Zelta mikrofons 2015: Prāta vētra tiek gāzta no troņa

JAUNIE KARAĻI. Jānis Aišpurs un The Sound Poets – pašlaik tieši viņi kronējami par latvju popmūzikas līderiem © F64

Lai gan vakar notikušajā Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas Zelta mikrofons pasniegšanas ceremonijā latvju supergrupa Prāta vētra tika pie savas 30. balvas, diez vai tā šo pasākumu var uzskatīt par izdevušos – svarīgākajās nominācijās viņus izpogāja grupa The Sound Poets.

Latvijas Nacionālajā operā vakar sadalīja 20 populārās mūzikas gada balvu komplektu – 19 Zelta mikrofonus un vienu Dimanta mikrofonu. Labi, ka pēdējā brīdī mikrofonieši tomēr aptvēra, ka tirdzniecības parka Alfa apmeklētāju balsojums ir gana svarīgs, taču nav gada balvas vērts, – vinnēja Prāta vētra ar dziesmu Ziemu apēst, taču šai balvai tomēr nav lielās statuetes spēka. Toties pilnīgi negaidīti parādījās vēl kāda balva – ceremonijā par savu īpašo devumu mūzikas attīstībā tika godināts Raimonds Pauls, pasniedzot komponistam īpašu balvu – Dimanta mikrofonu. Par viņa sasniegumiem Maestro varētu godināt katru dienu visa gada un vismaz divu gadsimtu garumā, bet kāpēc tieši šoreiz? Laikam dēļ apaļās jubilejas. «Tā kā balvu par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas industrijā Raimonds Pauls saņēmis jau 2000. gadā, tad Latvijas Mūzikas producentu apvienība (LaMPA) ir pieņēmusi lēmumu dibināt speciālbalvu. Kā Latvijā un pasaulē visvairāk izdotajam, viskuplāk tiražētajam, visvairāk atskaņotajam autoram un izpildītājam Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas divdesmit gadu pastāvēšanas vēsturē Raimondam Paulam tiks pasniegta speciālbalva – Dimanta mikrofons,» tāds ir skaidrojums. Nez, kam un pēc cik gadiem šādiem kritērijiem atbilstoša balva varētu tikt pasniegta nākamreiz, kandidātus tā īpaši neredz, varbūt Maestro vienkārši vajadzēja iedot balvu par to, ka viņš ir (un tam visi piekristu!), bet nu labi...

Taču nu par galveno. Gada balvu jeb Zelta mikrofonu (tā šīs balvas sauc tikai otro gadu) sadalē uz iekļūšanu kādā no kategorijām pretendēja 114 albumu, 61 dziesma, 57 video klipi, 31 debitants un 8 koncertieraksti. Kopskaitā tika saņemts 271 iesniegums, kas ir par 37 pretendentiem vairāk nekā iepriekšējā mikrofonā. Protams, kā vienmēr, kad kaut ko ir iesniegusi Prāta vētra, tieši latvju supergrupa bija galvenā favorīte uz kārtējām uzvarām. Līdz vakardienai tās kontā bija 29 Gada balvas, atlika vien skaitīt, cik tās būs tagad. Sensacionāli, taču šoreiz Prāta vētra zaudēja – grupai The Sound Poets. Par to, ka prātnieki vinnēs koncertieraksta nominācijā, šķiet, šaubu nebija nevienam (tā viņu kontā ir jau 30. balva!), tomēr likās, ka prātnieki vinnēs vēl kādā no sešām izvirzītajām nominācijām. Bet nē, mūzikas ekspertiem laikam pieriebusies Prāta vētras dominance, tāpēc viņi tika atstāti pie ratiem. Jāatgādina, ka viņu pirmā Gada balva datējama ar 1997. gadu, kad hits Tavas mājas manā azotē uzvarēja labākās pop & rock dziesmas kategorijā. Pa starpu vēl bija vairāki kuriozi, kad Prāta vētra vinnēja pat rokmūzikas nominācijās (2003. un 2005. gadā), bet galvenais, ka visus šos gadus viņi ir bijuši galvgalī. Nu vairs tā nav.

Tātad – The Sound Poets. Uzvara Gada albuma un Labākā popmūzikas albuma nominācijās. No Neatkarīgās apskatnieka pozīcijām raugoties, šis ir ne īpaši taisnīgs iznākums, jo Jāņa Aišpura grupas piedāvājums nemaz tik kvalitatīvs nebija (it īpaši jau no CD kā produkta piedāvājuma aspekta), taču kaut kā tas žūrijai tomēr iepaticies. Informācijai: žūrijā kopskaitā bija vairāk nekā 40 cilvēku, katra novērtēšanā drīkstēja būt ne vairāk kā desmit nomināciju. Lai pieteiktos (jeb uzprasītos) vērtējumam, pašiem mūziķiem nācās noskaitīt 25 eiro par katru kategoriju. The Sound Poets minētajās kategorijās apspēlēja ne tikai Prāta vētru, bet arī tādu cienīgu pretendentu kā Donu – vēl viens kadrs, kas parasti vinnē visur, kur vien tiek nominēts. Tiesa, arī Dons nav palicis bešā – viņa CV krājkasītē iekrita Zelta mikrofoni par labāko radiohitu (tātad komerciālajos rādītājos Artūrs ir pirmais) un videoklipu (vinnēja divus Ozola darbus!). Par šo klipa nomināciju – režisors bijis Kaspars Roga, tātad viņš vinnējis pats sevi (Prāta vētras klips arī bija nominēts Top 5), laikam derētu šo puisi izsaukt uz paklāja Strēlnieku ielas birojā, kas tad te vēl nebūs, konkurentiem Gada balvas gādā...

