Mai­ja Dam­be Kol­lin­sa: Kā "strādā" astroloģija virtuvē?

© Pixabay

As­tro­lo­ģe un rakst­nie­ce Mai­ja Dam­be Kol­lin­sa pirms dažiem gadiem at­grie­zās Lat­vi­jā no Ame­ri­kas Sa­vie­no­ta­jām Val­stīm, kur pavadījusi mūža lielāko daļu. Vi­ņas dzī­ve ir ie­dves­mo­jo­ša, arī ar sā­pī­ga­jiem lik­te­ņa pa­vēr­sie­niem. Latvijā Mai­ja Dam­be Kol­lin­sa pazīstama arī kā grāmatas «As­tro­lo­ģi­ja vir­tu­vē» autore.

- Jū­su uz­rak­stī­tā «As­tro­lo­ģi­ja vir­tu­vē» ir ne ti­kai skais­ta, bet arī iz­zi­no­ša grā­ma­ta. Ja ne­pro­ti ga­ta­vot, vis­maz uz­zi­ni par sa­viem ēša­nas pa­ra­du­miem, at­tie­cī­bām ar drau­giem un ģi­me­ni, pat par mī­las bū­ša­nām un ne­bū­ša­nām.

- Trīs­des­mit ga­dus pēc tam, kad Ame­ri­kā tu­rē­ju ro­kās ku­li­nā­ri­jas grā­ma­tu, pie­dzi­ma «As­tro­lo­ģi­ja vir­tu­vē». Es šai ku­li­nā­ri­jas grā­ma­tai bi­ju pie­ai­ci­nā­ta kā as­tro­lo­ģe, bet vai­rā­kas rei­zes ne­kas ne­sa­nā­ca ar pa­vā­riem. Viens biš­ķi ie­mī­lē­jās ma­nī. Kad tei­cu, ka man jau ir draugs, viņš sa­dus­mo­jās. Pa­tei­ca, ka pat re­cep­tes ne­drīk­stot iz­man­tot. Tad at­nā­cu uz iz­dev­nie­cī­bu «Mad­ris» un tei­cu - man viss sa­rak­stīts, bet nav pa­vā­ru un re­cep­šu. Pa­lū­dzu re­cep­tes Ēri­kam Drei­ban­tam, viņš tei­ca - jā. Ie­pa­zīs­ti­nā­ja ar Kas­pa­ru Jan­so­nu, Kas­pars - ar Gin­tu Aizu­pie­ti. Pie­ai­ci­nā­jām In­gu Cī­ru­li un Ed­ga­ru Bon­da­ru. Un ma­nas drau­dze­nes jaun­āko dē­lu no Ame­ri­kas - Džeim­su Ka­va­na­vu. Viņš ir pa­vārs.

- Ko jau­tā­jāt zvaig­znēm pirms trīs­des­mit ga­diem un ko vai­cā­jat ta­gad?

