Tehnoloģijas

23.jūl
Pirmo reizi gandrīz desmit gadu laikā „SpaceX” raķete piedzīvoja neveiksmi un uzņēmuma interneta satelīti nonāca tik zemā orbītā, ka tie ir lemti sadegšanai mūsu planētas atmosfērā, raksta nationalpost.com.
20.jūl
Vācijā bāzētais gaisa taksometru izstrādātājs „Lilium” šonedēļ saņēma savu līdz šim lielāko pasūtījumu, ko veikusi Saūda Arābijas aviokompānija „Saudia Group”.
17.jūl
Videoapmaiņas platformas "TikTok" īpašniece Ķīnas kompānija "ByteDance" atbilst noteikumiem, ar kuriem Eiropas Savienībā (ES) papildu regulējums tiek attiecināts uz lielām tehnoloģiju kompānijām, trešdien paziņoja ES Vispārējā tiesa.
17.jūl
Šī nozare ir radījusi vienu no konsekventākajiem negatīvo rezultātu kopumiem zinātnes vēsturē. Vairāk nekā 60 gadus pētnieki ir mēģinājuši atrast vienu pārliecinošu pierādījumu, lai atbalstītu domu, ka mēs dalāmies Visumā ar citām saprātīgām būtnēm. Neskatoties uz šiem gadu desmitiem ilgajiem pūliņiem, viņiem nav izdevies izveidot nekādu kontaktu.
17.jūl
Iedzīvotāju iniciatīvas vietnē manabalss.lv sāktā parakstu vākšana par mobilās lietotnes TikTok bloķēšanu Latvijas teritorijā, visticamāk, ir bezjēdzīga, jo sōbrīd tehnoloģiski grūti vai pat neiespējami īstenot. Savukārt drošības spēkiem TikTok ir veids, kā atklāt pret Latviju naidīgi noskaņotas personas, vēsta televīzijas kanāla 360TV informatīvais radījums “360TV ZIŅneši”.
16.jūl
Krievijas uzņēmums "Kaspersky Lab" ir spiests aiziet no ASV tirgus pēc tam, kad ASV prezidenta Džo Baidena administrācija aizliedza kompānijas programmatūras pārdošanu un izplatīšanu.
16.jūl
Lai pieteiktos pamatstudijām elektroniski kādā no desmit Latvijas augstskolām, studētgribētajiem var nākties gaidīt rindā, liecina informācija šo pakalpojumu nodrošinošajā portālā "Latvija.lv".
16.jūl
Jauniem un iepriekš nereģistrētiem transportlīdzekļiem Eiropas Savienībā (ES) no šī gada 7.jūlija ir jābūt aprīkotiem ar intelektisko ātruma pielāgošanas sistēmu jeb ISA, kas palīdz transportlīdzekļa vadītājam uzturēt ceļa videi piemērotu ātrumu, nodrošinot speciālu un piemērotu atgriezenisko saiti transportlīdzekļa vadītājam, aģentūru LETA informēja Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvji.
15.jūl
Šā gada 18. jūlijā plkst. 10 Zaķusalas televīzijas (TV) tornī VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) iniciētajam memorandam par sadarbību kvantu tehnoloģiju attīstībā Latvijā pievienosies Ārlietu ministrija (ĀM) un Elektronikas un datorzinātņu institūts (EDI), aģentūru LETA informēja LVRTC pārstāvji.
13.jūl
Eiropas Komisija (EK) ir apstiprinājusi 122 miljonu eiro valsts palīdzību Lietuvas slāpekļa mēslojuma ražotājam "Achema", kas plāno būvēt amonjaka ražošanā nepieciešamā ūdeņraža rūpnīcu.
12.jūl
Zinātnieki Ķīnā apgalvo, ka ir atklājuši sūnas, kas var izdzīvot uz Marsa.
12.jūl
Tiek ziņots, ka uzņēmums "Microsoft” pieprasa visiem Ķīnā strādājošajiem darbiniekiem darba laikā izmantot tikai "iPhone" tālruņus. Rīkojums stājas spēkā, sākot ar septembri, raksta "businessinsider.com".
10.jūl
Amerikas Savienoto Valstu (ASV) tiesībsargājošās iestādes ir apturējušas Krievijas dezinformācijas kampaņu, ko atbalstīja Kremlis un kuru vadīja valsts kontrolētie mediji, otrdien paziņoja ASV Tieslietu ministrija (DOJ).
10.jūl
Vai, redzot sarkanu krāsu, jūtaties enerģiskāka? Vai zilā krāsa liek jums justies mierīgākai? Mākslinieki un interjera dizaineri jau izsenis ir uzskatījuši, ka krāsa var būtiski ietekmēt noskaņojumu, sajūtas un emocijas. “Krāsas, tāpat kā iezīmes, seko emociju pārmaiņām,” reiz atzīmēja mākslinieks Pablo Pikaso.
9.jūl
Latvija un ASV noslēgs jaunu divpusējās sadarbības starpvaldību līgumu par zinātnisko un tehnoloģisko sadarbību, paredz noteikumu projekts, ko otrdien pieņēma valdība.
30.jun
Latvijas mākslīgā intelekta (MI) risinājumu izstrādātājs "Apply" sadarbībā ar radiologiem - asociēto profesoru Kārli Kupču un ārstu Andri Veisu - radījuši risinājumu "Sinapse", kas ar datorredzes palīdzību veselības aprūpes speciālistiem slimnīcās palīdzēs ātrāk diagnosticēt insultu, aģentūru LETA informēja uzņēmuma pārstāvji.
29.jun
Tehnoloģiju gigants "Google” paziņojis par 110 jaunu valodu ienākšanu savā tiešsaistes tulkošanas rīkā, kas kļuvis iespējams, pateicoties mākslīgā intelekta attīstībai.
28.jun
No pirmdienas, 1.jūlija, darbu sāks tīmekļa vietne "eksameni.gov.lv", kas izveidota, lai atvieglotu centralizēto eksāmenu sertifikātu iegūšanu, aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).
27.jun
Japāņu zinātnieki ir atraduši veidu, kā robotu sejām piestiprināt dzīvu ādu, lai iegūtu reālistiskākus smaidus un citas sejas izteiksmes, tomēr pagaidām prototips vairāk atgādina gumijas lācīti nevis dzīvu cilvēku.
25.jun
Latgales apgabaltiesa apsūdzībās par izspiešanu notiesājusi Latvijā pazīstamo izgudrotāju Raimondu Skurulu, kurš bija atklājis drošības "caurumu" Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) IT sistēmā, informējis par to un aicinājis par ieguldījumu sistēmas pārbaudē samaksāt 1000 eiro, taču tas novērtēts kā izspiešana, raksta "Latvijas Avīze".
24.jun
Starptautiskajā pirmsinkubācijas programmā "Green Hexagon" uzvarēja Latvijas komanda "MossHub", kas piedāvāja ideju par brīvi stāvošiem stendiem pilsētvidē āra gaisa kvalitātes uzlabošanai, izmantojot sūnas kā gaisa filtru, aģentūru LETA informēja Latvijas Universitāte (LU).
24.jun
Siguldā augustā bērniem un pieaugušajiem norisināsies Tehnoloģiju mēnesis, aģentūru LETA informēja Siguldas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītāja Zane Leimane.