Latvijā norēķināšanās par elektrību iespējama divos veidos- liela daļa iedzīvotāju izvelējušies fiksēto tarifu, bet daļa par elektrību maksā pēc biržas cenām, tieši šī daļa iedzīvotāju var būt nepatīkami pārsteigti par šodienas elektroenerģijas biržas cenu pieaugumu par megavatstundu (MWh).
Septembrī Latvijā vidējā mēneša cena par elektroenerģiju sasniedza 123,5 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir visu laiku augstākais rādītājs kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas, informē AS "Augstsprieguma tīkls" pārstāvji.
Pašlaik ir sakrituši visi negatīvie faktori, lai elektrības cenas būtiski pieaugtu, intervijā atzina AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Guntars Baļčūns.
Lai kompensētu straujo elektroenerģijas cenu kāpumu, Ekonomikas ministrija (EM) ir sagatavojusi piedāvājumu par 10 eiro palielināt atbalsta apjomu visām aizsargātā lietotāja grupām, tostarp daudzbērnu ģimenēm un mazturīgām mājsaimniecībām.
Cilvēkiem, veidojot jaunus elektrības pieslēgumus, vajadzētu pieslēgties jau esošajām līnijām un noslogot jau izveidoto tīklu, kas ilgtermiņā sabiedrībai arī kopumā dos lētākus tarifus, norāda AS "Sadales tīkls" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.
Nākotnē Latvijā kopējais elektroenerģijas patēriņš augs, jo arvien vairāk iekārtu, kuras izmanto fosilo enerģiju, pāries uz elektroenerģijas izmantošanu, kas ir zaļš enerģijas veids, intervijā aģentūrai LETA norādīja AS "Sadales tīkls" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.
Valsts AS "Sadales tīkls" nākuši klajā ar jaunu e-vides pakalpojumu - pieslēguma maksas karti, kas lielākajai daļai īpašumu sniedz iespēju noskaidrot jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas izmaksas.
Lai samazinātu elektroenerģijas rēķinu pieaugumu ekonomiski mazāk aizsargātajiem iedzīvotājiem, Ekonomikas ministrija (EM) rosina no nākamā gada dubultot valsts atbalstu līdz 20 eiro mēnesī daudzbērnu ģimenēm un līdz 10 eiro citām grupām, trešdien ziņo Latvijas Televīzija.
Portāls ZiniCenu.lv apkopojis elektroenerģijas izmaksas atbilstoši biržas cenām 14. septembrim. Šī informācija noderīga tām mājsaimniecībām, kuras izvēlējušās par elektroenerģiju maksāt pēc biržas cenas nevis fiksētā tarifa. Noskaidro, kurā diennakts stundā ir visizdevīgāk lietot elektroenerģiju!
Pagājušajā nedēļā Latvijā elektroenerģijas biržas vidējā cena palielinājās par 12% - līdz 107,31 eiro par megavatstundu (MWh), informē AS "Latvenergo".
Vācijas mazo un vidēju uzņēmumu asociācija trešdien paudusi bažas par augstajām elektroenerģijas cenām, kas daļēji skaidrojamas ar pāreju uz atjaunojamiem enerģijas avotiem.
Sākot ar 1. septembri, tiek mainīta kārtība, kādā valsts atbalsta trūcīgas, maznodrošinātas un daudzbērnu ģimenes, piešķirot atlaidi par patērēto elektrību. Daļai ģimeņu šī jaunā kārtība būs patīkams pārsteigums, jo tās saņems atlaidi elektrības rēķinam, savukārt daļai tā būs neizdevīga, jo par elektrību būs jāmaksā dārgāk nekā šobrīd.
Karstā vasara un ekonomikas atjaunošanās pēc pandēmijas palielinājusi pieprasījumu pēc elektroenerģijas un attiecīgi kāpusi arī elektrības cena biržā. Latvijā mēneša vidējā elektroenerģijas cena jūlijā salīdzinājumā ar jūniju pieaugusi par 16%, bet salīdzinot ar pagājušā gada jūliju – vidējās cenas kāpums ir mērāms ne vairs pāris desmitos procentu, bet gan reizēs. Proti, jūlijā vidējā elektrības cena bija 2,8 reizes augstāka nekā pirms gada.
Jūlijā Nord Pool sistēmas cena pieauga par 24% līdz 53,99 EUR/MWh. Pēdējo reizi līdzīgs sistēmas cenas līmenis jūlijā novērots 2018.gadā - 51,70 EUR/MWh. Visos Baltijas tirdzniecības apgabalos toreiz tika sasniegtas augstākās elektroenerģijas cenas kopš katras valsts darbības uzsākšanas Nord Pool biržā, liecina "Latvenergo" dati.
Elektrība kļūst arvien dārgāka, tāpēc neapdomīgi dzīvojot, rēķins var strauji pieaugt. Tomēr veicot pāris mazas izmaiņas ikdienas paradumos, ir iespējams ieekonomēt gan patērēto elektrību, gan naudu! Iesakām 7 trikus, kā samazināt elektrības rēķinu un dzīvot videi draudzīgāk!
No šodienas AS "Latvenergo", kas strādā ar tirdzniecības zīmolu "Elektrum", tarifa plānā "Elektrum ekonomiskais" fiksētā cena pieaugs par 42,9% - līdz 0,09595 eiro par kilovatstundu (KWh), liecina kompānijas klientiem izsūtītā informācija.
Ikdienā nevaram iztikt ne bez elektrības, ne bez ūdens. Diemžēl šo divu elementu savienojums var būt ļoti bīstams, un to apliecina šādos apstākļos gūtās elektrotraumas.
Jūnijā vidējā NordPool elektroenerģijas biržas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā bija 76,23 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 57,4% augstāka nekā maijā un par 140% augstāka nekā pirms gada, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" apkopotā informācija.
Elektrības un gāzes sadārdzinājumu jutīs ne tikai mājsaimniecības, kad būs jāmaksā kārtējais rēķins. Uzņēmumiem, kuri savu produktu ražošanā vai pakalpojumu nodrošināšanā izmanto elektroenerģiju, pieaugs izmaksas, kas varētu izraisīt vispārēju cenu kāpumu.