzsvērusi Kallasa.
ES ir iekļāvusi sarakstā 189 papildu kuģus, kas ir daļa no naftas tankkuģu ēnu flotes vai dod ieguldījumu Krievijas enerģijas ieņēmumos, tādējādi kopējais sankcijām pakļauto kuģu skaits ir 342, uz tiem attiecas aizliegums piekļūt ostām un pakalpojumu sniegšanas aizliegums, teiks Eiropas Komisijas (EK) paziņojumā.
Ar jauno paketi sankciju sarakstam tiek pievienots arī 31 jauns uzņēmums, kas sniedz tiešu vai netiešu atbalstu Krievijas militārajam rūpniecības kompleksam vai ir iesaistīts sankciju apiešanā. Tas ietver 18 uzņēmumus, kas veic uzņēmējdarbību Krievijā, un 13 uzņēmumus, kas veic uzņēmējdarbību trešajās valstīs - seši Turcijā, trīs Vjetnamā, divi Apvienotajos Arābu Emirātos, viens Serbijā un viens Uzbekistānā.
Paketē ir iekļautas papildu 17 fiziskas personas un 58 juridiskas personas, kas ir atbildīgas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība. Uz viņiem tagad attiecas aktīvu iesaldēšana un aizliegums darīt pieejamus saimnieciskos resursus, un - attiecībā uz privātpersonām - arī ceļošanas aizliegums, teikts EK paziņojumā.
Paketē ir vēl vairāk paplašināts to divējāda lietojuma un progresīvo tehnoloģiju preču saraksts, uz kurām attiecas eksporta ierobežojumi, lai Krievijai liegtu piekļuvi svarīgām tehnoloģijām, jo īpaši militārām vajadzībām, piemēram, ķīmiskie prekursori, kas kalpo par enerģijas avotu. Ir pierādījumi, ka šie ķīmiskie prekursori tieši vai netieši tiek izmantoti kā Krievijas raķešu propelenti. Tāpat sarakstā iekļautas augstas precizitātes darbgaldu rezerves daļas un komponenti.