Bērnu aizsardzības centrā (BAC) pērn palielinājies ziņojumu skaits par iespējamu pieaugušo vardarbību pret bērniem, vienlaikus aizvien dominē sūdzības par vardarbību vienaudžu starpā, preses konferencē par BAC pērn paveikto un šī gada plāniem sacīja centra vadītāja Gunita Kovaļevska.
BAC pērn ierosinājis vairāk nekā 100 administratīvā pārkāpuma lietas par pieaugušo vardarbību pret bērniem. Kovaļevska norādīja, ka šis skaits nav mazs. Turklāt gadījumi, kas rezultējušies ar administratīvo sodu, un tādi bijuši 24, saistīti tieši ar valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku rīcību pret bērniem.
Nereti saņemti iesniegumi, piemēram, par policijas darbinieka, sociālā dienesta vai bāriņtiesas darbinieka vardarbīgu rīcību.
Pērn centrā izveidota arī vardarbības intervences nodaļa, kurā ar starpinstitucionālu pieeju tiek risināti smagi vardarbības gadījumi.
Kā aģentūrai LETA norādīja Kovaļevska, pēdējo divu gadu laikā ziņojumu skaits par vardarbību pret bērniem no pieaugušo puses nav mazinājusies. Viņa arī stāstīja, ka no saņemtajiem aptuveni 7000 uzticības tālruņa zvaniem, pērn teju viena septītā daļa jeb vairāk nekā 1000 zvani bijuši par pieaugušo vardarbību pret bērnu.
Tomēr visvairāk dominē sūdzības par vardarbību no vienaudžu puses, atzina Kovaļevska. Pagājušā gadā centrā kopumā saņemti vairāk nekā 150 iesniegumi par vardabību vienaudžu starpā.
Kopumā gan BAC vadītāja augošo ziņojumu skaitu saista ar izpratnes uzlabošanos, nevis vardarbības gadījumu skaita palielināšanos. Pēc viņas teiktā, tas varētu liecināt, ka gan pieaugušie, gan bērni vardarbības gadījumus atpazīst labāk.
Kovaļevska uzsvēra, ka nozīmīga pērn bijusi un arī turpmāk būs sadarbība ar Izglītības pārvaldēm, kas informējušas centru par dažādām vajadzībām. Tostarp, balstoties šajā sadarbībā, BAC izstrādājis informācijas sniegšanas algoritmus policijai un sociālajiem dienestiem.
Vienlaikus izstrādāts arī vardarbības gadījumu risināšanas algoritms izglītības iestādēm. Tāpat BAC izglītības iestādēs sniedz informatīvas lekcijas par bērnu uzvedību un vardarbības atpazīšanu un prevenciju.
Būtiska centra funkcija ir ne vien informēt izglītības iestādes, bet arī monitorēt kopējo situāciju, uzsvēra Kovaļevska. Mērķis ir nodrošināt to, lai skola pati turpmāk veiktu preventīvus pasākumus vardarbības mazināšanai.
Kovaļevska norādīja, ka centrs turpina pilnveidot uzraudzības funkcijas, kas pierādījušas savu nepieciešamību.
Viņa stāstīja, ka pērn saņemti vairāk nekā 700 iesniegumi par bērnu tiesību pārkāpumiem bāriņtiesu procesos. "Ir gadījumi, kad, piemēram, vecāku strīdus procesā konstatē tik lielu emocionālo vardarbību pret bērnu, ka vecākiem ir jāatņem aizgādnības tiesības," pauda Kovaļevska.
Kā uzsvēra labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), ir būtiski, ka centra primārā funkcija ir centrēta tieši uz prevenciju un informētību ar nodomu mazināt krīzes situācijas. Augulis piebilda, ka 2024.gadā bērnu aizsardzības jomā daudz kas paveikts un daudzus sāktos pakalpojumus plānots turpināt šogad un turpmāk.
Viens no pērn sāktajiem BAC starpinstitucionālajiem projektiem ir "Bērna māja". Tā ir izveidota ar mērķi novērst bērnu retraumatizāciju izmeklēšanas un tiesvedības laikā, uzlabot pierādījumu kvalitāti, veicināt pieeju tiesu sistēmai, kā arī sniegt psihosociālo atbalstu bērna atlabšanai un traumas seku pārvarēšanai. Viens no "Bērna mājas" pamatuzdevumiem ir palīdzēt sagatavot tiesvedībai derīgas liecības, no bērna noskaidrojot notikušā detaļas tā, lai bērnam nebūtu jāierodas uz tiesu gadījumos, kad lietā ir sākts kriminālprocess.
Pērn šīs programmas pakalpojumus saņēma 170 bērni, pārsniedzot plānoto apjomu. Lai turpinātu programmu, šogad paredzēts apmācīt 20 speciālistus darbam ar bērniem, kas cietuši no seksuālas izmantošanas.
BAC pārstāvji uzsvēra, ka būtiska ir speciālistu pieejamība tuvu dzīvesvietai. "Bērna māju" plānots attīstīt, izveidojot arī reģionālās filiāles šī pakalpojuma saņemšanai. Pašreiz norit darbs pie telpu un personāla meklēšanas.
Bērnu tiesību jomas uzlabošanā BAC šogad arī veiks vizītes ieslodzījuma vietās, lai pārbaudītu, kā notiek ilgstošas satikšanās ar ieslodzītajiem, ievērojot bērnu labākās intereses.
Vienlaikus šogad BAC turpinās nodrošināt metodisko atbalstu bērnu aizsardzībā iesaistītajiem speciālistiem. Pērn rīkoti 25 pasākumi par dažādām tēmām, piedāvājot metodisko palīdzību un konsultācijas bāriņtiesām.
Arī šogad centrs piedāvās vairākus pasākumus ārpusģimenes aprūpes iestāžu darbinieku kapacitātes stiprināšanai. Tāpat tiks izstrādātas vadlīnijas aprūpes iestādēm par bērniem atbilstošu, drošu vidi, reaģējot uz saņemtajiem tiesību pārkāpumiem.
Kopumā BAC pērn piedalījās vairāk nekā 300 starpinstitūciju sanāksmes par bērnu labāko interešu nodrošināšanu. "Gadījumā, ja saskatām tiesību pārkāpumus, paši iniciējam sanāksmju sasaukšanu," atzīmēja Kovaļevska.
Centrs šogad plāno arī darbinieku apmācības par bērnu tiesību jautājumiem. Tāpat paredzētas apmācības ar mērķi paplašinātu krīzes intervences komandu.