Ķīnā turpina blīst nekustamo īpašumu burbulis; mājokļi dažviet pārvērtēti pat par 70%

Ķīnā turpina blīst nekustamo īpašumu burbulis, un dažviet mājokļu cenas ir pārsniegušas tirgus vērtību pat par 70%, ceturtdien vēstī laikraksts "China Daily", atsaucoties uz Ķīnas Sociālo zinātņu akadēmijas septembrī veiktu pētījumu.

Saskaņā ar tā datiem vienpadsmit valsts lielākajās pilsētās, tostarp Pekinā un Šanhajā, pašlaik nekustamo īpašumu cenas ir pacēlušās par 30-50% virs tirgus vērtības. Visproblemātiskākā situācija izveidojusies Ķīnas dienvidaustrumu provinces Fudzjanas galvaspilsētā Fudžou, kur vidējās mājokļu cenas tirgus vērtību pārsniegušas pat par 70%.

Lai gan Ķīnas valdība pēdējā laikā ir īstenojusi pasākumus nekustamo īpašumu tirgus atdzesēšanai, tostarp mudinājusi bankas iegrožot kreditēšanu, mājokļu cenas turpina spītīgi celties.

Statistikas dati liecina, ka 70 lielākajās Ķīnas pilsētās oktobrī salīdzinājuma ar šo pašu mēnesi pērn mitekļi kļuvuši par 8,6% dārgāki.

Valda uzskats, ka nekustamo īpašumu cenas uz augšu ir uzdzinuši vērienīgi ekonomikas stimulēšanas pasākumi, kurus Ķīnas valdība īstenojusi kopš 2008.gada, iepludinot tirgū milzīgus likviditātes apmērus, lai atvairītu globālās krīzes negatīvo ietekmi uz savu ekonomiku.

Ķīnas banku uzraudzības institūcija jau vasarā brīdināja, ka šīs Āzijas lielvalsts ekonomikā kreditēšanas bums var izraisīt inflācijas lēcienu, aktīvu burbuļu izveidošanos un ekonomikas pārkaršanu.

Ķīna iepriekš īstenojusi salīdzinoši mīkstu monetāro politiku, lai globālās lejupslīdes apstākļos saglabātu ekonomikas pieaugumu. Pērnā gada sākumā Pekina pat vērsās pie kredītiestādēm ar aicinājumu aktivizēt kreditēšanu.

Vairāki eksperti norāda, ka Ķīnas valdības mērķi neesot saprotami un tās īstenotā politika - nekonsekventa.