Bezdarbniekiem galvenokārt piedāvās mācības apstrādes rūpniecībā, transporta un informācijas nozarēs

Ņemot vērā Ekonomikas ministrijas vidēja termiņa darba tirgus prognozes un ekspertu vērtējumu, šogad Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) bezdarbnieku apmācību galvenokārt plānots veikt tādās nozarēs kā apstrādes rūpniecība, transports un uzglabāšana, informācijas un komunikācijas pakalpojumi, liecina Labklājības ministrijas (LM) izstrādātajā informatīvajā ziņojumā "Par darba tirgus īstermiņa prognozēm 2010.gadam un bezdarbnieku un darba meklētāju prioritārajiem apmācību virzieniem" iekļautā informācija.

Ar šo ziņojumu LM tuvākajā laikā plāno iepazīstināt valdību.

Pēc LM teiktā, apmācību plānots veikt arī tādās nozarēs kā elektroenerģija, gāzes un siltumapgāde, kā arī gaisa kondicionēšana.

Tas tiek pamatots ar to, ka darba tirgus eksperti prognozē, ka šogad varētu pieaugt pieprasījums pēc augstākā līmeņa speciālistiem, eksporta menedžeriem, transporta un loģistikas speciālistiem, augsti kvalificētiem ražošanas strādniekiem, kā arī programmētājiem un citiem speciālistiem.

Prognozes tāpat liecina, ka pieprasījums pēc darba spēka turpinās mazināties būvniecības nozarē, valsts iestādēs, klientu apkalpošanā.

LM uzsver, ka apmācības ir būtiskas, lai nodrošinātu darbaspēka pietiekamu profesionālās izglītības un pamata kompetenču līmeni un aktivizētu bezdarbniekus, kā arī mazinātu augstu bezdarba līmeņa risku pēc krīzes. Turklāt darba tirgū patlaban pieprasīti ir tādi darbinieki, kuri ir elastīgi un kompetenti vienlaicīgi veikt vairāku amatu pienākumus.

LM līdz ar to uzsver, ka apmācība ir vairāk jāorientē uz kompetenču pieeju un prasmju apguvi. Būtiska šai gadījumā ir arī bezdarbnieka vēlme izglītoties un pilnveidoties.

Tāpat LM uzskata, ka pasākums "Darba praktizēšana ar stipendiju pašvaldībā" ir saglabājams kā viens no būtiskākajiem aktīvās darba tirgus politikas pasākumiem gan šogad, gan arī nākamgad, jo šajā pasākumā bezdarbnieki bez iztikas līdzekļiem tiek nodrošināti ar ienākumiem. Vienlaikus tiek nodrošināta arī taisnīga konkurence uzņēmēju starpā, jo valsts nekropļo tirgu.

LM uzsver, ka pašreiz tiek īstenoti arī pasākumi, kas nodrošina subsidētās vietas nelabvēlīgākajā situācijā esošajiem bezdarbniekiem, piemēram, cilvēkiem ar invaliditāti. Tāpat šogad plānots uzsākt jaunu pasākumu jauniešu-bezdarbnieku atbalstam.

Patlaban LM un NVA sadarbībā ar darba devējus pārstāvošām organizācijām strādā pie atbilstoša mehānisma izstrādes piemērotāko uzņēmumu izvēlei, kas varētu piedāvāt darba un prakses vietas jauniešiem. Šim mērķim konsultatīvu palīdzību tieši jauniešu bezdarbnieku atbalsta jomā LM sniedz arī Austrijas Sociālo, darba un patērētāju lietu ministrija.

Subsidētās darba vietas un jauniešu darba prakses ir instruments, kas attīstītajās valstīs tiek pielietots, lai atbalstītu visnelabvēlīgākajā situācijā esošos bezdarbniekus, kompensējot to zemāku darba ražīgumu, piemēram, cilvēku ar invaliditāti gadījumā, vai arī atvieglojot ieiešanu darba tirgū, piemēram, ar valsts finansiāli atbalstītu jauniešu darba prakšu starpniecību, uzsver LM.

Svarīgākais