Pērn 79% gadījumu jeb 81 bērna atkārtotas aizgādības tiesību pārtraukšanas galvenais iemesls bija tas, ka vecāki lietojuši atkarību izraisošas vielas, aģentūru LETA informēja Bērnu aizsardzības centrā (BAC).
Centrs secinājis, ka visvairāk tieši vecāku atkarību izraisošu vielu lietošanas dēļ bērni piedzīvojuši gan pamešanu novārtā, gan fizisku, emocionālu vai seksuālu vardarbību.
No bāriņtiesu sniegtās informācijas secināms, ka 34 bērniem jeb 33% no kopējā skaita aizgādības tiesības pārtrauktas, jo vecākiem konstatēta atkarību izraisošu vielu lietošana apvienojumā ar bērna pamešanu novārtā un vardarbību pret bērnu.
Savukārt par 27 bērniem jeb 26% aizgādības tiesības atņemtas, jo konstatēta atkarīgo vielu lietošana un bērna pamešana novārtā.
Par 14 bērniem 14% gadījumu aizgādības tiesību pārtraukšana veikta, jo konstatēta atkarību izraisošu vielu lietošana apvienojumā ar vardarbību pret bērnu.
Par sešiem bērniem jeb 6% gadījumu bāriņtiesa pieņēmusi lēmumu pārtraukt bērna aizgādības tiesības, jo konstatēta atkarību izraisošu vielu lietošana, nekonstatējot citus iemeslus.
Attiecībā uz 22 bērniem jeb 21% bāriņtiesa pieņēmusi lēmumu par aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākiem citu iemeslu dēļ. Tostarp piecu bērnu gadījumā konstatēta pamešana novārtā apvienojumā ar vardarbību, desmit bērni pamesti novārtā, bet viena bērna gadījuma konstatēta vardarbība bez citiem tiesību pārkāpumiem.
Sešos gadījumos konstatēta aprūpes tiesību nenodrošināšana faktisko šķēršļu dēļ vai bērna nodošana citai personai un turpmāka bērna aprūpes nenodrošināšana.
Centrā skaidro, ka atkarību izraisošu vielu lietošana praktiski vienmēr noved pie vardarbības pret bērnu - vai nu no pašu vecāku puses vai nestabilas un nedrošas vides dēļ no citu personu puses.
BAC norāda, ka saņem informāciju tikai par tā paša bērna atkārtotu aizgādības tiesību pārtraukšanu, jo vecāku skaits, kuriem bāriņtiesa atkārtoti pārtrauc bērna aizgādības tiesības (ir bijušas pārtrauktas cita bērna aizgādības tiesības) ir ievērojami lielāks.
Apkopojot informāciju no bāriņtiesas vai sociālā dienesta, centrs secinājis, ka pērn vismaz 48% gadījumu vecākam bijušas pārtrauktas arī citu bērnu aizgādības tiesības.
Tāpat secināts, ka tikai 53% gadījumu vecākiem, kuriem konstatēta atkarība, tiek piedāvāti atkarības mazināšanas pakalpojumi, tostarp daudzi no tiem netiek izmantoti pilnībā vai regulāri.
Nepietiekami nodrošināts ir arī ģimenes asistenta pakalpojums. Pērn kopā no 43 ģimenēm bērni tika izņemti pamešanas novārtā dēļ. To vidū ģimenes asistenta pakalpojums tika piešķirts vien piecām.
BAC apkopotā informācija liecina, ka dažos gadījumos vecākiem piedāvātie pakalpojumi nav atbilstoši viņu akūtajām vajadzībām, piemēram, atkarību ārstēšanai, kas kavē efektīvu problēmu risināšanu.
Vienlaikus vecāku un bērnu deklarētās un faktiskās dzīvesvietas dažādās administratīvajās teritorijās rada grūtības nodrošināt nepieciešamos pakalpojumus un atbalstu.
Novērojama arī nepietiekama uzmanība tieši bērna vajadzībām - sociālo pakalpojumu piešķiršanu būtu nepieciešams pastiprinātāk vērtēt no bērna vajadzību perspektīvas, jo atbilstošu pakalpojumu trūkums var negatīvi ietekmēt bērna attīstību un uzvedību, skaidro centrā.
Līdztekus BAC identificējis nepietiekamu vecāku motivāciju turpināt sadarboties ar sociālo dienestu pēc aizgādības tiesību atjaunošanas, kas nereti izraisa atkārtotas problēmas ģimenē.