Urban Art taisnojas par dzīvokļu pircējiem neatmaksāto naudu

Piemērot tiesisko aizsardzību vai noteikt maksātnespēju ir lūgušas vairākas nekustamo īpašumu kompānijas, kuras vēl pirms trim četriem gadiem paziņoja par ambicioziem attīstības plāniem. Jaunuzceltās mājas lielākoties ir spokaini tukšas, savukārt ģimenes, kuras bija cerējušas pavadīt tajās laimīgus brīžus, šobrīd ir kā pie sasistas siles.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 2008. gadā bija saņēmis 157 sūdzības no patērētājiem par netaisnīgiem līguma noteikumiem nekustamā īpašuma pirkuma līgumos vai priekšlīgumos. Pērn to skaits bijis piecas reizes mazāks – 29 sūdzības, Neatkarīgo informēja Patērētāju tiesību aizsardzības centra komunikāciju vadītāja Sanita Gertnere.

2008. gadā no sūdzībām par netaisnīgiem līguma noteikumiem nekustamā īpašuma pirkuma līgumos (priekšlīgumos) 62 sūdzības atrisinātas par labu iesniedzējam, viena sūdzība bijusi nepamatota, 10 atsauktas, 4 gadījumos atteikta sūdzības skatīšana. Savukārt 2009. gadā no sūdzībām par netaisnīgiem līguma noteikumiem nekustamā īpašuma pirkuma līgumos (priekšlīgumos) 25 tika atrisinātas par labu iesniedzējam, viena sūdzība atsaukta, 2 gadījumos tika atteikta sūdzības skatīšana.

Par dzīvokļu un māju kvalitāti 2008. gadā PTAC saņēmis 33 sūdzības, bet 2009. gadā – 58 sūdzības.

Iemaksu atgūst daļēji

Neatkarīgā jau rakstīja, SIA Urban Art janvāra vidū ir uzsākta bankrota procedūra. Ģimenes, kuras savulaik bija iemaksājušas pirmo iemaksu, bet vēlāk izmantoja līgumā paredzēto iespēju atteikties no dzīvokļa, zaudējot 10% no iemaksātās summas, uzņēmuma bankrota situācijā ir palikušas kā pie sasistas siles – tām nav ne dzīvokļa, savukārt pirmo iemaksu izdevies atgūt vien daļēji.

Urban Art valdes priekšsēdētāja Laimdota Šnīdere Neatkarīgajai atzina, ka līdzīgā situācijā projektā Dienvidu pakavs 2 bija 28 ģimenes, kas bija noslēgušas dzīvokļa cerību līgumu. Desmit no tām, tāpat kā iepriekšējā publikācijā minētā Ieva (vārds pēc ģimenes lūguma mainīts), nolēma atteikties no iespējas iegādāties dzīvokli šajā mājā, savukārt 18 ģimenes izmantoja iespēju iegādāties dzīvokļus par lētāku cenu un šobrīd tajos dzīvo. L. Šnidere skaidroja, ka arī Ievai esot šāda iespēja.

"Mēs maksimāli nācām pretī katrai ģimenei, cenšoties atmaksāt ieguldīto. Bija pat tādi mēneši, kad bez algas palika Urban Art darbinieki, lai atmaksātu naudu tiem, kuri bija atteikušies no dzīvokļa pirkšanas. Diemžēl visu nespējām atmaksāt," skaidroja L. Šnīdere. Ievas ģimene saņēma atpakaļ 1800 latus no 16 000 latu, ko bija iemaksājusi kā pirmo iemaksu.

"Es nekad neesmu slēpusies vai neatbildējusi uz telefona zvaniem. Ja arī kādreiz uzreiz nevarēju atbildēt, tad vienmēr pārzvanīju," skaidroja L. Šnīdere, noliedzot Ievas teikto, ka "uz telefona zvaniem uzņēmuma pārstāvji neatbildēja, bet, ja pamanījāmies piezvanīt no cita telefona numura, mums laipni atbildēja, ka nauda jāgaida".

Cena kritusi uz pusi

Dienvidu pakava 2 dzīvokļi pirms diviem gadiem tika piedāvāti par 1500 latiem kvadrātmetrā. Vēl pirms neilga laika to cena bija nokritusies līdz 1300 eiro (911 latiem) par kvadrātmetru. Savukārt Dienvidu pakava 2 dzīvokļu izsolē, kas notiks 3. martā, piemēram, divistabu dzīvokļa (55,6 m2) izsoles sākumcena noteikta 25 800 latu apmērā, trīsistabu dzīvokļa (79,4 m2) izsoles sākumcena ir noteikta 37 000 latu. Tikpat liels dzīvoklis šajā projektā pirms diviem gadiem tika tirgots par 107 000 latu.

Kopumā 3. martā tiks izsolīts 31 Dienvidu pakava 2 dzīvoklis.

Problēmas arī citiem

Nedienas piemeklējušas ne tikai SIA Urban Art, bet arī vairākus citus nekustamo īpašumu attīstītājus. SIA Mazā Nometņu 16, kurai pieder projekts Aurora park Residence, pērn tika reģistrēta maksātnespēja. Aurora park Residence lepnie dzīvokļi (to cena svārstījās ap 200 tūkstošiem eiro) tika būvēta bijušās zeķu fabrikas Aurora vietā, blakus Māras dīķim.

Jau trešo reizi tiesisko aizsardzību ir lūgusi Parex bankas valdes priekšsēdētājam Nilam Melngailim, Saeimas deputātam Sabiedrības citai politikai līderim Aigaram Štokenbergam un Latvijas Krājbanka vadītājam Arnoldam Laksam pastarpināti piederošā nekustamo īpašumu kompānija SIA Varavīksnes nami. Tai pieder ēku komplekss ar tādu pašu nosaukumu Rīgā, Zolitūdē. Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa šīs lietas izskatīšanu ir atlikusi līdz 15. februārim.

Pagājušā gada vidū tiesiskās aizsardzības procesu lūdza piemērot arī nekustamo īpašumu kompānija Forburga. Uzņēmums dibināts 2001. gadā. Pirmais tā realizētais projekts bija ēka Ausekļa ielā, Rīgas klusajā centrā pretī Vašingtona laukumam.

Pērnā gada nogalē Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa noteikusi tiesisko aizsardzību nekustamo īpašumu kompānijai West East Industries. Tiesiskās aizsardzības procesa īstenošanai noteikts divu gadu termiņš. West East Industries reģistrēta 1993. gada nogalē. Tā attīsta, piemēram, Meža ciema projektu Mežciemā, Rīgā.

Ekonomika

Par dzelzceļa projekta "Rail Baltica" īstenošanu Latvijā atbildīgās SIA "Eiropas dzelzceļa līnijas" (EDzL) apgrozījums šogad deviņos mēnešos bija 6,393 miljoni eiro, kas ir par 49,1% vairāk nekā pērn deviņos mēnešos, bet uzņēmuma zaudējumi samazinājās 2,5 reizes - līdz 44 783 eiro, liecina uzņēmuma publiskotā informācija.

Svarīgākais