Valdība šonedēļ pieņēma dokumentu, kura saturs ir tikpat samudžināts kā tā nosaukums: Kārtība, kādā energoietilpīgi apstrādes rūpniecības uzņēmumi iegūst tiesības uz samazinātu līdzdalību obligātā elektroenerģijas iepirkuma un garantētas maksas ietvaros radīto izdevumu publiskajam tirgotājam kompensēšanai.
Elektrības rēķinu samazinājums var skart 60 energoietilpīgus uzņēmumus, paredz šodien valdībā atbalstītais Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotais noteikumu projekts "Kārtība, kādā energoietilpīgi apstrādes rūpniecības uzņēmumi iegūst tiesības uz samazinātu līdzdalību obligātā elektroenerģijas iepirkuma un garantētas maksas ietvaros radīto izdevumu publiskajam tirgotājam kompensēšanai".
Ģimene, kuras apgādībā ir bērns invalīds, varēs saņemt aizsargātā lietotāja statusu un par elektrību maksāt mazāk. To paredz Saeimā trešdien, 8.jūlijā, otrajā lasījumā atbalstītie Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumi.
Lai gan elektrības cena Nord Pool Spot (NPS) biržā šobrīd ir par apmēram 24% lētāka nekā pērn gada nogalē, lielākā daļa elektrības tirgotāju elektroenerģijas tarifus samazināt nesteidzas. No elektrības cenas samazinājuma biržā šobrīd ieguvējas ir vienīgi tās mājsaimniecības, kuras elektrību pērk saskaņā ar biržas cenu.
Salīdzinot ar 2013.gadu, elektroenerģijas piegādes kvalitāte Latvijā vairākos parametros ir uzlabojusies, tomēr konstatēti vairāki trūkumi, kas jānovērš, un apzināti vairāki rādītāji, kas jāuzlabo, lai elektroenerģijas kvalitāte atbilstu noteiktam kvalitātes standartam, šodien medijus informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), izvērtējot elektrības tirgotāju piedāvātos līgumus patērētājiem, konstatējis, ka visos tajos konstatēti netaisnīgi līguma nosacījumi. Daļa no tiem jau ir novērsti, bet par atsevišķiem līguma nosacījumiem joprojām notiek strīdi starp PTAC un elektrības tirgotājiem.
Sadales tīkls šogad plānojis nomainīt 100 000 esošo elektrības skaitītāju pret viedajiem skaitītājiem. Jauno, moderno skaitītāju lietotājiem pašiem vairs nevajadzēs nolasīt elektrības rādījumu, savukārt a/s Sadales tīkls darbiniekiem klātienē pārbaudīt skaitītāja stāvokli. Tomēr kā galvenais ieguvums, nomainot parastos elektrības skaitītājus pret gudrajām ierīcēm, tiek uzsvērta elektroenerģijas ekonomija.
Līga kopā ar vīru un trim nepilngadīgiem bērniem dzīvo Valgundes pagastā netālu no šosejas Jelgava – Kalnciems, un jau 16 gadus ģimenei tā arī neizdodas sakrāt pietiekami daudz naudas, lai ēkai pievilktu elektrību. Līdz šim elektrības trūkumu aizstāja ģenerators, taču tagad tas izgājis no ierindas, un dzīvot nākas sveču gaismā, tādēļ ģimene cer uz labu cilvēku palīdzību un ilgojas pēc tās dienas, kad viņu mājā ienāks it kā tik ierasts progresa produkts kā elektrība, ziņo jelgavniekiem.lv
Februāris ir pirmais mēnesis, kad jāveic maksājums par brīvā tirgū izmantoto elektroenerģiju – par to elektrību, kas patērēta janvārī. Līdz ar jaunām, daudz augstākām cenām iedzīvotājus nesagatavotus pārsteidza arī jaunā norēķinu sistēma, kas vairs neļauj par elektrību maksāt kā kādreiz – nolasīt skaitītāja rādījumu un uzreiz samaksāt vajadzīgo summu.
Elektrības piedāvājumu izvēlē mājsaimniecības Latvijā lielākoties dod priekšroku fiksētas cenas tarifiem. Taču tās ģimenes, kas elektrību janvārī pērk par biržas cenu, iespējams, būs vinnētājas, jo gada pirmajās divdesmit dienās elektrības cena biržā ir bijusi zemāka pat nekā atsevišķi fiksētās cenas tarifi.
Stiprā vēja dēļ bez elektrības pašlaik joprojām ir aptuveni 900 mājsaimniecību, aģentūru LETA informēja AS "Sadales tīkls" komunikācijas speciāliste Tatjana Smirnova.
No šodienas visas mājsaimniecības elektrību iegādāsies atvērtajā tirgū. Mājsaimniecības elektrību var iegādāties no četriem tirgotājiem - AS "Latvenergo", SIA "Baltcom TV", SIA "220 Enerģija" vai SIA "Win Baltic".
Mājsaimniecību elektroenerģijas tirgū iesaistījušās kompānijas SIA "Baltcom TV" un SIA "220 Enerģija" elektrību pēc 1.janvāra katra tirgos ap 2000 klientu, pārliecinājās aģentūra LETA.
Saistībā ar stipro vēju, kas vakar no Kurzemes uz Vidzemi šķērsoja Latviju, patlaban bez elektroapgādes joprojām ir aptuveni 3000 mājsaimniecību, aģentūra LETA uzzināja AS "Sadales tīkls".
Neatkarīgi no tā, vai izvēlēsieties kādu elektrības tirgotāja piedāvājumu vai nē, elektroenerģijas piegādi tas neietekmēs – bez elektrības neviens nepaliks. Tā tiks piegādāta tāpat kā līdz šim. Jautājums ir tikai par cenu.
Lai jau ar 1. janvāri elektrību saņemtu par iespējami izdevīgāko tarifu, mājsaimniecībām tuvāko piecu līdz desmit dienu laikā jāveic piemērotākā elektrības tirgotāja un tarifa izvēle. Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs intervijā Neatkarīgajai atklāj, kā mājsaimniecībām būtu jārīkojas brīvā elektrības tirgus apstākļos un kādi zemūdens akmeņi iespējami tirgotāju piedāvājumos.
Patlaban prognozējamais cenu pieaugums, mājsaimniecībām no 2015.gada 1.janvāra elektroenerģiju pērkot brīvajā tirgū, nav tik šausmīgs, kā tas tiek pasniegts publiskajā telpā, aģentūras LETA rīkotajā diskusijā vienisprātis bija eksperti.
Pēc sešām nedēļām mājsaimniecības Latvijā būs spiestas piemēroties brīvā elektrības tirgus prasībām, kas, no vienas puses, sola izvēles brīvību, bet, no otras, – ievērojami dārgāku elektrību nekā pašreiz. Visdramatiskākais cenu kāpums – 45% apmērā – skars tos, kuri elektrību tērē pieticīgi – ne vairāk par 100 kWh mēnesī, un tādu ir gandrīz puse no visām mājsaimniecībām Latvijā. Atbalsts elektrības cenu kāpuma kompensēšanai tiek solīts vienīgi maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm.