Swedbank ekonomiste: Mājsaimniecību patēriņš šogad turpina balstīt izaugsmi

© F64

Izskatās, ka šī gada pirmajos divos mēnešos mājsaimniecību tēriņi turpināja diezgan stabili kāpt. Izslēdzot svārstīgo degvielas tirdzniecību, kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums auga par 3.3% janvārī un 5% februārī salīdzinājumā ar gadu iepriekš. Pārdošanas apjomi jo īpaši auga nepārtikas precēm (attiecīgi 5.3% un 6.1%). Visstraujāk auga informācijas un komunikācijas iekārtu un sporta preču tirdzniecība, kā arī turpina ātri palielināties tirdzniecība pa pastu un internetā. Pārtikas preču tirdzniecības izaugsme saglabājas lēnāka, bet arī tā nedaudz paātrinājās, no 1% janvārī uz 3.7% februārī. Savukārt degvielas pārdošanas apjomi ir bijuši vāji, attiecīgi 0.3% un -10.4%.

Patērētāju noskaņojums šī gada 1.ceturksnī nedaudz uzlabojās, neskatoties uz kritumu martā. Mazumtirgotāju noskaņojums pieauga vēl straujāk. Algu kāpums vēl arvien ir spējš, patērētāju cenas vidēji stabilas vai pat nedaudz krītošas. Tāpēc, neskatoties uz minimālu bezdarba līmeņa pieaugumu (daļēji sezonalitātes dēļ), iedzīvotāju ienākumi turpina kāpt un balstīt arī tēriņu kāpumu. Arī šogad mājsaimniecību patēriņš, visticamāk, būs galvenais ekonomikas izaugsmes virzītājspēks.

Ekonomika

Ikviens, kurš ikdienā brauc ar auto, būs pievērsis uzmanību tam, cik liels daudzums kravas automašīnu pārvietojas pa koplietošanas ceļiem. Īpaši, ja dodaties Eiropas virzienā – ceļš no Kauņas Lietuvā līdz Polijai un tālāk uz Rietumeiropu ir kā pudeles kakls, kur visi kravinieki saspiežas šaurajā “Suvalku koridorā”, kas ir vienīgais sauszemes ceļš no Baltijas valstīm uz Rietumeiropu, neiebraucot trešajās valstīs. Tā ir arī laba vieta, lai subjektīvi novērtētu, cik attīstīta ir loģistikas nozare katrā no Baltijas valstīm.

Svarīgākais