Uzbrukums Nacionālā veselības dienesta (NVD) informācijas sistēmai, tostarp e-veselībai, bija plānots un notika vienlaicīgi no vairāk nekā 20 valstīm, vai vismaz datorsistēmām, kas uzdodas nākam no tādām, žurnālistiem sacīja Veselības ministrija (VM) valsts sekretārs Aivars Lapiņš.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti otrdien vienbalsīgi vienojās, ka kopā ar Publisko izdevumu un revīzijas komisiju organizēs tikšanos, lai runātu par amatpersonu atbildību e-veselības ieviešanas gaitā.
Šodien plkst.13.14. Nacionālā veselības dienesta (NVD) informācijas sistēmai un e-veselībai noticis uzbrukums, liecina Veselības ministrijas paziņojums vietnē "Twitter".
Ārsti un citi veselības aprūpes speciālisti, kā arī pacienti kļuvuši par e-veselības sistēmas upuriem, jo jānosargā tajā ieguldītais finansējums, otrdien Saeimas sociālo un darba lietu komisijā pauda informācijas tehnoloģiju speciālists Ilmārs Poikāns.
E-veselības sistēma nav uzlauzta, un dati no tās nav noplūduši, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē sacīja veselības ministres Andas Čakšas padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa.
Pagājušajā ceturtdienā, 11.janvārī, e-veselības sistēmai "tika izdarīti traucējumi" un tajā ielauzušies ļaundari, šorīt Latvijas Radio paziņoja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS).
Lai samazinātu gaidīšanas laiku līdz savienojumam, Nacionālais Veselības dienests palielinājis e-veselības sistēmas lietotāju Atbalsta dienesta jaudu. Sūdzības par e-veselības darbu nerimstas, tomēr skaidrojumi palikuši virspusējā līmenī. Diskusijās par to, kāda sistēma un kur nestrādā un kas ir problēmu iemesls, būtiski traucēts ir ārstu un farmaceitu darbs. Šonedēļ e-veselības darbību padziļināti pētīs Saeimas deputāti, kuri pieprasījuši arī prokuratūras iesaisti, jo uzskata, ka ir jāizvērtē atbildība par miljoniem vērtas sistēmas darbības ieviešanu un pašreizējām problēmām.
Janvāra sākumā novērotās problēmas e-veselības darbībā radījusi cilvēku nemācēšana strādāt ar sistēmu un tās sasteigtā ieviešana, norādīja bijusī veselības ministre Ingrīda Circene.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti nākamnedēļ diskutēs gan par e-veselības ieviešanas gaitu, kā arī plāno izvērtēt jautājumu par iespējamu amatpersonu atbildību.
Kā zināms, no 1.janvāra Latvijā sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska. Taču jau no pirmās dienas sistēma saskārusies ar pamatīgām problēmām. Latvijas iedzīvotājiem rodas jautājums, kam tad īsti tika izlietota e-veselības projekta nauda?
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) neredz vajadzību veidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju e-veselības ieviešanas izvērtēšanai.
Nacionālais veselības dienests konsekventi turpina apgalvot, ka e-veselības sistēmā nekādi tehniski traucējumi vairs netiek novēroti, savukārt ģimenes ārsti un pacienti turpina saskarties ar e-veselības darbības problēmām.
Pirmā nedēļa pēc e-veselības ieviešanas parādīja to, ka Veselības ministrija uzspiedusi Latvijas mediķiem ļoti vāji izstrādātu un nedrošu sistēmu, kas atņem laiku mediķiem un nemaz neatvieglo dzīvi pacientiem, uzskata Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente un ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.
Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) valdes loceklis Raimonds Lejnieks-Puķe piektdien ir vērsies Drošības policijā (DP), lūdzot sākt kriminālprocesu saistībā ar e-veselības projekta ieviešanu, aģentūru LETA informēja Lejnieks-Puķe.
E-veselības lietotāji ir nevis jāsoda, bet jāpalīdz tiem apgūt sistēma, sarunā ar norādīja Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (V).
Nacionālais veselības dienests apgalvo, ka ar e-veselību viss ir kārtībā un tie traucējumi, kas radušies pirmajās sistēmas obligātajās lietošanas dienās, ir pašsaprotami. Tas gan nesniedz nekādu mierinājumu ģimenes ārstiem, kuri saskārušies ar bezspēcību sistēmas priekšā, jo nevar izrakstīt pacientiem e-receptes un darba nespējas lapas.
E-veselības ieviešanā nekādu atkāpju nebūs un ar sistēmas ieviešanu ir jāvirzās uz priekšu, ceturtdien žurnālistiem atzina veselības ministra pienākumu izpildītājs, Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).