Ņemot vērā Eiropas Savienības (ES) noteiktos klimatneitralitātes un “Zaļā kursa” mērķus, tās dalībvalstīs turpmākajos gados būtiski palielināsies atkritumu pārstrādes loma. Kamēr ES vadošās valstis, kuru starpā ir Vācija, Slovēnija, Austrija, Nīderlande u.c. spēj pārstrādāt vidēji 65% radīto atkritumu, Latvija sasniedz nepilnus 50%*.
Apmēram 90% no visiem tekstilmateriālu atkritumiem pašlaik var tikai sadedzināt, aģentūrai LETA atzīmēja Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas prezidents Guntis Strazds.
Aptaujas rezultāti liecina, ka 67% Latvijas iedzīvotāju labprāt samazinātu atkritumu daudzumu savā mājsaimniecībā, tomēr katrs piektais atzīst, ka tam trūkst motivācijas un ka īsti nav redzams paradumu maiņas dotais labums.
Šķirojot plastmasas iepakojumus, ir viegli apjukt. Ne velti – tirgū pieejamo polimēru daudzums ir mērāms tūkstošos, taču pārstrādājami ir tikai daži no tiem.
Pārtikas iepakojuma trauciņi, dārzeņu tīkliņi, maizes maisiņi, čaukstošas uzkodu pakas, konfekšu papīri un daudzi citi iepakojumi – tie visi ir atkritumi, kas nav nododami pārstrādei, taču regulāri nonāk vieglā iepakojuma konteinerā.
Vieglā iepakojuma atkritumu konteineros nonāk liels daudzums pārstrādei nenododamo atkritumu, tajā skaitā nepārstrādājama iepakojuma, liecina kampaņas "Gudri pakot - gudri šķirot" ietvaros veiktā analīze.
Šovasar trešo gadu pēc kārtas "AJ Power Recycling" īstenoja kampaņu "Dod riepām otru dzīvi", kuras ietvaros vairākās Latvijas pilsētās autovadītāji bez maksas varēja nodot nolietotās riepas. Iedzīvotāju atsaucība bija ļoti liela un, lai arī pieaug apzinība, auto īpašnieki reizē atzīst, ka riepu nodošana ikdienā ir apgrūtinoša, kā arī būtiski pietrūkst informācijas par to. "AJ Power Recycling" vadītāja Solveiga Grīsle skaidro nolietoto riepu problemātiku un to kaitīgo ietekmi uz vidi un cilvēkiem.
No šā gada 16.janvāra līdz 13.martam norisināsies nu jau 10. Vislatvijas izlietoto vējstiklu tīrīšanas šķidrumu plastmasas kanniņu šķirošanas akcija “Tev beidzot ir otra iespēja!”, ko organizē AS “Latvijas Zaļais punkts”, SIA “Narvesen Baltija” un auto preču vairumtirdzniecības uzņēmums SIA “Getz Nordic”. Akcijas mērķis ir aicināt iedzīvotājus neizmest tukšās vējstiklu šķidruma kanniņas atkritumos, bet tās šķirot, dodot tām otru iespēju pārdzimt jaunos produktos.
Saistībā ar nepietiekamu pārstrādāto atkritumu apjomu, Eiropas Komisijas Vides ģenerāldirektorāts Latvijā sācis pārbaudes procedūru, jo līdz 2020.gadam pārstrādes apjomi ir jādubulto, bet lai to veicinātu pastāv bažas, ka varētu straujāk pieaugt dabas resursu nodoklis, šodien vēsta LTV raidījums "de facto".
Ieliekot pamatakmeni jaunbūvējamā atkritumu šķirošanas centra "Eko Kurzeme" pamatos, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) uzsvēris, ka tuvākajos gados Latvijā ir strauji jāpalielina atkritumu pārstrāde, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.