Valdošās koalīcijas pārstāvji šodien atbalstīja vairākus Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus budžeta ieņēmumu daļā, kas palielina kopējo fiskālo telpu jeb papildu pieejamo līdzekļu apmēru vēl vairāk nekā par 20 miljoniem latu, šodien pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).
Līdz ar to kopējā fiskālā telpa uz budžeta izdevumu daļu ir apmēram 80 miljonu latu, klāstīja premjers. Šodien tika izskatīti vairāki jauni pasākumi, un, pēc Dombrovska teiktā, pasākums ar lielāko fiskālo ietekmi ir tas, ka patlaban nolemts nevirzīties uz dividenžu iemaksu samazināšanu no valsts kapitālsabiedrībām, redzot "šo lielo disbalansu starp vēlmēm un iespējām" valsts budžetā.
Tāpat koalīcijas partneri neesot konceptuāli iebilduši pret Reformu partijas ierosinājumu par ostas nodevu. Reformu partija rosina šos budžeta ienākumus no ostu nodevas novirzīt autoceļu uzturēšanai, "tādējādi atbrīvot budžeta naudu sociālajām vajadzībām - pedagogu, mediķu un iekšlietu sistēmas darbinieku algām un sociālajām garantijām", teikts partijas paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem.
Reformu partijas pārstāvji norāda, ka koalīcijas partneri konceptuāli atbalstīja šo priekšlikumu un tas tiks iestrādāts valsts budžeta plānošanā. Uz nākamo koalīcijas sadarbības padomes sēdi Reformu partija arī iesniegs attiecīgu likumprojektu.
Valdības vadītājs žurnālistiem sacīja, ka "Vienotība" nav iebildusi pret šo ieceri un konceptuāli šādām risinājumam ir atvērta, tomēr ir svarīgs arī valdības sadarbības un sociālo partneru viedoklis šajā jautājumā. Pamats diskusijām būs tad, kad tiks sagatavots likumprojekts, piebilda Dombrovskis.
Tikmēr nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK deputāts Imants Parādnieks skaidroja, ka šajā jautājumā nepieciešams komplekss risinājums, tomēr patlaban nav pieejams Pasaules Bankas pētījums, lai varētu izdarīt secinājumus.
Jautājumi par priekšlikumiem budžeta ieņēmumu palielinošiem pasākumiem būs otrdienas valdības sēdes darba kārtībā, un apkopojums par tiem būs pieejams pēc sēdes, solīja premjers.
Dombrovskis arī pastāstīja, ka koalīcija uzsāka pirmo diskusiju par budžeta izdevumiem, tomēr ministriju pieprasījumi ir krietni lielāki nekā pieejami līdzekļi, līdz ar šīs diskusijas, kā precīzi sadalīt budžeta izdevumu daļu, būs jāturpina.
Kā ziņots, valdība pirms nedēļas konceptuāli atbalstījusi vairākus priekšlikumus valsts budžeta ieņēmumus palielinošiem pasākumiem.
Saskaņā ar FM sniegto informāciju ministri vienojās konceptuāli atbalstīt vairākus nozaru priekšlikumus nodokļu jomā papildu finansējuma jauno politikas iniciatīvu pasākumiem gūšanai. Paredzēts ieviest direktīvas par kopējo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmu prasību par PVN piemērošanu luksusa klases vieglajām pasažieru automašīnām ar 2014.gada 1.janvāri. Šāda soļa fiskālā ietekme 2014.gadā veido vienu miljonu latu. Tāpat tika atbalstīts FM iesniegtais ierosinājums veikt grozījumus PVN likumā attiecībā uz priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojuma atcelšanu vieglajām pasažieru automašīnām, ko izmanto tikai un vienīgi saimnieciskās darbības vajadzībām.
Konceptuāli atbalstīts tika arī Zemkopības ministrijas priekšlikums pagarināt uz trīs gadiem IIN atvieglojumus summām, kas izmaksātas kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai.
Paredzēts arī noteikt pienākumu veikt valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas no autoratlīdzības, piemēram žurnālistiem un citiem autoriem. Izņēmums būs pasīvā autoratlīdzība. Pasākuma fiskālā ietekme veido 1,6 miljonus latu.
Vienošanās tika panākta arī par akcīzes nodokļa dabasgāzei atbrīvojuma saglabāšanu lauksaimniecībā izmantojamās zemes segto platību un rūpniecisko mājputnu novietņu siltumapgādei, kā arī minimālās likmes 5,65 eiro (3,97 latu) apmērā piemērošanu dabasgāzei, ko izmanto rūpnieciskās ražošanas un lauksaimniecības izejvielu pirmapstrādes tehnoloģisko iekārtu darbināšanai un tehnoloģiski nepieciešamā klimata nodrošināšanai. Pasākuma fiskālā ietekme ir mīnus 1,2 miljoni latu. Atbalstīts tika arī priekšlikums pārskatīt akcīzes nodokli autogāzei. Pasākuma ietekme ir 2,8 miljoni latu. Tiks izskatīts arī Ekonomikas ministrijas priekšlikums tālākam pakāpeniskam likmes pieaugumam, vienādojot to ar akcīzes nodokļa apmēru dīzeļdegvielai un/vai benzīnam.
Ministri vienojās arī par pensionāra mēneša nepaliekamo minimumu, papildu atvieglojumus invalīdiem, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, kā arī mēneša neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus izteikt veselos eiro, noapaļošanu veicot par labu nodokļa maksātājam. Šo pasākumu fiskālā ietekme kopā ir mīnus 1,3 miljoni latu.