\\Māja

Eksperta ieteikumi "zaļam" dzīvesveidam, dzīvojot pilsētā

 
©pexels.com

Aptaujas rezultāti liecina, ka 67% Latvijas iedzīvotāju labprāt samazinātu atkritumu daudzumu savā mājsaimniecībā, tomēr katrs piektais atzīst, ka tam trūkst motivācijas un ka īsti nav redzams paradumu maiņas dotais labums.

Bezatkritumu dzīvesveida entuziaste, biedrības Zero Waste Latvija vadītāja Anna Doškina un interjera dizainers Dariuss Rimkus dalās ieteikumos, kā mājās pavisam vienkārši samazināt atkritumu daudzumu.

Atrodi savu personisko motivāciju

"Cilvēki mēdz aizmirst, ka pat sīkumi kopā tomēr var radīt ļoti lielu iespaidu. Visi sīkie solīši var kļūt par lielu soli visai sabiedrībai. Tāpēc pats svarīgākais ceļā uz paradumu maiņu ir atrast savu personisko motivāciju," saka Anna Doškina, norādot, ka iemesli var būt dažādi - daži palīdzēs ietaupīt laiku un naudu, bet citi uzlabos dzīves kvalitāti un emocionālo labsajūtu. Annas ģimenei nozīmīgākais solis uz patēriņa un atkritumu daudzuma samazināšanu bija maltīšu plānošana. Piemēram, konsekventi iepērkot pārtiku internetā uzreiz nedēļai, izdevās novērst impulsa un neplānotus pirkumus.

"Lai sāktu samazināt mājsaimniecības atkritumu daudzumu, svarīgākais atbalsts ir trīs faktori. Pirmkārt, informācija. Tas nekas, ja uzreiz visu nezini, - pat tie, kas šķiro jau gadiem, joprojām diskutē, ko iesākt ar kādu konkrētu materiālu. Mēs mācāmies darot. Otrkārt, gribēšana - interese par dabai draudzīgāku dzīvesveidu. Un, treškārt, ērtums - lai pārmaiņas ir vieglas un vienkārši ieviešamas," Anna pastāsta un iesaka sākt ar mazumiņu, piemēram, vienlaikus mainot tikai vienu paradumu.

"Jaunu paradumu izveidošanai ir vajadzīgs laiks - arī tad, ja tie ir saistīti ar zaļāku dzīvi mājās vai ar atkritumu šķirošanu. Labā ziņa ir tāda, ka ar katru soli kļūst vieglāk, paradumi iesakņojas, un beigās varam daudz panākt, pat īsti nepiepūloties," viņa piebilst.

Samazināt atkritumu daudzumu ir vienkārši

Interjera dizaina nodaļas vadītājam Dariusam Rimkum ir vairākas idejas, kā to panākt pavisam vienkārši.

Izvēlies atjaunojamus vai pārstrādātus materiālus. Interjera dizainers iesaka - kad izraugies mēbeles vai interjera priekšmetus, pievērs uzmanību tam, vai tie ir izgatavoti no atjaunojamiem vai pārstrādātiem materiāliem, vismaz pārstrādājamiem. "Mūsdienās ir viegli atrast šādas lietas par pieejamu cenu. Mūsu klāstā ir, piemēram, mīksts paklājs un aizkari, kas izgatavoti no pārstrādātām plastmasas pudelēm, mēbeles no pārstrādātas koksnes, burkas no pārstrādāta stikla un preces no dabiskiem, atjaunojamiem materiāliem, piemēram, ātri augoša bambusa vai džutas."

Izveido ērtu šķirošanas risinājumu. Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki nešķiro atkritumus un nepievēršas citiem ilgtspējīga dzīvesveida aspektiem, ir vietas un infrastruktūras trūkums mājās. Taču Rimkus saka, ka vietu vienmēr var atrast, pieejot jautājumam radoši. Parasti šķiet, ka, lai šķirotu atkritumus, visām tvertnēm noteikti ir jābūt virtuvē, taču tā nemaz nav.

"Tvertnes var likt dažādās mājokļa telpās. Piemēram, lielas plastmasas tvertnes plastmasas un papīra atkritumiem var novietot priekšnamā, bet mazākas, organiskajiem atkritumiem, likt virtuvē zem izlietnes vai skapītī. Arī balkons vai terase, ko bieži izmanto mantu glabāšanai, var būt vēl viens solis ceļā uz zaļāku dzīvi mājās. Ja problēmas sagādā vietas trūkums, vairākas tvertnes var kompakti salikt citu uz citas. Šķirošanai var izmantot pat iepirkumu maisiņus vai pievilcīgus grozus."

Neaizmirsti par pārtikas atkritumiem. Viens no veidiem, kā tikt gala ar organiskajiem atkritumiem, ir tos kompostēt. Komposta veidošanai nav obligāti nepieciešams dārzs - barojošu kompostu saviem istabas augiem var izveidot arī virtuvē vai uz balkona.

Pirms met ārā - padomā. "Atkritumu šķirošana nav tikai pārdomāta rīcība, kā neļaut atkritumiem nonākt izgāztuvē vai kā salikt nevajadzīgo piemērotās kastēs. Svarīgi ir arī padomāt, vai mantas nevar lietot kaut kā citādāk vai atdot kādam, kam tās varētu noderēt. Iekārtojot mājokli, izvēlies lietas, kas ir ilgmūžīgas vai viegli pārveidojamas, piemēram, dabiska koka krēslu var viegli pārkrāsot, bērnu krēsliņu atdot citai ģimenei," Rimkus.