Satversmes aizsardzības birojs (SAB) vēstulē Rīgas apgabaltiesai pērn paziņojis, ka ir iznīcinājis divus dokumentus, kuri būtu derējuši kā svarīgi pierādījumi aizstāvībai t.s. Lemberga krimināllietā.
Steigā, ar kādu Rīgas apgabaltiesa slēdza pierādījumu pārbaudi, lai sāktu debates t.s. Lemberga prāvā, palikuši neizlemti vairāki procesa dalībnieku pieteiktie lūgumi.
Pakļaujoties prokuroru spiedienam, tiesa t.s. Lemberga lietā ignorēja Ģenerālprokuratūras Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas dienesta atklājumu, ka arestētās mantas patiesais labuma guvējs ir nevis Aivars Lembergs, bet gan «Luba Meroni».
Šā gada 27. novembrī Rīgas apgabaltiesas sastāvs tā dēvētajā Lemberga prāvā negaidīti netipiski vilcinājās uzsākt tiesas sēdi iepriekš noteiktajā laikā, kas radīja iespaidu, ka tiesa tā rīkojās speciāli, lai nepieļautu Ventspils mēra Aivara Lemberga nokļūšanu uz parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi.
Pilnībā atbalstot prokurorus, bet liedzot Aivaram Lembergam un viņa aizstāvjiem iesniegt un nostiprināt pierādījumus, Rīgas apgabaltiesa gandrīz deviņus gadus ilgušajā tiesas procesā lēma pabeigt tiesas izmeklēšanu un uzsākt debates 2018. gada 5. februārī.
Augstāko Ģenerālprokuratūras amatpersonu sarakstē konstatēts, ka arestētā manta tā dēvētajā Lemberga krimināllietā pieder nevis Aivaram Lembergam, kā to apgalvo prokurori, un pat ne mantas glabātājam Rudolfam Meroni, bet gan nonākusi viņa sievas Ļubovas Meroni rokās.
Kārtējo spilgto piemēru, kā tiesa ignorē Satversmē un likumos nostiprināto līdztiesības principu kriminālprocesā, šonedēļ varēja novērot t.s. Lemberga prāvā.
Jāuzsāk kriminālprocess par iespējamo arestētās mantas zādzību tā sauktajā Lemberga krimināllietā – paužot viedokli par cietušā statusā turētās SIA Pars Termināls iesniegto lūgumu Rīgas apgabaltiesai, secināja Aivars Lembergs.
Rīgas apgabaltiesas kategoriskais atteikums Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijai, kura lūdz ļaut Aivaram Lembergam šā gada 27. novembrī piedalīties izmeklēšanas komisijas sēdē, raisa izbrīnu un neizpratni bijušajos augstākā ranga tiesnešos.
Cietušais tā dēvētajā Lemberga prāvā – SIA Pars Termināls – lūgumā tiesai apgalvo, ka arestētās mantas glabātājs Rudolfs Meroni veic arestētās mantas piesavināšanos ļoti lielā apmērā un dara to ar tiesas atbalstu.
Piemēroto procesuālo sankciju – piespiedu naudas – apmērs par neliecināšanu atbilstoši prokuroru vēlmēm t.s. Lemberga prāvā ir jau sasniedzis kriminālsoda apmērus, t.i., četras minimālās mēneša algas jeb 1520 eiro.
Saeimas deputāts un Džordža Sorosa finansētās organizācijas Providus biedrs Andrejs Judins (partija Kustība «Par») parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē izrādīja klaju necieņu un neiecietību pret netīkama viedokļa paudēju – patiesu autoritāti juristu aprindās Gvido Zemribo.
Tā dēvētās Lemberga prāvas 13. septembra tiesas sēdes atšifrējums rāda, ka tiesa Aivaru Lembergu pārtraukusi 60, bet prokurors Juris Juriss – 5 reizes. Prokurors, droši vien mēģinot parādīt sava viedokļa pareizumu, pat apšaubīja liecinošās personas garīgās veselības stāvokli, bet beigās tiesa par šo jandāliņu lika A. Lembergam samaksāt 380 eiro.
Tā dēvētās Lemberga prāvas šā gada 15. maija tiesas sēdes atšifrējums atklāj, ka Aivara Lemberga liecināšana vienas tiesas sēdes laikā tikusi pārtraukta pat vairāk nekā 100 reižu.
Tā dēvētās Lemberga prāvas šā gada 4. septembra tiesas sēdes atšifrējums rāda, ka tiesa Aivaru Lembergu liecību sniegšanas laikā pārtrauca 70 reižu; viņam piemērota sankcija – piespiedu nauda, un piedevām prokurors vēl skubināja tiesu izdzīt A. Lembergu no tiesas zāles.
Tā dēvētās Lemberga prāvas 2017. gada 12. maija tiesas sēdes atšifrējums atklāj, ka tiesa 50 reižu pārtraukusi apsūdzēto liecību sniegšanas laikā un vēl piemērojusi viņam sankciju – soda naudu vienas minimālās mēneša algas jeb 380 eiro apmērā.
Tā dēvētajā Lemberga krimināllietā Aivars Lembergs liecināja par konfliktu starp viņu un miljonāriem Oļegu Stepanovu, Igoru Skoku, Olafu Berķi un Genādiju Ševcovu.
Fragments no 2. oktobra Rīgas apgabaltiesas sēdes tā dēvētajā Lemberga krimināllietā spilgti ilustrē, kāda attieksme ir tiesai pret Aivara Lemberga sniegtajām liecībām un vai tiesa vispār dzird, ko A. Lembergs liecina.
Tiesnesis Boriss Geimans, palīdzot prokuroram Jurim Jurisam, neļāva Aivaram Lembergam nolasīt lūgumu par apmēram četru gadu laikā fiksētajiem cilvēktiesību pārkāpumiem t.s. Lemberga krimināllietas iztiesāšanā.
1996. gada jūlijā miljonārs Ainārs Gulbis mēģinājis iespaidot Ventspils mēru Aivaru Lembergu premjera Andra Šķēles kabinetā nolūkā panākt akciju sabiedrības Ventrans parādu atlaišanu.
T. s. Lemberga prāvā A. Lembergs liecināja, ka «pirmo un vienīgo reizi 25 gadu laikā mani pie sevis bija aicinājis premjers» un tur bijis arī A. Gulbis, kurš lietā licis gan psiholoģisko spiedienu, gan premjera autoritāti. Sarunas laikā darbojies skaņu ierakstu slāpētājs.
Turpinot sniegt liecības, Aivars Lembergs atklāja, kā viņa bijušais draugs Vladimirs Krastiņš vēlējies izspiest 7 miljonus ASV dolāru par liecību mainīšanu, un tiesas priekšā piedeva naudas kāres tīklos apjukušajam draugam.