Sociālais tīkls iesūdzēts tiesā par atkarības izraisīšanu bērnu vidū

© Pixabay

Floridas ģenerālprokurors Džeimss Utmeiers šonedēļ iesniedza prasību pret “Snapchat” operatoru “Snap”, apgalvojot, ka uzņēmums piedāvā funkcijas, kas izraisa atkarību jauniem lietotājiem, vēsta ASV laikraksts “The Hill”.

Tiesā iesniegtajā prasībā tiek apgalvots, ka “Snapchat” funkcijas, kas nodrošina bezgalīgu ritināšanu, automātisku video atskaņošanu, “push” paziņojumus un interaktīvu metriku, pārkāpj štata likumu “HB-3”, ko pagājušajā gadā parakstīja Republikāņu gubernators Rons Desantiss.

Uzņēmums citās tiesvedībās ir atzinis, ka uz to attiecas HB-3, tomēr tas atklāti neievēro Floridas likumus," otrdien paziņojumā presei paziņoja Utmeiera birojs.

Saskaņā ar biroja teikto, šie rīki tiek uzskatīti par "atkarību izraisošām dizaina funkcijām" saskaņā ar likumu, kas tika apstiprināts 2024. gada martā un stājās spēkā 2025. gada sākumā.

"Kaitējums, ko jauniešiem nodara kompulsīva sociālo mediju lietošana, ir tiešs noteiktu sociālo mediju platformu, tostarp “Snap”, īpašnieku apzinātas dizaina izvēles rezultāts," teikts prasībā.

Tiek apgalvots, ka “Snap” maldina vecākus par lietotnes drošību, lietotnē ir atkarību izraisošas funkcijas un tā nodrošina piekļuvi seksuālajiem varmākām un narkotiku tirgotājiem.

H.B. 3 arī aizliedz sociālo mediju platformām atļaut kontus lietotājiem, kas jaunāki par 13 gadiem, un pieprasa platformām saņemt vecāku atļauju, lai piešķirtu kontus lietotājiem, kas ir 14 vai 15 gadus veci.

“Snap” turpina pasniegt “Snapchat” Floridā kā drošu lietotājiem, kas jaunāki par 13 gadiem, pat ja tas zina, ka “Snapchat” var viegli izmantot, lai piekļūtu pornogrāfijai un iegādātos narkotikas, kā arī daudzu citu apdraudējumu dēļ,” teikts paziņojumā.

“Snap” uzņēmuma pārstāvis kritizēja likumu, norādot, ka tas “nepietiekami risina vecuma pārbaudes jautājumus un pārkāpj” lietotāju tiesības uz vārda brīvību. Viņi arī apgalvoja, ka likums rada risku pakļaut lietotājus datu aizsardzības un privātuma problēmām.

“Mēs uzskatām, ka ir vairāk privātumu ievērojošu risinājumu tiešsaistes drošībai un vecuma pārbaudes pārvaldībai, tostarp operētājsistēmas, lietotņu veikala vai ierīces līmenī,” paziņojumā laikrakstam “The Hill” rakstīja pārstāvis.

Tiesiskā cīņa notiek plašāku nacionālu debašu laikā nozarē par vecuma pārbaudi un to, vai lietotāju vecums ir jāapstiprina lietotņu veikalos vai pašās lietotnēs. “Snapchat”, tāpat kā citas populāras sociālo mediju platformas, piemēram, “X” un “Meta”, uzskata, ka vecuma pārbaudes pienākums ir lietotņu veikaliem.

Tikmēr “Apple” un “Google”, kas uztur divus no lielākajiem lietotņu veikaliem tirgū, noraida šo argumentu, norādot, ka vecuma pārbaudes uzturēšana rada riskus nepilngadīgo vai aizbildņu privātumam. Abi uzņēmumi apgalvo, ka izstrādātāji ir piemērotāki vecuma pārbaudes veikšanai.