No pensiju likuma grozījumiem, kuri pašlaik atrodas apspriešanā Saeimā, Sociālo un darba lietu komisija vakar nolēma izslēgt punktu par pensiju indeksāciju.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien nolēma neskatīt jautājumu par pensiju indeksāciju, nevirzot attiecīgos grozījumus pensiju likumā pirmajam lasījumam.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien skatīs grozījumus pensiju likumā, kas paredz arī pensiju indeksācijas atjaunošanu, norāda komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS).
Trīs līmeņu pensiju sistēma Latvijā darbojas jau desmit gadus, taču ievērojama daļa iedzīvotāju par tās būtību informēti maz, arī par otro pensiju līmeni, kur pats nodokļu maksātājs var sekot līdzi līdzekļu virzības procesam, zināšanu ir maz.
Valsts prezidents Andris Bērziņš uzskata, ka pensiju indeksācija ir apspriežama, ja par pensiju likuma grozījumiem tiks panākta vienošanās valdību veidojošo partiju koalīcijā. Pagaidām šādas vienošanās nav.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien tomēr vēl neturpinās skatīt jautājumu par pensiju indeksāciju, kā bija plānots iepriekš, jo Labklājības ministrija (LM) vēl turpina darbu pie nepieciešamajiem aprēķiniem, ziņo komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība).
Radīta jauna sistēma, lai Latvijas iedzīvotāji varētu sekot līdzi saviem valsts fondētās pensijas jeb pensiju otrā līmeņa uzkrājumiem, aģentūrai BNS pavēstīja Latvijas Centrālajā depozitārijā (LCD).
Valsts prezidents Andris Bērziņš uzskata, ka valdību veidojošajiem politiskajiem spēkiem jāvienojas par tādām pensiju likuma izmaiņām, kas ir atbalstāmas un pieņemamas abām koalīcijas apvienībām.
Sociālās jomas atbildīgās amatpersonas ceturtdien vienojušās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu turpināt meklēt risinājumus, kā palīdzēt mazo pensiju saņēmējiem.
Liekulīgi būtu noliegt pensiju indeksēšanas priekšvēlēšanu raksturu, bet vēl sliktāk – no personiskās labklājības augstumiem nesaredzēt šā soļa nepieciešamību.
Joprojām neatrisināts ir pensiju piemaksu jautājums, un tajā būtu jāmeklē sociāli taisnīgāks risinājums, pirmdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu žurnālistiem atzina finanšu ministrs Andris Vilks.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija virza izskatīšanai Saeimā Zaļo un zemnieku savienības ierosinātos grozījumus Pensiju likumā, kas paredz atsākt mazo pensiju (līdz 165 latiem) indeksāciju. Liktos, kas gan te iebilstams, valsts rūpējas par tiem, kam šīs rūpes visvairāk vajadzīgas, parādās cerība, ka no 1.oktobra pensijas palielināsies, un patiesībā būtu pēdējais laiks ķerties arī pie citiem nepadarītiem darbiem un neizpildītiem solījumiem.
Piedāvātā pensiju indeksācija ne finansiāli, ne morāli nav iespējama, ņemot vērā Latvijas demogrāfijas prognozes un obligātā sociālās apdrošināšanas sistēmas (OSA) īstermiņa un ilgtermiņa nestabilitāti. Tā uzskata Latvijas darba devēju konfederācija.
57 deputātiem balsojot "par", vienam - "pret", bet 28 politiķiem atturoties, Saeima lēmusi sākt darbu pie jautājuma par pensiju, kuras nepārsniedz 165 latus mēnesī, indeksāciju.
Šodien Saeimas dienaskārtībā grozījumi pensiju likumā, ar kuriem piedāvāts atsākt pensiju indeksāciju jau šoruden un pagarināt iespēju priekšlaikus pensionēties.
VSAA statistikas dati liecina, ka visu veidu pensijas Latvijā saņem 579,7 tūkstoši pensionāru, tai skaitā vecuma pensiju – 479,4 tūkstoši, invaliditātes pensiju - 69,2 tūkstoši, apgādnieka zaudējuma pensiju – 23,1 tūkstotis, bet izdienas pensiju – 10,2 tūkstoši pensionāru.
Latvija nevar atļauties palielināt izdevumus, tostarp pensiju indeksācijai, trešdien preses konferencē atzina Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Indeksējot pensijas šāgada trīs mēnešos, no valsts budžeta papildus nepieciešami 3 miljoni latu, informē labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS). Šie aprēķini ir veikti par pensijām, kuras nepārsniedz 135 latus bez piemaksas, jo indeksējot tiek ņemts vērā tieši pensijas apmērs bez piemaksas, kas vidēji ir 20 - 30 lati.