- Sā­ku­mā mē­ģi­nā­ju sa­prast, kas no­tiek ar tā­du cil­vē­ku kā es, kurš ne­dzī­vo sa­vā dzim­te­nē. Par to sā­ku in­te­re­sē­ties div­des­mit de­vi­ņu ga­du ve­cu­mā, kad jau div­des­mit ga­dus bi­ju no­dzī­vo­ju­si Ame­ri­kā. Va­rē­tu do­māt, ka es­mu tur pie­ra­du­si un aiz­mir­su­si sa­vu va­lo­di­ņu, bet lat­vie­tim tā ne­no­tiek. Es mē­ģi­nā­ju sa­prast, kā­pēc tā ne­no­ti­ka un kas ma­ni da­ra uni­kā­lu. Man Sau­le ir de­vī­ta­jā mā­jā, Urāns un Sa­turns tre­ša­jā mā­jā. Tas no­zī­mē, ka at­ra­dī­šos tā­lu no dzim­te­nes un būs ļo­ti sva­rī­gas ci­tas kul­tū­ras. Re­dzē­ju pro­blē­mas sa­vā mī­les­tī­bas dzī­vē. Bū­tu in­te­re­san­ti, kas man pa­vēr­tos Lat­vi­jā... Pirms vai­rā­kiem ga­diem bi­ju Vents­pi­lī uz lek­ci­ju, un Kon­stes kun­dze (Starp­tau­tis­kās rakst­nie­ku un tul­ko­tā­ju mā­jas di­rek­to­re An­dra Kon­ste - aut.) par ma­ni tei­ca: mēs ne­zi­nām, kā­das bū­tu bi­ju­šas vi­ņas ie­spē­jas Lat­vi­jā, var­būt Mai­ja bū­tu lie­la rakst­nie­ce. Ma­nu­prāt, ma­na pirm­ā mī­les­tī­ba bi­ja būt par sko­lo­tā­ju, darbs ar jaun­ie­šiem, un as­tro­lo­ģi­ja ir ot­rā. Kad Ame­ri­kā šķī­ros un pir­ku jaun­u le­dus­ska­pi, man uz­dā­vi­nā­ja brī­niš­ķī­gu ku­li­nā­ri­jas grā­ma­tu, ko es ne­kad ne­bū­tu pir­ku­si, jo tā mak­sā­ja piec­des­mit do­lā­rus. Sā­ku iz­mē­ģi­nāt vi­sā­das re­cep­tes. Vī­ra mam­ma un mā­sa do­mā­ja, ka es ne­ko ne­zi­nu, jo ne­bi­ju mā­cī­ju­sies ku­li­nā­ri­ju, bet vi­ņas - bi­ja. Kad šķī­ros, sa­pra­tu, ka man ta­ču va­ja­dzēs zi­nā­ša­nas ku­li­nā­ri­jā. Tā grā­ma­ta bi­ja tik brī­niš­ķī­ga, ka ie­in­te­re­sē­ja ma­ni. Ku­li­nā­ri­ja ir tre­šā mī­les­tī­ba. (Pēk­šņi pie­vēr­šas fo­to­grā­fam, kurš ie­kār­to stu­di­ju.) Jā­pap­ra­sa fo­to­grā­fa kun­gam, vai viņš sev tai­sa ēdie­nu? Jā? Vai dzī­vo­jat viens? Ak di­va­tā? Bet ga­ta­vo­jat pats? Kā­da zo­di­aka zī­mī­te jums bū­tu? Auns. Ahā, tad dro­ši vien ēdot stā­vat kā­jās, jo Auni­ņam jā­stei­dzas, nav daudz lai­ka. Auni­ņam nav tā vis­lie­lā­kā pa­cie­tī­ba. Man vien­mēr ir dū­mu de­tek­tors, jo aiz­mir­stu, ka ga­ta­vo­ju ēdie­nu.

- Vai vei­do­jat po­li­tis­kās prog­no­zes? Var­būt jūs vai­rāk in­te­re­sē sa­va dzī­ve, ne­vis no­ri­ses pa­sau­lē?

- Po­li­ti­ka sā­ku­mā ma­ni ne­in­te­re­sē­ja. Po­li­ti­ka in­te­re­sē­ja brā­li un tē­vu, vi­ņi par to vien­mēr ru­nā­ja, bet mam­ma šaus­mī­gi uz­trau­cās. Ne­gri­bē­ja ne­ko dzir­dēt. Es­mu daudz la­sī­ju­si un mā­cī­ju­sies, arī bu­dis­mu un me­di­tā­ci­jas uz­sā­ku šeit, Lat­vi­jā. Man ļo­ti sva­rīgs ir ga­rī­gums, bet ne­var ne­ska­tī­ties, kas no­tiek po­li­ti­kā, jo pār mū­su ple­cu el­po Pu­ti­na kungs. As­tro­lo­ģis­ki ap­ska­tos, kas no­tiek ma­nā Ame­ri­kā. Ir jā­pie­vērš uzmanī­ba tam, kas no­tiek.

- Jūs esat ļo­ti dzī­ves­prie­cī­ga un dar­bī­ga.

- Pal­dies! Vien­mēr gan tā ne­bi­ja. Brā­lis tei­ca, ka tad, kad es no­krā­so­ju blon­dus ma­tus - tas bi­ja div­des­mit ga­du ve­cu­mā -, ma­na oma uz­la­bo­jās. Jo man ir Mē­ness Vē­zī­tī un va­ru būt ļo­ti jū­tī­ga, un Marss Auni­ņā. Es par daudz pār­dzī­vo­ju.

Taču, kad bi­ju sep­tiņ­pa­dsmit ga­dus ve­ca, man šķi­ta, ka es­mu sa­ga­ta­vo­ju­sies aiziet, kad vien man va­jag. Na­ba­ga mam­mai, tē­vam un brā­lim pra­sī­ju - kas ir mans ie­mesls dzī­vot šai dzī­vē?

