No 1. janvāra aptiekās ieviestais pacientu 75 centu līdzmaksājums par katru zāļu recepti nav labs risinājums, uzskata Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes prodekāne, Sabiedrības veselības institūta direktora vietniece un bijusī Zāļu cenu valsts aģentūras direktore Daiga Behmane.
Neviennozīmīgi vērtētajā zāļu cenu reformā ir veikts tikai pirmais solis, un pašlaik būtiskākais ir izvērtēt reformas ieviešanas praktisko gaitu, intervijā LETA atzīst Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes prodekāne, Sabiedrības veselības institūta direktora vietniece un bijusī Zāļu cenu valsts aģentūras direktore Daiga Behmane. Viņa uzsver, ka viens no būtiskākajiem izaicinājumiem farmācijas nozarē ir veicināt konkurenci, kas panākams gan ar regulējumu, gan zāļu kompensācijas sistēmas paplašināšanu.
Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija novēlēja Sociālo un darba lietu komisijai painteresēties par rezultātiem, kādus devusi medikamentiem uzlikto uzcenojumu grozīšana un tajā skaitā recepšu zaļu izsniegšanas atsevišķās apmaksas ieviešana.
Sabiedrisko iniciatīvu par farmaceita maksas pakalpojuma ieviešanu turpmāk izvērtēs Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, šodien vienojās Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē.
1. janvārī stājusies spēkā jaunā medikamentu uzcenojuma sistēma, kas paredz maksu par recepšu apkalpošanu jeb farmaceita pakalpojumiem. Jāteic, kā ir: te velns kaklu var nolauzt. Uz viena čeka figurē gan 1,5 eiro, gan 0,75 eiro. Varbūt varēja kaut kā vienkāršāk to visu izdarīt?
Sabiedrības iniciatīvu portālā "manabalss.lv" šodien sākta parakstu vākšana par to, lai atceltu papildu maksu 75 centu apmērā recepšu zālēm, aģentūru LETA informēja Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrībā.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, vēlēdamies ieviest skaidrību par zāļu cenām līdz ar jaunās kārtības ieviešanu, sasauca uz sarunu farmācijas nozares pārstāvjus, tomēr tāpat kā līdz šim diskusijā izskan divi pretēji viedokļi. Farmācijas nozare – lieltirgotavas un aptiekas – biedē ar zāļu nepieejamību un aptieku slēgšanu, savukārt Veselības ministrija apgalvo, ka jaunā kārtība ir pacientu interesēs un līdz jaunās kārtības spēkā stāšanās brīdim visi neskaidrie jautājumi tiks atrisināti.
Iedzīvotāju maciņiem pēc aptiekas apmeklējuma jākļūst smaidīgākiem jau no 2025. gada 1. janvāra, bet tas var notikt, ja darbā pie jaunā zāļu uzcenojuma modeļa Veselības ministrija (VM) un Konkurences padome (KP) turpinās strādāt kopsolī; līdz šim modeļa izstrādē ministrija balstījusies uz KP atzinumiem un rekomendācijām un cer uz tikpat produktīvu sadarbību arī zāļu cenu modeļa īstenošanā, – atbildē “Neatkarīgajai” norāda veselības ministrs Hosams Abu Meri (“Jaunā vienotība”).
Zāļu dārdzības jautājumā pēkšņi īpaši aktivizējusies Konkurences padome. Veselības ministrijai ne tikai ir jāseko līdzi situācijai, kā mainās zāļu cenas jaunās reformas ietvaros, bet arī jāturpina darbs pie tālākām reformām farmācijas nozarē, kas vērstas uz zāļu pieejamības paplašināšanu, paziņojis Konkurences padomes priekšsēdētājs Juris Gaiķis.
Veselības ministrija (VM) noraidījusi farmācijas nozares sabiedrisko organizāciju piedāvāto vienošanos par plānotās zāļu cenu reformas apturēšanu un turpmāku izstrādi kopā ar nozari, kā ietvaros tiktu novērsti zāļu pieejamības riski pacientiem. Tā vietā ministrija turpina virzīt reformu, kas paredz aptieku skaita un zāļu pieejamības samazināšanos iedzīvotājiem.
Latvijas nacionālā zāļu apgādes asociācijas (LNZAA), Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas un Mazo aptieku asociācijas pārstāvji nosūtījuši vēstuli amatpersonām, paužot bažas par to, ka diskusija ar nozari par zāļu cenu samazināšanu patlaban nenotiek, aģentūrai LETA pauda LNZAA valdes loceklis Jānis Lībķens.
4.aprīlī Latvijā notika “Ēnu diena”, un tās ietvaros BENU Aptieka uzņēma plašu skaitu skolēnu. Ēnotājiem durvis vēra piecpadsmit BENU Aptiekas, uzņemot 49 ēnas, kas apliecina augstu interesi par farmaceita profesiju un darba iespējām BENU Aptiekās.
Saistībā ar Rīgas pašvaldības lēmumu mainīt vairāku ielu nosaukumus galvaspilsētā Zāļu valsts aģentūra (ZVA) aicina 16 aptiekas un vienu zāļu lieltirgotavu, kas atrodas šajās ielās, precizēt savas adreses, veicot licences pārreģistrēšanu, teikts ZVA paziņojumā.
"Mazo lauku aptieku un farmaceitu funkcija ir sociāli būtiska. Runas par to, ka farmācijas reforma ietekmēs aptiekas un būs jāslēdz mazās aptiekas, ir muļķības," TV24 raidījumā apgalvo veselības ministrs (JV) Hosams Abu Meri.
Veselības ministrijas jaunajā ziņojumā par zāļu finansiālo pieejamību paustās idejas panāks vismaz 150 reģionālo aptieku bankrotu tuvākajā laikā, pēc iepazīšanās ar Veselības ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu par zāļu finansiālo pieejamību lēš Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA).
Pirmssvētku laikā Zāļu valsts aģentūra (ZVA) atgādina, ka gadījumos, kad iedzīvotājiem ir nepieciešamas zāles, iespējams sazināties ar tuvāko aptieku un uzzināt par konkrētu zāļu pieejamību tajā, kā arī par to saņemšanas iespējām.
Pērn vispārēja tipa aptiekās realizēto zāļu apgrozījums palielinājies par 11%, salīdzinot ar 2021.gadu, un tas bija 429,88 milj. EUR (bez PVN), liecina Zāļu valsts aģentūras apkopotie valsts statistikas pārskati par aptieku darbību.
Tuvāko nedēļu un mēnešu laikā uzņēmumi palielinās antibiotiku piegādes, nodrošinās papildu piegādes un palielinās ražošanas jaudu, aģentūru LETA informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.
Antibiotiku trūkuma dēļ ģimenes ārsti spiesti uz slimnīcu nosūtīt pacientus, kuri varēja veseļoties mājās, "TV24" raidījumā "Ziņu TOP" atklāja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, Saeimas deputāte Līga Kozlovska (ZZS).