Šodien Saeimas atbildīgajā komisijā sāks darbu pie likumprojekta, kas cita starpā Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu gadījumā jaunievēlētajam sasaukumam ļautu strādāt 5,5 gadus. Paralēli Saeimas koalīcijas partijas sākušas gatavoties arī pašām vēlēšanām, un izskatās, ka tajās varētu startēt divi pašlaik Rīgas domes opozīcijas partijas vienojoši bloki.
Pārfrāzējot klasiķi: Rīgas domes (RD) atlaišanas procedūra, par kuru tik ilgi runāja opozīcija, ir sākusies. Ko tas nozīmē, ņemot vērā, ka šī soļa sekas var izrādīties gluži negaidītas?
Raitākai 2020.gada Rīgas domes budžeta apstiprināšanai pašvaldību departamentiem dots politiskais rīkojums samazināt nākamā gada tēriņus, šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) Rīgas domes frakcijas vadītājs Dainis Locis.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu, jo ministrijas ieskatā vietvara jau otro reizi nav spējusi izpildīt vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām – nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. VARAM ministrs Juris Pūce jau gara acīm redz sevi vēstures grāmatā kā Pūbliju Kornēliju Scīpionu Emiliānu Afrikāni Jaunāko, kam būs beidzot izdevies satriekt pīšļos un nolīdzināt līdz ar zemi Kartāgu jeb nešķīsto Rīgas domi.
Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja šodien kvoruma trūkuma dēļ nespēja pieņemt Rīgas domes Īpašuma departamenta nākamā gada budžetu, novēroja aģentūra LETA.
Vides ministrs Juris Pūce tomēr izlēmis, ka Rīgas pašvaldības darbu vajag paplosīt ar ārkārtas vēlēšanām. Kaut arī Rīgā atkritumu izvešanas traģēdija nav notikusi, ministrs tieši šo ieganstu nosauca par būtiskāko, kāpēc jārosina Rīgas domes atlaišana. Par Rīgas pašvaldības ārkārtas vēlēšanu datumu iecerēts nākamā gada 29. februāris, ja Saeima tam piekritīs un likumu izsludinās Latvijas Valsts prezidents. Un tas viss notiek laikā, kad apmēram 30 pašvaldību varētu Satversmes tiesā apstrīdēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iniciēto administratīvi teritoriālo reformu.
Rīgas dome, kuru Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosinājusi atlaist, nākamā gada budžetu nespēs izveidot un tas būs jāpaveic jaunajam pašvaldības sasaukumam, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja "Attīstībai/Par!" (AP) līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts.
Ja Ministru kabinets atbalstīs Rīgas domes atlaišanu, tad tā sagatavotam likumprojektam jābūt tiesiski pareizam un juridiski precīzam, lai nav pārsūdzības riska, piemēram, Satversmes tiesā, norādīja opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis.
Ja novembrī notiktu Rīgas domes vēlēšanas, lielāko vēlētāju atbalstu iegūtu "Saskaņa", partiju apvienība "Attīstībai/Par" un "Jaunā vienotība", liecina socioloģisko pētījumu aģentūras "Factum" publiskotie aptaujas dati.
Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) sākotnēji vēlas iepazīties ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto Rīgas domes atlaišanas lēmumprojektu, pirms komentēt tā pamatotību, atzina LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis.
Rīgas vicemērs un SIA "Rīgas satiksme" kapitāldaļu turētājs Druvis Kleins uzdevis uzņēmuma vadībai atkārtoti izvērtēt sadarbību ar SIA "Rīgas mikroautobusu satiksme" (RMS).
Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu paziņojumu izsūtīšana galvaspilsētas iedzīvotājiem izmaksātu aptuveni 200 000 eiro, taču Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) vajadzēs lūgt valdībai neizsludināt konkursu šī pakalpojuma nodrošināšanai.
Pēdējā laika notikumi galvaspilsētas pašvaldībā liek apšaubīt Rīgas domes rīcībspēju, šādu viedokli šodien žurnālistiem pauda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).
Rīgā nevienam no aktīvajiem politiskajiem spēkiem nav pārliecinoša vēlētāju atbalsta, jo pašreizējie domes opozīcijas deputāti nav plaši pazīstami vēlētāju vidū, kā arī nav īsti skaidrs, cik vienota un gatava patlaban ir "Saskaņa", politisko situāciju galvaspilsētā saistībā ar iespējamajām pašvaldības ārkārtas vēlēšanām komentēja sociologs Arnis Kaktiņš.
Patlaban neviens politiskais spēks nav īsti gatavs Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, taču šajās vēlēšanās ir prognozējama augsta vēlētāju aktivitāte, prognozēja sabiedrisko attiecību aģentūras "Mediju tilts" līdzīpašnieks, politologs Filips Rajevskis.
Rīgas domi līdz ārkārtas vēlēšanām vadīs no civildienesta pārstāvjiem veidota administrācija, šodien žurnālistiem pastāstīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).
Rosinot Rīgas domes atlaišanu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) jau otro reizi ir rupji pārkāpis likumu un "jebkādu sapratni par demokrātiju", pauda Eiropas Parlamenta (EP) deputāts, bijušais ilggadējais galvaspilsētas mērs Nils Ušakovs (S).