  • Bet bailes?...

  • Par bailēm... man no tum­sas ir bail. To es kā bērns iz­ju­tu, arī vē­lāk, kad Ame­ri­kā dzī­vo­ju sa­vā mā­jā, pa­ņē­mu di­vus ka­ķus, jo vi­ņi jūt, kas no­tiek. Bai­les ir pa­li­ku­šas no bēg­ļu lai­kiem. Es vi­su dzī­vi ne­li­ku tām vār­du - ka tās ir bai­les. Bēg­ļu gai­tās iz­ju­tu, ka ma­ni kāds pa­sar­gā, kaut arī man bi­ja bail. Tik un tā dzī­ve ir jā­dzī­vo un vi­su var mai­nīt uz kaut ko gai­šā­ku. Reiz stai­gā­ju pa Es­pla­nā­di, gai­dot vie­nu sa­vu drau­gu, un viņš man jau­tā­ja: ko tu do­mā­ji gai­dī­da­ma? Es do­mā­ju, ja šis bū­tu mans pē­dē­jais brī­dis uz pa­sau­les, cik brī­niš­ķī­gi te stai­gāt, nakts vi­dū ap Vec­rī­gu, ska­tī­ties uz skais­to, zi­lo, iz­gais­mo­to til­tu un gai­dīt sa­vu tu­vu drau­gu. Man ir mī­ļas drau­dze­nes dā­vi­nāts ro­žu­kro­nis, kaut ne­es­mu ka­toļ­ti­cī­ga, un es iz­jū­tu, ka man ir pa­rā­dīts - dievs ma­ni mīl. Stai­gā­jot pa Rī­gas ie­lām, es ga­rī­gi iz­jū­tu mam­mu un tē­vu. Bai­les man ir, bet ne­va­ru teikt, ka bai­dos no no­mir­ša­nas.

- Vai Lat­vi­jā esat ie­gu­vu­si to, ko gai­dī­jāt, pēc kā il­go­jā­ties?

- Jā. Bet tas ne­no­zī­mē, ka es sa­pro­tu lie­tas. Man jā­at­zīs­tas, ka sa­pro­tu ma­zāk ne­kā bi­ju ie­do­mā­ju­sies. Vieg­li nav. Ne­es­mu ne lat­vie­te, ne ame­ri­kā­nie­te, jo ne­va­ru aiz­mest piec­des­mit ga­dus, kad dzī­vo­ju ci­tur. Vē­lē­tos, kaut cil­vē­ki šeit vai­rāk viens ar ot­ru mē­ģi­nā­tu iz­ru­nā­ties. Bet šeit ir ie­spē­ja at­gūt to, kas man bi­ja at­ņemts. To sir­snī­bu, kas ir Lat­vi­jā, ne­var sa­prast ar prā­tu, es to iz­jū­tu. Es­mu īs­ta­jā vie­tā. Es­mu nā­ku­si šeit mā­cī­ties, jo to, kas trū­ka Ame­ri­kā, pie­pil­du Lat­vi­jā. Man šķiet, ka ir kāds ie­mesls, ko es vēl īs­ti ne­zi­nu, kā­pēc es­mu šeit. Tā­pēc ne­va­ru se­vi uz­ska­tīt par ve­cu, jo man jā­būt stip­rai, lai iz­da­rī­tu to, kas pa­re­dzēts.

MAI­JA DAM­BE KOL­LIN­SA

  • Dzi­mu­si Rī­gā, kris­tī­ta Ik­šķi­lē;
  • Ame­ri­kā dzī­vo­ja kopš 1949. ga­da de­cem­bra, bet bēg­ļu gai­tās ko­pā ar ģi­me­ni de­vās 1944. ga­dā - uz Vā­ci­ju;
  • ba­ka­lau­ra grāds vēs­tu­rē, bi­ju­si an­gļu va­lo­das sko­lo­tā­ja audzēk­ņiem no ris­ka gru­pām;
  • uz­rak­stī­ju­si un pār­tul­ko­ju­si di­vas grā­ma­tas «Svei­ka, Ame­ri­ka!» un «As­tro­lo­ģi­ja vir­tu­vē»;
  • in­te­re­se par as­tro­lo­ģi­ju ra­du­sies 1969. ga­dā;
  • Lat­vi­jā at­grie­zās 2013. ga­da no­vem­brī, bet pir­mo­reiz dzim­te­nē ie­ra­dās 1997. ga­dā.

