Lai gan līdz šim Latvija uz Ķīnu galvenokārt eksportējusi kokmateriālus un mēbeles, austrumu lielvalsts labprāt vēlētos pie mums iepirkt arī mellenes un putnu gaļu.
Šodien, tiekoties ar zemkopības ministri Laimdotu Straujumu, Ķīnas Tautas Republikas lauksaimniecības viceministrs Niu Duns (Niu Dun) apliecināja, ka Ķīna ir gatava palielināt Latvijā ražotās pārtikas importu. Lai gan Latvija ir maza valsts, Ķīna tomēr vēlas sadarboties arī ar nelielām valstīm, kas varētu piegādāt kvalitatīvu pārtiku.
Zemkopības ministre Laimdota Straujuma Ķīnas lauksaimniecības viceministram Niu Dunam apliecināja, ka Latvijas pārtikas ražotāji ir gatavi palielināt Latvijā ražotās lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu eksportu uz Ķīnu. Zemkopības ministre arī uzsvēra, ka viens no efektīvākajiem veidiem, kā attīstīt un uzlabot tirdzniecības plūsmas starp abām valstīm, ir aktuālās informācijas apmaiņa starp Latvijas un Ķīnas atbildīgajām iestādēm par valstu prasībām un noteikumiem tirdzniecības jomā.
nra.lv, sazinoties ar Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāju Dagniju Mucenieci, noskaidroja, ka pieprasījums audzis arī putnu gaļai un dzīvniekiem lauksaimniecībā. Tiesa, vispozitīvākās atsauksmes ir tieši par mellenēm: „Tās ēd gan bērni, gan pieauguši. Arī Niu Duns uzsvēra, ka mellenes Ķīnā ir ļoti pieprasītas un to eksports jāpalielina.”
Tomēr Latvijas augļkopju asociācijas (LAA) valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte (pārstāve no melleņu audzētāju apvienības) uz šo paziņojumu raugās skeptiski: „Runa ir par meža mellenēm, nevis tā saucamajām „deserta mellenēm”, kuras pērkam tirgū. Deserta mellenes mēs paši notiesājām, uz Ķīnu šīs ogas netiek vestas. Ogām ir jāsaglabājas svaigām, vienīgais veids, kā ātri tās aizgādāt līdz Ķīnai ir ar lidmašīnu, bet vai tiešām Ķīnai būs vajadzīgas latviešu mellenes, ja tuvāk, un, iespējams, lētāka, ātrāka piegāde ir no Jaunzēlandes, tiešām nezinu.”
2011. gadā uz Ķīnu eksportēti Latvijas lauksaimniecības produkti par kopējo vērtību 6,6 miljoni eiro. Kaut arī Latvijas tirdzniecības bilance ar Ķīnu pēdējos trijos gados ir bijusi negatīva, tomēr tai ir tendence pastāvīgi uzlaboties. Ja 2009. gadā Latvijas - Ķīnas tirdzniecības bilance uzlabojās pateicoties Ķīnas importa vērtības samazinājumam, tad 2010. un 2011. gadā tas notika jau pateicoties Latvijas eksporta vērtības pieaugumam.
Ķīna ir Latvijas pastāvīgs partneris zivju produktu tirdzniecībā. No 2004.gada līdz 2008.gadam zivju produkcijas imports no Ķīnas ik gadu pieauga. Taču pasaules ekonomiskās krīzes seku iespaidā 2011.gadā zivju produkcijas imports no Ķīnas samazinājās par aptuveni 2 reizēm salīdzinot ar 2008.gadu. Kopumā Ķīnas īpatsvars nav liels un 2011.gadā tas veidoja tikai 1,4% no Latvijas kopējā zivju produkcijas importa apjoma. No Ķīnas tika importētas saldētas filejas, saldētas zivis saldēti moluski un garneļvēži, lai paplašinātu zivju produkcijas sortimentu vietējā tirgū.
Latvijai meža nozares ārējās tirdzniecības bilance ar Ķīnu ir negatīva. 2011.gadā Latvijā meža nozares produkti no Ķīnas tika ievesti 5,4 milj.Ls vērtībā, bet izvesti 2,8 milj.Ls vērtībā. Uz Ķīnu galvenokārt tiek eksportēti zāģmateriāli un koka mēbeles un to daļas.