Vienotības mundiera spodrināšanai izmantos Spolīti

© f64

Automašīnu vadot dzērumā pieķertajam Vienotību pārstāvošajam tautas priekšstāvim Veiko Spolītim pašam jāizlemj – nolikt deputāta mandātu vai ne, bet partijai pār šo lēmumu nav varas. Uzskata eksperti. Vienotības valdē gan virmo ideja, ka, ņemot vērā, cik daudzos traipos pēdējā laikā iedzīvojusies partijas reputācija, V. Spolītim Saeimu vajadzētu pamest, vienlaikus spodrinot partijas mundieri.

Jau vēstīts, ka neilgi pirms deputāta mandāta iegūšanas Valsts policijas darbinieki apturēja automašīnu, kuru, būdams alkohola reibumā, vadīja V. Spolītis. Šī nodarījuma dēļ viņš bija spiests pamest partijas ētikas komisiju un, visticamāk, zaudēs Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja amatu. Tomēr ar to daļai sabiedrības un Vienotības vadības var nepietikt. Šodien partijas valde un frakcija lems par to, vai pareizāk nebūtu pārliecināt kolēģi par parlamenta atstāšanu.

Piemēram, nule kā partijas valdes priekšsēdētājas amatā atkārtoti ievēlētā Solvita Āboltiņa nenoliedz, ka Vienotībai pēdējā laikā bijis jācīnās ar «daudzu problemātisku stāstu» radītajām sekām. Tādēļ pievērt acis uz vēl vienu sarežģītu situāciju nebūtu lietderīgi.

Savu viedokli viņa līdz šīsdienas valdes sēdei atsakās sniegt, taču dažu valdes biedru pārliecību, ka V. Spolītim mandāts jānoliek, neslēpj. Jautāta vai V. Spolīša nodarījums pret sabiedrību ir smagākais no pēdējā laika partijas piedzīvotajiem, viņa atbildēja, ka to «var vērtēt dažādi», un atgādināja, ka 2005. gadā tolaik Jaunā laika deputāts Edgars Jaunups, S. Āboltiņai tieslietu ministrei esot, mandātu nolika par mazāku pārkāpumu – ātruma pārsniegšanu, braucot ar tēva dienesta automašīnu.

Savukārt bijušajam Vienotības frakcijas vadītājam Dzintaram Zaķim, kam sabiedrība joprojām nespēj piedot nodokļu optimizēšanu, iegādājoties automašīnu, un pār kuru joprojām gulst aizdomas par balsu pirkšanu Latgalē, viedokļa, vai V. Spolītim mandāts jānoliek, nebija. «Man jāpadomā,» teica deputāts.

Pats V. Spolītis gaida partijas valdes un frakcijas sēdi un pagaidām nesliecas nolikt mandātu. Viņš uzskata, ka vispirms vajag saprast, kā pret viņu attieksies kolēģi, vai būs iespējams sastrādāties, arī turpinot darbu Saeimā. Tad vēl ir atbildība pret vēlētājiem, kuriem viņš solījis panākt 2% no iekšzemes kopprodukta atvēlēšanu aizsardzībai un partnerattiecību likuma izveidošanu. Katrā gadījumā V. Spolītis uzskata, ka mandāta nolikšana būtu pārāk bargs sods, jo sodu par savu nodarījumu viņš jau ir saņēmis. Turklāt politiķim nepiedodamākas būtu aizdomas par korupciju vai līdzvērtīgiem smagiem nodarījumiem.

Nacionālās apvienības deputāts Kārlis Krēsliņš, kurš 11. Saeimā nolika mandātu, jo radās aizdomas, ka viņa dēls varētu būt iesaistīts tā dēvēto legālo narkotiku tirdzniecībā, gan ir pārliecināts, ka V. Spolītim mandātu vajadzētu tomēr nolikt. Jo viņš, piemēram, ir nesis atbildību par pieauguša dēla rīcību, bet braukšana dzērumā ir krietni nopietnāks nodarījums. Deputāts nav aizmirsis arī citus Vienotības pleķus uz vienotības mundiera un uzskata, ka arī par nodokļu optimizēšanu deputātam būtu jānoliek mandāts, tāpat kā par aizdomām balsu pirkšanā.

Arī politologs Filips Rajevskis uzskata, ka V. Spolītim pašam būtu izdevīgāk, ja viņš noliktu mandātu. «Šādā situācijā ir jāņem vērā Latvijā strādājošs princips – tie, kas laikus un pareizi aizgājuši, vienmēr atgriežas,» atgādinot K. Krēsliņu, kas pēc mandāta nolikšanas 12. sasaukumā Saeimā atkal atgriezās, saka politologs F. Rajevskis.

Savukārt politologs Ivars Ījabs atgādina, ka tikai pats V. Spolītis var pieņemt lēmumu par mandāta nolikšanu un ne partijai, ne kādam citam formējumam šajā jautājumā nav teikšanas. Savukārt, lai politiķis patiešām pārliecinātu vēlētājus, ka nožēlo savu nodarījumu, I. Ījabs sev raksturīgajā manierē iesaka deputātam ziedot Anonīmo alkoholiķu biedrībai vai kļūt par dzeršanas apkarošanas sociālo kampaņu seju.

http://news.lv/Neatkariga_Rita_Avize_Latvijai/2014/12/10/vienotibas-mundiera-spodrinasanai-izmantos-spoliti

Svarīgākais