Par sa­vu ģi­me­ni sa­ka: «Pa­piņš sko­lā bi­ja prin­ci­pal. Di­rek­tors. Tur viņš ie­pa­zi­nās ar sa­vu skol­nie­ci, ma­nu mam­mu, un vē­lāk, kad vi­ņa bi­ja bei­gu­si sko­lu, vi­ņi ie­mī­lē­jās. Mam­ma ir jel­gav­nie­ce, tēvs no Kur­ze­mes. Es sā­ku vei­dot cilts­ko­ku, gri­bu vi­siem sa­tai­sīt cilts­ko­kus.» Mam­mai pie­mi­ta spē­ja pa­re­dzēt. Arī Mai­ja redz vie­dus sap­ņus.

*

PADOMI VIR­TU­VĒ

Grā­ma­tā «As­tro­lo­ģi­ja vir­tu­vē» ap­ko­po­tas 165 re­cep­tes vi­sām ho­ro­sko­pa zī­mēm trim ēdienreizēm - bro­kas­tīm, pus­die­nām un va­ka­ri­ņām, rak­stu­ro­tas vi­su zo­di­aka zīm­ju pār­stāv­ju īpa­šī­bas un ēša­nas pa­ra­du­mi. «Mūs ie­spai­do ne ti­kai Sau­le, bet arī augošs Mē­ness, kas ak­ti­vi­zē emo­ci­jas un in­stin­ktus, un pie­vil­cī­bas pla­nē­ta Ve­ne­ra, kas ie­tek­mē dzī­ves vēr­tī­bas, no­sa­ka, kā­di ēdie­ni mums kat­ram garš­o, kā katrs no mums tos ga­ta­vo un kā cie­nā ci­tus,» rak­sta Mai­ja Dam­be Kol­lin­sa. Grā­ma­tas pie­li­ku­mā ir ap­rak­stī­tas Ve­ne­ras un Mē­ness zī­mes un ie­spē­ja kat­ram no­teikt, kur tās at­ra­du­šās cil­vē­ka dzim­ša­nas brī­dī.

«Lai kā­das ho­ro­sko­pa zī­mes pār­stā­vis jūs bū­tu, de­cem­brī tie­ši pirms Zie­mas­svēt­kiem iz­la­siet Strēl­nie­kam do­mā­tos pa­do­mus un eks­pe­ri­men­tē­jiet ar vi­ņa ie­cie­nī­ta­jām re­cep­tēm! Sa­vu­kārt Zie­mas­svēt­ku lai­kā un jaun­ā ga­da pir­ma­jā mē­ne­sī iz­mē­ģi­niet Me­žā­ža re­cep­tes. Va­sa­ras saul­grie­žos, ap Jā­ņu die­nu, pa­la­siet par Vē­zi un ie­prie­ci­niet se­vi ar vi­ņa re­cep­tēm! Ru­de­nī, kad sā­kas sko­las laiks, ga­ta­vo­jiet Jau­na­vas gau­mei at­bil­sto­šus ēdie­nus. Kat­rai zī­mei at­bil­sto­šais ēdiens ir sais­tīts ar at­bil­sto­šu ga­da­lai­ku,» ie­sa­ka as­tro­lo­ģe.

AUNS - mal­tī­ti pa­ras­ti bau­da no sa­vas mī­ļās skār­da krū­zes vai bļo­di­ņas. Lab­prāt iz­mē­ģi­na vi­su. Ie­spē­jams, ka Auns pir­mais mie­lo­jās ar zu­ti un no­gar­šo­ja su­ši - ie­ras­tās stei­gas dēļ ap­ēda zi­vi pirms tās pa­ga­ta­vo­ša­nas.

VĒR­SIS - lab­prāt bau­da tē­ju un vī­nu. Vir­tu­vē vi­ņa dzī­vei ir gal­ve­nā lo­ma. Vī­rie­tim ir lie­la ie­spē­ja kļūt par šef­pa­vā­ru.

DVĪ­ŅI - pa­tīk just, kā pul­sē dzī­ve. Vien­lai­kus spēj ga­ta­vot mal­tī­ti, ar vie­nu aci ie­ska­tī­ties grā­ma­tā, lai uz­zi­nā­tu, kā bei­dzas ro­māns, ru­nāt pa mo­bi­lo tele­fo­nu un vēl arī ska­tī­ties tele­vi­zo­ru. Vi­ņi pat la­sa grā­ma­tu vir­tu­vē. Vi­ņu bū­tī­bai at­bilst Sau­les dzel­te­nā krā­sa.

