Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas darbinieki februārī aizturēja divas personas, kuras nodarbojās ar viltotu medikamentu potences uzlabošanai kontrabandu no Indijas uz Latviju un to realizēšanu Eiropas valstīs.
Ģimenes ārste un Krievijas TV raidījumu vadītāja Jeļena Mališeva un viņas kolēģis, kardiologs-reanimatologs Germans Gandelmans raidījuma “Dzīvo veselīgi!” ēterā brīdināja par amiodarona kaitīgumu. Ārsti saka, ka šīs populārās zāles var izraisīt vairogdziedzera darbības traucējumus, problēmas ar plaušām un neskaidru redzi.
Tuvojoties gada lielākajiem svētkiem, daudzi steidz iepirkt dāvanas un plānot maltītes. Iedziļinoties sagatavošanās rūpēs, var pilnīgi aizmirst par tik svarīgu lietu, kā mājas aptieciņu. Galu galā svētku noskaņu var sabojāt pēkšņas vēdersāpes, saaukstēšanās vai trauma. Ja nevēlaties svinības pavadīt gultā, īpaši svarīgi ir ātri reaģēt. Tāpēc Farmaceite atgādina, par ko nepieciešams parūpēties tagad, lai svētku laikā justos mierīgāk.
Ministru kabinets ceturtdien apstiprināta papildu līdzekļu piešķiršana 8 miljonu eiro apmērā veselības aprūpes nozarei, lai nodrošinātu kompensējamo medikamentu un laboratorisko izmeklējumu apmaksu.
Saeima vakar, 22. novembrī, noraidīja virkni "Republikas" Saeimas deputātu priekšlikumus, kas paredzēja no Valsts prezidenta kancelejai atvēlētajiem līdzekļiem pārdalīt 1 093 076 eiro valsts kompensējamo medikamentu apmaksai.
Zemais finansējums onkoloģijā ir attiecināms arī uz medikamentu iegādi un augstiem mirstības rādītājiem, norāda eksperti. Tiek lēsts, ka Latvija medikamentu kvalitātē un inovitātē atpaliek aptuveni 10 gadus no Eiropas Savienība, vēsta TV24 raidījums "Nacionālo interešu klubs".
Lai nodrošinātu savlaicīgu ārstēšanu un zāļu pieejamību pacientiem, īpaši sociāli mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām, nepieciešams pilnveidot medikamentu kompensāciju, vairākās slimību grupās paaugstinot apmaksas līmeni līdz 100%, kā arī noteikt pacientu līdzmaksājumu "griestus", secināja eksperti Eiropas Pretnabadzības tīkla Latvijas organizācijas, biedrības "EAPN-Latvia" rīkotajā darba grupas sēdē par pacientu līdzmaksājumu samazināšanu Latvijā.
No 41 jauna medikamenta onkoloģijas ārstēšanai, kas Eiropā apstiprināts pēdējo gadu laikā, Latvijā ir pieejami četri, kas ir zemākais rādītājs Eiropas Savienībā, liecina Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas (EFPIA) publiskotā analīze par zāļu pieejamību.
Jaunu medikamentu pieejamība Latvijas pacientiem ir pēdējā vietā Eiropas Savienībā. No jaunajiem, ar patentu aizsargātiem, medikamentiem, kas pēdējos gados reģistrēti Eiropā, Latvijas pacientiem nav pieejami 74%, informē Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) direktors Dr. Valters Bolevics.
Ja Latvijas pacienti nonāktu situācijā, kad to slimības ārstēšanai nepieciešami tādi medikamenti, kurus Latvijā nespēj nodrošināt, bet kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā šo zāļu pieejamība ir garantēta, 63% pacientu būtu gatavi savas veselības un dzīvības dēļ kļūt par rezidentu kaimiņvalstīs.
Zāļu verifikācijas sistēmā, kas garantē recepšu zāļu drošumu un oriģinalitāti, 2021.gada pirmajā ceturksnī pārbaudīti un pie patērētājiem nonākuši 5,8 miljoni zāļu iepakojumu, kas ir par 15% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) apkopotie dati.
Gandrīz puse Latvijas pacientu, kuri regulāri lieto kompensējamos medikamentus, atzīst, ka personīgi ir saskārušies vai zina kādu pacientu, kuram slimības ārstēšanai nepieciešami tādi medikamenti, kuri nav pieejami Latvijas kompensējamo zāļu sistēmā.
Zāļu lieltirgotavas šogad martā Latvijā realizējušas zāles 36,51 miljona eiro apmērā bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), kas ir par 16% mazāk nekā 2020.gada attiecīgajā periodā, liecina Zāļu valsts aģentūras dati.
Ulda un Ivetas ģimenē martā notika traģēdija. Mamma 71 gadu vecumā, izlecot no balkona, izdarīja pašnāvību. Mamma dzīvoja kopā ar vīru un nevienam piederīgajam neradās aizdomas, ka sieviete varētu spert šādu soli, vēstīja raidījums "Bez Tabu".
Ministru Kabinets atbalstīja Veselības ministrijas lūgumu piešķirt tai 54,6 miljonus eiro, lai segtu atbildīgo institūciju ārstniecības personām un citiem nodarbinātajiem par darbu paaugstināta riska un slodzes apstākļos sabiedrības veselības apdraudējuma situācijā saistībā ar Covid-19 uzliesmojumu un seku novēršanu. Piemaksu saņems arī farmaceiti.
Ik gadu palielinās nodoto nederīgo medikamentu apjoms, tomēr vēl joprojām dabā nonāk dažādas vielas, kas kaitē videi un ilgtermiņā, veidojot "domino efektu", var negatīvi ietekmēt arī dzīvnieku un cilvēku veselību.
Medikamentus, vitamīnus vai augu valsts līdzekļus, kuru lietošanu nav izrakstījis ārsts, lieto 50% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem, savukārt ārsta izrakstītus medikamentus1 - 46,2% iedzīvotāju, liecina Centrālās statistikas pārvaldes veiktās Eiropas iedzīvotāju veselības aptaujas (EIVA) dati. Piecu gadu laikā bezrecepšu medikamentu patēriņš ir samazinājies par 4 procentpunktiem, bet ārsta izrakstītu zāļu patēriņš pieaudzis par 4,8 procentpunktiem.