Gandrīz 60% Latvijas vecāku atzīst: es peru savu bērnu

© maminuklubs

Kopumā 59% Latvijas vecāku, kas piedalījušies ģimenes portāla "Mammamuntetiem.lv" veiktajā aptaujā, atzinuši, ka savus bērnus audzina ar vardarbīgām metodēm. Lai vecākiem sniegtu izglītojošu informāciju par bērnu audzināšanu bez pēršanas, "Mammamuntetiem.lv" līdz ar Starptautisko Bērnu aizsardzības dienu uzsāk sociālo kampaņu "Necel roku!".

"Agrāk pēru, tagad to nožēloju" - šādu atbildi veiktajā aptaujā izvēlējušies 12% respondentu. Viens no kampaņas uzdevumiem ir mainīt - palielināt - tieši šo rādītāju. "Psihologi allaž uzsver, ka vardarbīga izturēšanās pret bērnu atstāj sekas gan bērna psihē, gan bērna un vecāku attiecībās. Taču tie vecāki, kas paši bērnībā ir pērti, bieži portālā "Mammamuntetiem.lv" raksta, ka tās ir muļķības. Par labiem cilvēkiem viņi izauguši tieši tāpēc, ka pērti, līdz ar to tagad laiku pa laikam ieper arī savus bērnus," stāsta kampaņas "Necel roku!" iniciatore, portāla "Mammamuntetiem.lv" īpašniece Inga Akmentiņa-Smildziņa.

"Tas ir mīts, ka pēršana ir palīdzējusi izaugt par labu cilvēku. Sišana nekādā gadījumā nevar būt pieņemama bērnu disciplinēšanas metode, lai arī kāds būtu to vecāku viedoklis, kuri paši bērnībā ir pērti," uzsver Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa.

Uz aptaujas jautājumu "Vai tu per savu bērnu?" atbildi "Nē, tikai dažreiz uzšauju pa dibenu" izvēlējušies 44% respondentu. Taču uzšaušana pa dupsi, raušana aiz auss vai bizes, bērna purināšana, kniebšana arī ir vardarbīgas bērnu audzināšanas metodes.

"Būtu maldīgi uzskatīt, ka vardarbība pret bērnu ir bijusi tikai gadījumos, kad paliek zilumi, ir sasitumi un šāda rīcība atkārtojas bieži. Bērna psihi var ietekmēt jebkurš fizisks pāridarījums, arī tad, ja tas notiek "tikai dažreiz". Jāatceras, ka fiziskai vardarbībai ir dažādas "sejas" un tās visas bērnam ir biedējošas," saka L. Rieksta-Riekstiņa.

Latvijā

Šā gada septembrī Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvalde, aizturot organizētu noziedzīgu grupu, Rīgā pārtrauca kāda striptīzkluba darbību. Tur ilgstoši bija plaucis sutenerisms. Par šo noziegumu aizdomās tiek turētas piecas personas, četrām piemērots drošības līdzeklis apcietinājums.