Sensacionāla ir arī Aminatas uzvara Gada labākās dziesmas kategorijā – viņas Love Injected pārsteidzoši vinnējusi gan Prāta vētras hitu Ziemu apēst (varbūt vajadzēja tai virzīt kaut vai Ēdenes dārzu?), gan The Sound Poets dziesmu Skats no augšas, gan abus Dona gabalus Pašā ielas galā un Dieviņš. Patiesībā šis nudien ir pārsteigums, jo Aminatas dziesma pārējo vidū absolūti nešķita kā favorīte, tāpēc vēl lielāks prieks par šo talantīgo meiteni. Otrs mikrofons kā gada debitantei – vai tad kāds vēl šaubījās par to?!

Par citām nominācijām. Atgriezies ir reperis Ozols, kuram pēc Gustavo aiziešanas sviestā, oi, atvainojiet, jaunos dzīves meklējumos konkurentus vairs nemana – godam nopelnīta balva par labāko gada albumu hiphopa kategorijā. Alternatīvās/indīmūzikas kategorijā vinnēja Sigma – te nu jāsaka, ja kāds šo grupu vēl nav dzirdējis, steigšus lai to dara, ļoti labs un iesakāms produkts! Diezgan pārsteidzoši, ka viņi vinnēja gan Laika suņus, gan apskatnieka favorītus no Oranžajām brīvdienām, taču visu cieņu, lai vinnē. Dziesminieku albums – kā tad, kā tad, Alise Joste, kurš gan cits... Pieņemsim, ka viņa tiešām ir tik laba, kā visi viņu slavē... Šlāgerī uzvarēja Dakota, kas, šķiet, to dara vienmēr, ja vien konkurentos nepatrāpās Raimonds Pauls, taču viņi arī ir labākie, šaubu nav. Par roka un metālmūzikas nomināciju jau bija skaidrs, ka vinnēs kāds no šā žanra veterāniem – Skyforger vai Inokentijs Mārpls. Šoreiz tomēr debesukalēji, kas laikam tikai loģiski, jo viņi vairāk atbilst minētās nominācijas prasībām. Noteikti vēl gribētos pieminēt nominācijā Tautas un pasaules mūzikas albums uzvarējušo projektu Zāle – ļoti interesants darbs. Jāatgādina vēlreiz: Zelta mikrofonu sadalē uz iekļūšanu kādā no kategorijām pretendēja 114 albumu, balvai neiesniegušo, taču ierakstīto albumu skaits būtu vēl pamatīgāks. Un kāds te vēl runā par Latvijas skaņu industrijas pagrimumu?!

Latvijas Mūzikas ierakstu gada balva Zelta mikrofons 2015

• Bērnu mūzikas albums

Lilillā un viņas pigoriņi – Big Al & The Jokers sadarbībā ar bērnu koncertgrupu Pigoriņi

• Akadēmiskās mūzikas albums

Emīls Dārziņš – Valsts akadēmiskais koris Latvija, diriģents Māris Sirmais

• Elektroniskās mūzikas albums

Fiction – Kashuks

• Hiphop mūzikas albums

Atpakaļ nākotnē – Ozols

• Alternatīvais vai indīmūzikas albums

Sazaroto taku dārzs – Sigma

• Popmūzikas albums

Pulsē – The Sound Poets

• Roka un metāla mūzikas albums

Senprūsija – Skyforger

• Šlāgera un kantri mūzikas albums

Mana spēle – Dakota

• Dziesminieku albums

Hardships Are Ships – Alise Joste

• Džeza un blūza mūzikas albums

Liepājas iela – Aivars Hermanis

• Tautas un pasaules mūzikas albums

Viņa – Zāle

• Labākā debija

Inner Voice – Aminata

• Labākā dziesma

Love Injected – Aminata

• Koncertieraksts

7 soļi svaiga gaisa – Prāta vētra

• Videoklips

Pašā ielas galā – Dons

• Gada albums

Pulsē – The Sound Poets

• Radiohits

Dieviņš – Dons

• Balva par mūža ieguldījumu

Pits Andersons

• Dimanta mikrofons

Raimonds Pauls

• Alfas gada dziesma

Ziemu apēst – Prāta vētra



Izklaide

Šo sestdien, 14. decembrī, Kultūras nams “Atmoda” aicina uz jauno un mazpazīstamo grupu konkursa “Nemiera blice 2025” pirmās kārtas piekto koncertu, kurā spēkiem mērosies grupas “Mūūnskin”, “K.O.G.S” un “Lisijs Biskvīts”.

Svarīgākais