Piena iepirkuma cenai strauji samazinoties, ZM lūgs valdībā finansiālo atbalstu piena nozares stabilizēšanai

© Anita Vaivode/F64

Ja divu mēnešu laikā svaigpiena iepirkuma vidējā cena valstī turpinās būtiski samazināties, Zemkopības ministrija (ZM) lūgs valdībai finansiālo atbalstu piena nozares stabilizēšanai, liecina ministrijas saskaņošanai iesniegtais informatīvais ziņojums.

Ziņojumā pausts, ka ZM vērsīsies Ministru kabinetā ar lūgumu pēc finansiāla atbalsta piena nozares stabilizēšanai no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", ja, sākot ar 2023.gada februāri, svaigpiena iepirkuma vidējā cena valstī divu mēnešu laikā samazināsies par vismaz 20%.

Vienlaikus ZM ziņojumā uzsvēra nepieciešamību vienoties ar lauksaimniecības nozari par valsts atbalsta finansējuma iekšējo pārdali piena krīzes risināšanai.

Tāpat informatīvajā ziņojumā ZM piedāvā izstrādāt kārtību piena pircēju un ražotāju ilgtermiņa līgumu ieviešanai valstī, paredzot indeksācijas faktoru cenu svārstību gadījumā, kā arī izstrādāt svaigpiena iepirkuma cenas aprēķināšanas metodiku, ņemot vērā piena sausnas enerģētiski koriģēto pienu.

Informatīvajā ziņojumā arī pausts, ka ZM plāno veicināt Latvijas piena produktu eksportu, kā arī svaigpiena un piena produktu tiešo tirdzniecību, un sekmēt mazo veikalu un tirdzniecības vietu attīstību.

Saskaņošanas termiņš ir 3.marts.

Jau ziņots, ka janvārī piena iepirkuma cena daļai saimniecību samazinājusies par aptuveni 40%, salīdzinot ar 2022.gada novembri. Tāpat nozares pārstāvji paredz, ka tuvāko divu mēnešu laikā gaidāma situācijas pasliktināšanās, un piena iepirkuma cena vēl mēnesi varētu samazināties par diviem līdz trim centiem. Marta prognozes ir 20 līdz 25 centi par litru.

Februāra sākumā vidējā piena iepirkuma cena Latvijā bija 28 līdz 30 centi par litru, bet atsevišķiem uzņēmumiem cena jau bija samazinājusies līdz 20 centiem par litru un zemāk. Savukārt Eiropas Savienībā vidējā cena bija 45 centi.

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Irbe skaidroja, ka pašreizējā situācija ir izveidojusies lielākoties ārējo tirgu ietekmes rezultātā.

Vienlaikus nozares pārstāvji ir brīdinājuši, ka Latvijas piena ražotāji gatavi plašiem protestiem, ja situācija netiks uzlabota valstiskā līmenī un saimnieki būs spiesti pieņemt lēmumu likvidēt ganāmpulkus.

Jau ziņots, ka zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) uzdeva Zemkopības ministrijas valsts sekretāram Raivim Kronbergam sagatavot informatīvo ziņojumu par situāciju piena nozarē, ņemot vērā straujo piena iepirkuma cenas kritumu.

Svarīgākais