Atklās Vērmaņdārzam veltītu izstādi

© f64

Jau rīt plkst. 16.30 Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē tiks atklāta izstāde veltīta otram vecākajam Rīgas parkam "Vērmaņdārzs: cilvēki un notikumi".

Izstādē pirmo reizi plašai publikai vienkopus būs skatāmi daiļdārznieku Georga Kūfalta (1853 - 1938), Andreja Zeidaka (1874 - 1964) un ainavu arhitekta Kārļa Barona (1912 - 1996) dažādos laikos izstrādātie apstādījumu plāni, parka ēku rasējumi un pārbūves projekti, mazo arhitektūras formu rasējumi un zīmējumi. Interesantas liecības par dažādos laikos aktīvo Vērmanes dārza sabiedrisko un kultūras dzīvi sniedz Viļa Rīdzenieka un citu autoru fotogrāfijas, izstāžu, koncertu un sarīkojumu afišas, kā, piemēram, mākslinieka Jāņa Plēpja 1935.gada plakāts leģendārās mākslinieku apvienības Zaļā vārna jubilejas izstādei Lielā Vērmaņa dārza paviljonā.

Vērmanes dārzam Rīgas kultūrvēsturē vienmēr bijusi liela nozīme, ne tikai kā būtiskai pilsētas atpūtas vietai, bet arī kā kultūras centram. Par to savās publikācijās rakstījuši daudzi ievērojami latviešu kultūras un sabiedriskie darbinieki - Andrejs Upīts, Augusts Deglavs, Pāvils Rozītis, Kārlis Skalbe, Pēteris Ērmanis un citi.

Izstādē būs skatāmas kafejnīcas - restorānu Lielais Vērmaņa dārzs, Mazais Vērmaņa dārzs, restorāna Parka pagrabs ēdienkartes, kinoteātra Lielais parks afišas un programmas, kā arī materiāli no Annas Vērmanes un viņas dēla Johana Kristofa Vērmaņa fondiem - noteikumi par parka dažādu ēku un laukumu iznomāšanu, dārza lietvedības dokumenti un sarakste par pasākumu organizēšanu. Vērmanes dārza apsaimniekotāji, kas vēsturiski ir veidojuši un kopuši parku - sākotnēji Dārzu pārvalde (līdz 1944.gadam), tagad aģentūra "Rīgas dārzi un parki", kurai šogad aprit 130 gadu, uzkrājuši interesantu un līdz šim nepubliskotu arhīvu un fotomateriālus par Vērmanes dārza apstādījumiem, retajām augu sugām un formām.

Izstāde bibliotēkā būs skatāma līdz 2010.gada 30.janvārim.

Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.