Elektrības vidējā cena pērn bija 2,6 reizes augstāka nekā gadu iepriekš

© pexels.com

Decembrī Latvijā pārsniegti vairāki elektroenerģijas cenu rekordi, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais elektroenerģijas tirgus apskats.

Decembrī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā sasniedza 207,40 EUR/MWh, kas par 65,4% pārsniedz iepriekšējā mēneša rekordu un ir nepilnas piecas reizes augstāka kā pērn decembrī.

Pērn sasniegta arī jebkad augstākā elektroenerģijas stundas cena - 1000,07 EUR/MWh.

Tāpat decembrī sasniegts elektroenerģijas stundas cenas vēsturiskais maksimums - 7.decembrī no plkst.8 līdz 9 elektroenerģijas cena bija 1000,07 eiro par MWh, bet diennakts vidējā cena Baltijas valstīs un Somijā sasniedza 469,03 eiro par MWh, tādējādi būtiski palielinot arī mēneša vidējo elektroenerģijas cenu un ierindojot Latviju otrajā vietā tūlīt pēc Lietuvas tirdzniecības apgabala, kur vidējā cena decembrī bija 212,22 eiro par MWh.

Šāds cenas lēciens skaidrojams ar lielā sala izraisīto elektroenerģijas patēriņa pieaugumu Baltijā un Skandināvijas valstīs kombinācijā ar lielāko Baltijas termoelektrostaciju atslēgumiem remontu dēļ decembra pirmajā pusē, radot jaudas iztrūkumu 1300 MW apmērā.

Kopumā 2021.gads noslēdzās ar elektroenerģijas vidējo cenu 88,78 EUR/MWh, kas ir 2,6 reizes augstāka kā 2020.gada vidējā cena.

"NordPool" zonā sistēmas references cenas kāpums 2021.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, bija straujāks nekā Latvijas elektroenerģijas tirdzniecības apgabalā, proti, no 10,93 eiro par MWh 2020.gadā līdz 62,31 eiro par MWh 2021.gadā.

Decembrī imports no Eiropas Savienības (ES) valstīm uz Baltiju, salīdzinot ar novembri, samazinājās par 2% - importētas 935 310 MWh elektroenerģijas. Savukārt par 30% samazinājies imports no trešajām valstīm - kopumā decembrī importētas 295 988 MWh.

Tāpat decembrī sasniegts jauns gāzes un oglekļa dioksīda (CO2) izmešu kvotas cenas rekords - attiecīgi 92,37 eiro par MWh un 80,1 eiro par tonnu CO2 -, kam bijusi būtiska ietekme uz elektroenerģijas cenu. Gāzes cena 2021.gada decembrī bija vairāk nekā sešas reizes lielāka nekā iepriekšējā gada decembri, kamēr 2021.gadā kopumā vidējā cena pieauga četras reizes. Savukārt CO2 emisiju kvotu cena pagājušā gada laikā palielinājās 2,4 reizes - no 33,51 eiro par tonnu CO2 janvārī līdz 80,1 eiro par tonnu CO2 decembrī.

Ekonomika

Saeima kopā ar nākamā gada valsts budžeta projektu 1.lasījumā ir pieņēmusi arī Solidaritātes iemaksas likumprojektu, kas noteiks pienākumu kredītiestādēm turpmākos trīs gadus veikt solidaritātes maksājumus. Galīgajā lasījumā budžetu un ar to saistītos likumus Saeima sāks skatīt 4.decembrī. Gan pret šo jauno likumu, gan pret izmaiņām iemaksās 2.pensiju līmenī jau ir iebildušas Latvijas bankas. Tikko ar savu atzinumu nāca klajā arī Eiropas Centrālā banka, norādot, ka Solidaritātes iemaksas likumprojekts nelabvēlīgi ietekmēs nosacījumus, kādos darbojas kredītiestādes, līdz ar to tā vispārējā ietekme uz kreditēšanas pieaugumu un tādējādi netieši uz valsts budžetu ir neskaidra. Finanšu nozares asociācijas (FNA) valdes priekšsēdētājs Uldis Cērps, kurš šajā amatā stājās oktobra sākumā, intervijā aģentūrai LETA saka, ka nozare turpinās dialogu un skaidros riskus, kurus saskata. Tostarp nav redzams, kā šis nodoklis var veicināt kreditēšanu.