15,6% bezdarbnieku bez darba ilgāk par trim gadiem

Reģionālās darba mobilitātes pasākumā Darbs Latvijā gada laikā iesaistījušies 235 bezdarbnieki, no kuriem puse arī pēc pasākuma beigām turpina darbu pie tā paša darba devēja.

Lielākais reģionālās darba mobilitātes pasākuma dalībnieku skaits ir reģistrēts Latgalē, kur ir arī lielākais bezdarba līmenis.

Zemākais bezdarba līmenis šāgada februārī reģistrēts Rīgas reģionā – 6,2 procenti, bet augstākais Latgalē – turpat 20 procenti. Februārī, salīdzinot ar janvāri, bezdarba līmenis palielinājies visos reģionos, izņemot Rīgu. Marta sākumā reģistrētais bezdarba līmenis valstī bija 9,9 procenti. Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) dati liecina, ka lielākajās pilsētās saglabājas tāda pati tendence – augstāks bezdarbs ir Rēzeknē (17,4 procenti), kā arī Liepājā (13,8 procenti), un tas saistīts ar neseno Liepājas metalurga krīzi. Divās pilsētās – Rīgā un Valmierā – bezdarba līmenis nav paaugstinājies, bet nav arī sarucis.

NVA uzskaitē marta sākumā bija 33 431 ilgstošie bezdarbnieki, kas ir 34,2 procenti no kopējā reģistrēto bezdarbnieku skaita. Visvairāk – gandrīz puse – ilgstošo bezdarbnieku ir vecumā pāri 50 gadiem. Vidējais bezdarba ilgums pašreizējiem ilgstošajiem bezdarbniekiem ir 989 dienas jeb 2,7 gadi. Taču 15 procenti no bezdarbniekiem bez darba ir ilgāk pat par trim gadiem. Lielākais ilgstošo bezdarbnieku īpatsvars ir Latgalē (54 procenti), mazākais – Rīgas reģionā. Tomēr, kā norāda NVA, vērojama neliela pozitīva tendence – ilgstošo bezdarbnieku īpatsvara samazinājums visos reģionos, visvairāk Zemgalē – par 2,1 procenta punktu.

Lai cilvēki, kuri nevar atrast darbu savā pagastā vai pilsētā, nemainot dzīvesvietu, varētu atsākt strādāt pie attālākiem darba devējiem Latvijā, NVA pirms gada uzsāka mobilitātes programmu. Tās dalībniekiem darba attiecību pirmo četru mēnešu laikā NVA kompensē transporta vai dzīvojamās telpas īres izdevumus. «Kopš projekta sākuma tajā kopumā iesaistījušies 235 nodarbinātie, un atrasts darbs pie vairāk nekā 180 darba devējiem,» stāsta NVA speciāliste Iveta Kancēna. Savukārt 132 nodarbinātie pēc pasākuma beigām turpina darbu pie tiem pašiem darba devējiem. Ar vairākiem programmas dalībniekiem vienlaikus darba attiecības nodibinājuši divi gaļas pārstrādes uzņēmumi – Rēzeknes gaļas kombināts Latgalē un gaļas pārstrādes uzņēmums Nākotne Zemgalē. Lielākais reģionālās darba mobilitātes pasākuma dalībnieku skaits ir reģistrēts Latgalē – 73, vismazākais – Kurzemē (25) un Rīgas reģionā (27). Strādājošie līdz šim lielākoties pieprasīja transporta izdevumu kompensāciju un tikai 16 – īres izdevumu atlīdzību. NVA finansiālā atlīdzība transporta vai dzīvojamās telpas īres izdevumu segšanai vienam nodarbinātajam četru mēnešu periodā nevar pārsniegt 398,40 eiro.

Latvijā

Latvijas degvielas mazumtirdzniecībā konkurence ir piesātināta - degvielas uzpildes staciju skaits pret automašīnu skaitu ir viens no augstākajiem Eiropā, intervijā aģentūrai LETA atzina degvielas tirgotāja AS "Virši-A" valdes priekšsēdētājs Jānis Vība. Viņš norāda, ka degvielas tirgotāju nozare ir kapitāla ieguldījuma ziņā ļoti intensīva, bet pēdējo gadu tendence ir tāda, ka ne visi mazie spēlētāji spēj turpināt kapitālieguldījumus un uzturēt kvalitāti, tāpēc mazo spēlētāju tirgus daļa samazinās. Pēc viņa teiktā, Latvijas degvielas tirgū šobrīd situācija ir stagnējoša un kopējās degvielas patēriņš Latvijā joprojām nav sasniedzis līmeni, kāds bija pirms pandēmijas.

Svarīgākais