Mazos skatītājus iepriecinās čigānmeitēns Ringla

© publicitātes

3. decembrī mūzikas namā Daile notiks pirmizrāde mazajiem skatītājiem - “Čigānmeitēns Ringla”.

"Čigānmeitēns Ringla” būs pasakas un mūzikas kopskanējums teātra mazākajiem skatītajiem un ģimenēm. Iestudējuma libreta pamatā ir Erika Ādamsona skanīgie panti un Jāņa Lūsēna un Ineses Zanderes jaunradītas dziesmas. Izrādē darbosies pieci lomu atveidotāji un īpaši aizraujoši būs vērot aktieru pārtapšanu vairākos tēlos, kuri izrādē pēc libreta kopumā atveidos divpadsmit lomas.

Iestudējuma režisore - Paula Pļavniece, scenogrāfe - Marija Rozīte, kostīmu māksliniece - Ieva Veita, horeogrāfe Katrīna Albuže. Lomas atveidos - Baiba Neja, Liena Šmukste, Artūrs Putniņš, Kaspars Pūce, Mārtiņš Upenieks. Teju visu izrādi papildinās Jāņa Lūsēna radītās dziesma un mūzikas skaņas, atainojošas pasakas varoņu darbības un vidi.

Erika Ādamsona “Čigānmeitēns Ringla” ir jau vairākām paaudzēm atpazīstams darbs, un, radot jaunu skatuvisku inscinējumu darbam, mazajiem skatītājiem tas rosinās izprast valodu, saskatīt sakritības, mudināt līdzi domāt un izvērtēt darbības situācijas. Izrāde iecerēta bērniem pirmsskolas vecumā, skolas bērniem un ģimenes apmeklējumiem.

Komponists Jānis Lūsēns stāsta par jauno darbu “Čigānmeitēns Ringla”: “Erika Ādamsona dzejā rakstītais stāsts ar Margaritas Stārastes ilustrācijām pie manis nonāca pavisam nejauši. Laiku īsinādams, sāku to lasīt, līdz tā aizrāvos, ka nemanīju - stāsts jau galā. Pirmoreizi lasot šo darbu, iztēlojos to kā izrādi bērniem. Laikā, kad katrs bērns iebāzis savu degunu mobilajā tālrunī vai datora draudīgajās dzīlēs, ir svarīgi atgādināt, ka ir arī rotaļas, stāsti, kuros ar fantāzijas un iztēles palīdzību mēs varam būt jebkas un nokļūt jebkur. Tāds arī ir šis stāsts - sapnis, kurā aktieri ar vienkāršiem, atraktīviem paņēmieniem kļūst gan par visdažādākajiem cilvēkiem, gan - dzīvniekiem un ar savu meistarību spēj pārvērst nakti par dienu un ziemu par vasaru. Ļoti ceru /tāds arī ir izrādes mērķis/, ka šis skatuves darbs atgādinās bērniem, cik jautra un pasauli izzinoša var būt rotaļāšanās un stāstu stāstīšana.

Tā kā katru vakaru simtiem tūkstošu māmiņu stāsta savam mazulim kādu pasaku vai stāstu, tad lai šis stāsts par Čigānmeitēnu Ringlu kļūst par vienu no tiem.”

Pārdomās par Ringlu un iestudējumu dalās Inese Zandere: “Man šajā muzikālajā pasakā bija ļauts paspēlēties kopā ar pašu Eriku Ādamsonu! Eriks Ādamsons, dzejoļus rakstot, labprāt spēlējās ar senākos laikos rakstītiem dzejoļiem, dziesmām, leģendām, un es ticu, ka viņš mīļuprāt atvēl mūsu spēlēm savu Ringlu, Miku un Riču. Ringla ir ziņkārīga, attapīga, droša, jāspēj tik turēties līdzi. Tomēr arī Ringla neprot uzreiz atrast savu īsto soli, lai ceļojums pa meža takām raiti ritētu uz priekšu. Skudras solītis viņai ir par sīku, lāča – par platu… Un te nu es varēju nākt palīgā, izdomājot Ringlas soļu rotaļu. Arī no meža cūku tiesas ir vieglāk aizbēgt ar skriešus-mukšus rotaļu, bet ar lācēniem sadraudzēties, dancojot lāču polku un dziedot lāciski. Bet vai visi zina, ka valodā, ko mēdzam saukt gan par čigānu, gan par romu valodu, “ričh” nozīmē lācis? Re, no kurienes tas Riča vārds ir nācis!

Un, kad šī par pasaka Ringlu būs izstāstīta, spēlējiet spēli tālāk un paši izgudrojiet viņai jaunus piedzīvojumus.”

Ar rotaļām uz nebēdu un caur spēli mēs visvairāk iepazīstam paši sevi un apkārtējos. Tas mūs atbrīvo, nojauc ar prātu radītās robežas, satuvina un rosina iztēli. Izrādē tiks apvienota aktierspēle un rotaļa, veidojot nepastarpinātu kontaktu starp aktieriem un skatītajiem.

Izrādei tapusi programma ar dažādām spēlēm, atjautības uzdevumiem un CD, kurā ierakstītas izrādes visas 10 dziesmas.

Latvijā

Būtu jāizvērtē atsevišķu Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA) darbinieku atbildība un jāsaprot, kā valsts varētu palīdzēt iedzīvotājiem saistībā ar neizdarību radītajiem zaudējumiem, tā pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu (JV) pauda prezidents Edgars Rinkēvičs.