Latvijas Basketbola savienība (LBS) par nedēļas nogalē notikušo vecāku incidentu Latvijas Jaunatnes basketbola līgas (LJBL) spēlē Jūrmalā vērsīsies Bērnu tiesību aizsardzības centrā, vēsta LBS.
Valdība plāno piešķirt Ministru kabineta balvu četriem cilvēkiem, kā arī nodibinājumam "Centrs Dardedze" un izdevniecībai "Liels un mazs", liecina Valsts kancelejas sagatavotais rīkojuma projekts.
Netipiskā gadījumā bērnam nedrīkst liegt Latvijas pilsonību formālu apsvērumu dēļ, secina Augstākā tiesa (AT), izskatot lietu, kurā risināts strīds par bērna, kura bioloģiskajiem vecākiem atņemtas aizgādības tiesības, atzīšanu par Latvijas pilsoni.
Šauļos kāda laulāta pāra šķiršanās process burtiski sāpīgi ietekmējis viņu četrus gadus veco dēlu - tēvs ar pildspalvu aprakstījis bērna ķermeni ar neķītriem vārdiem, kas domāti viņa sievai, ziņo "lrytas.lt".
Nākamajā bērnu aizsardzības sistēmas reformas solī varētu izveidot specializētas ģimeņu tiesas vai specializēti tiesneši bērnu tiesību jautājumos, kuru kompetencē būtu izlemt jautājumus ar bērniem, aģentūrai LETA pauda labklājības ministre Evika Siliņa (JV).
Pēdējos mēnešos ir pieaudzis Valsts bērnu tiesību un aizsardzības inspekcijā (VBTAI) saņemto ziņojumu, sūdzību un konsultāciju skaits par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" atklāja inspekcijas vadītāja Gunita Kovaļevska.
Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena kādā savā 2020. gada runā sacīja: “Ja esat vecāki vienā valstī, jūs esat vecāki katrā valstī.” Minētajā paziņojumā viņa norādīja, ka jānodrošina, lai vecāku stāvoklis, kas konstatēts vienā dalībvalstī, tiktu atzīts visās pārējās dalībvalstīs visiem nolūkiem. Šī iniciatīva tika atzīta par vienu no galvenajām darbībām ES stratēģijā par bērna tiesībām un LGBT IQ līdztiesības stratēģijā. Tagad iniciatīva nāk ar jaunu sparu.
Aizvadītajā gadā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu tiesību aizsardzības departamenta (BTAD) inspektori saņēmuši un izskatījuši 474 iesniegumus un sūdzības par dažādiem iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem, informēja VBTAI.
Aļaskā kāda māte atstājusi mājās vienus savus bērnus - piecus gadus veco dēlu un zīdaini. Abi bērni aiz bailēm bija pametuši mitekli un plānā apģērbā devušies - 35 grādu salā, vēsta Time.
Cik pamatota ir pēdējā laikā izskanējusī kritika par bāriņtiesu darbu un kāda ir medaļas otra puse, Neatkarīgās intervija ar Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas vadītāju un Smiltenes novada bāriņtiesas priekšsēdētāju Auriku Zīveri.
ANO Bērnu tiesību komiteja savās rekomendācijās Latvijai ieteikusi «nostiprināt audžuģimeņu aprūpes sistēmu, lai samazinātu bērnu nonākšanu iestādēs». Pārskatā par šīs un citu rekomendāciju ieviešanu Labklājības ministrija norāda, ka bērnu skaits aprūpes iestādēs samazinās, taču ziņojumā nav datu, cik bērnu gada laikā tomēr tiek ievietoti institūcijās un kāpēc izvēlēta iestāde, nevis audžuģimene vai aizbildņi.
Lai gan likums paredz, ka bērniem vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīviem pārkāpumiem primāri jāpiemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi, vairākās pašvaldībās jaunieši šajā vecumā tiek sodīti ar naudas sodiem, nemaz neizvērtējot citas iespējas, nobažījies tiesībsargs Juris Jansons.
Aizvadītajā nedēļā tika atzīmēta Starptautiskā bērnu aizsardzības diena, kad sabiedrības uzmanība ar dažādu pasākumu starpniecību tika pievērsta bērnu tiesībām, taču, cik lielā mērā bērnu tiesības tiek ievērotas ikdienā, un, vai Latvijas sabiedrībā ir vērojama tendence, kad par bērnu tiesībām runājam tikai tad, kad jau ir noticis to pārkāpums, nevis preventīvi.
Latvijā netiek nodrošinātas par bērna pamattiesības, proti, tiesības uz dzīvību, veselību un izglītību, šādu viedokli pauda bijusī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) vadītāja Ilona Kronberga.
Tiesu administrācijas apkopotie tiesu informācijas sistēmas dati liecina, ka katru gadu vairāk nekā 70 000 civillietu nonāk tiesā un katra desmitā no tām ir saistīta ar bērnu tiesībām. Nemainīgi aktuālākais jautājums – aptuveni 5000 lietu gadā – ir uzturlīdzekļu piedziņa. Pēdējo trīs gadu dati liecina, ka palielinās izskatīto lietu skaits saistībā ar bērnu paternitāti, vecāku aizgādību, kā arī aizgādības un saskarsmes tiesību noteikšanu, ierobežošanu vai atcelšanu.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis regulāri uzklausa stāstus par pusaudžu vēlmi sev darīt pāri un viņu pārdomas par pašnāvību. Pat sociālajos tīklos izsūtītās "ķēdes vēstules" var manipulēt ar bērnu apziņu.
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija paredzējusi, ka Bāriņtiesām tiks dotas tiesības informēt vecākus par pedofila reģistra datiem,ja tas skars viņu bērnu intereses, ziņo Latvijas Televīzijas “Panorāma”.
Ir pagājuši jau 13 gadi, kopš noteiktā termiņa, kad Vatikānam, tāpat kā citām valstīm ANO bija jāiesniedz ziņojums par bērnu tiesībām, tomēr Vatikāns šo pienākumu konsekventi nav izpildījis.