VĒ­ZIS - lab­prāt uz­tu­ras mā­jās un saim­nie­ko vir­tu­vē. Ēdie­nu vis­pirms bau­da ar acīm, gā­dā, lai bū­tu pilns le­dus­ska­pis. Ko­pī­ga mal­tī­te, pēc vi­ņa do­mām, ir svē­tīgs ri­tu­āls.

LAU­VA - no rī­tiem ir možs un at­pū­ties. Auna ie­tek­mē lab­prāt bau­da ka­fi­ju un sar­kan­vī­nu, bet Dvī­ņu ie­tek­mē - bal­tvī­nu. Vi­ņam pa­tīk būt la­bā ga­ra­stā­vok­lī, tā­pēc pirms pus­die­nām se­vi pa­lu­ti­na ar ka­fi­jas vai tē­jas pau­zi.

JAU­NA­VA - ie­tei­ca­mas tē­jas, īpa­ši zā­ļu tē­jas. Var iz­iet par­kā un tur ap­ēst sa­vas līdz­pa­ņem­tās pus­die­nas, pie rei­zes at­pū­šo­ties. Garš­o kar­tu­pe­ļi un ga­ļa, bet vi­ņa spēj no­vēr­tēt arī augst­āka la­bu­ma vī­nus un iz­smal­ci­nā­tus sal­dos ēdie­nus.

SVA­RI - pa­ši uz­klās ga­lu, no­liks li­nu sal­ve­ti, ie­lies sev vī­nu, ie­slēgs mū­zi­ku, tad uz­vilks mā­jas čī­bas un ju­tī­sies kā dievs. Čak­lā­kie bro­kas­tu gal­du šad tad uz­klāj jau ie­priek­šē­jā va­ka­rā.

SKOR­PI­ONS - vis­la­bā­kais lī­dzek­lis, kā aiz­dzīt mie­gu, ir kār­di­no­ša bro­kas­tu smar­ža - ka­fi­ja, cepts šķiņ­ķis ar olām vai grauz­dē­ta fran­ču mai­ze.

STRĒL­NIEKS - pa­tīk gan kla­sis­ka, gan ne­pa­ras­ta ēdien­kar­te - no vi­sa viņš no­gar­šos pa ga­ba­li­ņam, prie­cā­jo­ties gan par uguns­ku­rā cep­tu brie­ža ga­ļu, gan par pel­nos cep­tiem kar­tu­pe­ļiem.

ME­ŽĀ­ZIS - ne­pa­tīk ag­ri cel­ties, pa­mo­dies snie­dzas pēc ūdens mal­ka, apel­sī­nu su­las vai ka­fi­jas. Olas tiks vā­rī­tas pre­cī­zi piec­as mi­nū­tes, tos­ter­mai­zes būs per­fek­ti glī­tas un zel­tai­nas.

ŪDENS­VĪRS - mal­tī­šu ga­ta­vo­ša­na ir kā me­di­tē­ša­nas veids. Vir­tu­vē viņš ie­vieš pa­vār­māk­slas jau­ni­nā­ju­mus un meis­tar­sti­ķus, dar­bo­da­mies kā Tra­kais Pro­fe­sors - meis­ta­rī­gi ga­ta­vo dī­vai­nus ēdie­nus.

ZI­VIS - pirms bro­kas­tīm ie­mal­ko kā­du ta­si tē­jas vai ka­fi­jas, lai pil­nī­bā pa­mos­tos. Vi­ņām ie­tei­cams ie­sa­la dzē­riens, kas ba­gāts ar vi­ta­mī­niem vai pro­te­īniem. Zi­vīm jā­rū­pē­jas par ve­se­lī­gu uz­tu­ru.

Horoskopi

Katras zodiaka zīmes labklājības ideāls vēdiskajā astroloģijā atspoguļo dziļo savstarpējo saistību ar visumu un cilvēka dvēseles ceļu, kas palīdz ieraudzīt dzīvi kā plašu un daudzpusīgu ceļojumu uz piepildījumu un harmoniju. Katra zodiaka zīme meklē unikālu labklājības formu, kas ir saistīta ar tās garīgajiem uzdevumiem un dvēseles ceļu.

Svarīgākais