Arodbiedrības nepiekrīt pensionēšanās vecuma palielināšanai jau no 2014. gada

Dienu pirms plašās diskusijas par pensiju likuma grozījumiem, kuru organizē Labklājības ministrija (LM), arodbiedrības izplatījušas viedokli, ka nepiekrīt pensionēšanās vecuma paaugstināšanai jau no 2014.gada.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) sabiedrisko attiecību vadītāja Sanita Lorence aģentūru BNS informēja, ka LBAS valde otrdien atkārtoti diskutēja par nostāju pensiju jautājumā un nolēma uzturēt spēkā iepriekš lemto par pensionēšanās vecuma palielināšanu no 2016.gada.

"LBAS nekādā gadījumā neatbalstīs pensionēšanās vecuma paugstināšanu jau no 2014. gada, bet piekrīt to sākt no 2016. gada, kas pats par sevi jau ir liels kompromiss," uzsvēra Lorence.

LBAS uzskata, ka valdībai vajadzētu sākt pavisam no citas puses, nevis ar pensionēšanās vecuma paaugstināšanu un diskusijām par priekšlaicīgās pensionēšanās iespēju atcelšanu. "Ir jāpaaugstina nodarbinātības līmenis – vispirms būtu jādod motivācija un iespējas cilvēkam būt darba tirgū," paskaidroja LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Jau ziņots, ka Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi, kas paredz pensionēšanās vecumu pakāpeniski paaugstināt jau no 2014.gada, nevis no 2016.gada, kā valdība konceptuāli lēma iepriekš. Tāpat no 2014.gada iecerēts palielināt minimālo apdrošināšanas stāžu no 10 līdz 15 gadiem, bet no 2020.gada – līdz 20 gadiem.

LM trešdien notiks plaša diskusija par izmaiņām pensiju likumā, kuru vadīs pazīstamais žurnālists Jānis Domburs.

Ministrijā aģentūra BNS noskaidroja, ka uz diskusiju "Novecot aktīvi un strādājot – jauni izaicinājumi indivīdam un sabiedrībai kopumā" aicinātas valsts augstākās amatpersonas, politiķi, sociālie partneri, finanšu un banku sektora eksperti, pētnieki un akadēmiķi, nevalstisko organizāciju un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, kā arī atbildīgo valsts institūciju pārstāvji.

Latvijā

Patlaban Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās birojam aktīvā lietvedībā ir 74 Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) lietas, otrdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē deputātus informēja Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Elīna Luīze Vītola.

Svarīgākais