Šovasar Liepājas pludmalē izskaloto zobenzivi nolemts atveidot mulāžā, proti, izgatavot precīzu zivs telpisku atveidojumu plastmasā tās dabiskajā izmērā, formā un krāsā. Zobenzivs mulāža būs pieejama publiskai apskatei, aģentūru LETA informēja Liepājas pilsētas domes pārstāve Dace Ķēde.
Lai izgatavotu zobenzivs atveidojumu mulāžā, Liepājas pašvaldība ir noslēgusi līgumu ar zivju taksidermisti Sarmīti Inbergu-Petrovsku par kopējo summu 1500 eiro.
"Liepājas pludmalē izskalotā zobenzivs ir rets eksemplārs. Ir svarīgi to saglabāt un tajā pašā laikā nodrošināt pieejamu apskatei sabiedrībai, kā arī izmantot izglītojošiem mērķiem kā dabisku, zinātniski precīzu un kvalitatīvi izgatavotu objektu. Zivs mulāža sniedz vislabāko priekšstatu par zivju reālo izskatu, izmēru un krāsojumu dabā salīdzinājumā ar citiem līdz šim izmantotajiem uzskates līdzekļiem, piemēram, fotogrāfijām, zīmējumiem vai maketiem," norāda zivju taksidermiste Inberga-Petrovska.
Kā atzīst speciāliste, zivis ir ļoti sarežģīti objekti un to saglabāšana un eksponēšana prasa īpašu pieeju un profesionālu rīcību.
"Ņemot vērā zivs iespaidīgos izmērus, ir nepieciešams pielāgot un izveidot speciālu darba vietu, lai praktiski noorganizētu mulāžas izveidi. No zobenzivs tiks noņemta forma un izgatavota plastmasas mulāža, kas tiks krāsota. Mulāža būs izturīga un viegli transportējama, kā arī tā tiks noformēta uz paliktņa, lai būtu aplūkojama 360 grādos no visām pusēm," stāsta Inberga-Petrovska.
Zivs mulāža pēc tās izgatavošanas tiks izvietota Liepājā sabiedrībai pieejamā un apskatāmā vietā, bet par konkrētu vietu vēl tiks lemts. Papildus mulāžai tiks pievienots informatīvais materiāls, lai sniegtu pēc iespējas plašāku priekšstatu par Liepājas pludmalē izskaloto eksotisko zivi.
Kā norāda Liepājas domē, zivju mulāžu izgatavošana ir pavisam jauns piedāvājums Latvijā, taču Inberga-Petrovska darbošanos taksidermijas jomā jau ir apliecinājusi ar augstu darbu kvalitāti, gūstot atzinīgu novērtējumu vairākos starptautiskos taksidermijas čempionātos. Papildus tam apmācībās un semināros gan tepat Eiropā, gan ASV iegūtas zināšanas tieši zivju taksidermijā.
Jau ziņots, ka 12.augustā Liepājas pilsētas Pašvaldības policijas pludmales glābšanas dienestā tika saņemta informācija, ka Liepājas pludmalē, netālu no Vaiņodes ielas, jūrā atrodoties liela zivs. Pludmales glābšanas dienesta darbinieki devās uz minēto vietu un konstatēja, ka Baltijas jūras ūdenī atrodas zobenzivs. Tā tika izvilkta no ūdens un nogādāta glābšanas stacijā. Atrastās zivs svars ir aptuveni 80 kilogrami un tā ir apmēram divus metrus gara.
Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, arī tieši pirms astoņiem gadiem, 2007.gada 12.augustā, netālu no Liepājas, Ziemupes jūrmalā, tika izskalota zobenzivs. Tā svēra 37 kilogramus. Gadu vēlāk Latvijas dabas muzeja ekspozīcijā "Jūra" jau bija aplūkojama Ziemupē izskalotās zobenzivs mulāža un skelets.
Iepriekš līdzīgi gadījumi, kad Latvijas piekrastē tika izskalota zobenzivs, fiksēti deviņas reizes līdz Otrajam pasaules karam un divas reizes pēckara periodā - 1952. un 1993.gadā pie Ventspils.
Baltijas jūrā ik pa laikam iemaldās vai krastā atrod interesantus un retus jūras iemītniekus.
Zobenzivs ir tipiska okeāna zivs, kas visbiežāk ir sastopama tropiskās joslas un mērenās joslas ūdeņos, un Baltijas jūrā tā ir tikai iemaldījusies. Zobenzivs atradumus Baltijas jūrā var izskaidrot ar to migrāciju. Migrācijas dēļ zobenzivs ir sastopama arī tai neraksturīgākās vietās, piemēram, Melnajā jūrā, Ziemeļu jūrā vai Baltijas jūrā. Šādās vietās zivs nokļūst, sekojot līdzi zivju, galvenokārt siļķu, makreļu, stavridu vai reņģu, bariem.