Antra Gabre / Autori

18.mai 2017
Tiklīdz sāk ziedēt ievas, tā gaidāms aukstuma vilnis – par tādu novērojumu būs dzirdējuši daudzi, bet ne vienmēr un ne visur Latvijā tāda sakritība ir novērojama. To savos novērojumos varētu respektēt dabas un laika zīmju vērotāji, taču ne sinoptiķi. Ir gadījumi, kad kļūdās abas puses, jo daba izrīkojas pēc sava prāta. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) nerēķina pieļaujamās kļūdas prognozēs, kļūdas esot atkarīgas «no reizes uz reizi».
17.mai 2017
Nu­me­ro­lo­ģi­ja pie­dā­vā vēl pirms kā­zām pa­lū­ko­ties, kā­da ģi­me­nes dzī­ve gai­dā­ma. Joks jo­kam, bet pro­gno­zēt to ie­spē­jams pēc... kā­zu da­tu­ma un ap­rē­ķi­nāt Kā­zu skait­li. Ja da­tums vēl nav no­teikts, tad at­liek iz­vē­lē­ties skait­li, kurš vis­vai­rāk at­bilst priekš­sta­tam par ide­ālām lau­lā­to at­tie­cī­bām.
17.mai 2017
Pierasts Rīgā redzēt tūristus senioru vecumā, kas nokāpj no prāmja vai izkāpj no autobusa. Piemēram, arhitekts Gunārs Birkerts uz sava projekta – Gaismas pils – atklāšanu no Amerikas uz Rīgu atlidoja gandrīz 90 gadu vecumā. Latvijas seniori mēdz ceļot, kā Neatkarīgajai sacīja ceļojumu aģentūrā Impro ceļojumi, ļoti daudz un arvien biežāk. Tūrisma braucienos var doties līdz sirmam vecumam, bet, iegādājoties ceļojumu apdrošināšanas polisi, tā būs dārgāka nekā gados jaunākam tūristam. Mūžīgais jautājums ir par izmaksām – kā atrast lētāko un izdevīgāko, ko visbiežāk ceļotāji arī meklē.
17.mai 2017
Šī vasara nebūs izdevusies, saka laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs. Vasarā sals būs no abiem galiem, pa vidu kāds zaļums arī uzplauks, bet dienvidniecisku svelmi, šķiet, varam negaidīt.
15.mai 2017
Šonedēļ Rīgas domes Īpašuma departaments lems par līdzfinansējuma piešķiršanu 19 ēku atjaunošanai. Pašvaldībā jau ir apstiprināts 487 189 eiro finansējums 55 konkursa projektu pieteikumiem kultūras pieminekļu saglabāšanai, bet kopumā no Rīgas domes budžeta konkursam bija piešķirti 600 000 eiro. Atlikuši 112 810 eiro, bet šonedēļ izvērtējamo 19 projektu pieteicēji ir prasījuši kopā 209 715 eiro.
12.mai 2017
Kurš gan cits, ja ne Latgales keramiķi sacentīsies ar daudzu citu valstu māksliniekiem un veidos un pierādīs savu rokrakstu māla mākslā. Izstāžu zālē Rīgas mākslas telpa ir apskatāma laikmetīgās keramikas izstāde Kolekcija | Latvijas starptautiskā keramikas biennāle. Svētdien, 14. maijā, plkst. 11 Rīgas mākslas telpā būs radošā pēcpusdiena, jo «kurš gan vēl, ja ne mēs mēģināsim saglabāt tradīcijas», saka keramiķe Lilija Zeiļa, viena no 11 māksliniekiem, kuri pašlaik strādā renovētajā Daugavpils Māla mākslas centrā.
10.mai 2017
Kolumbārijs Rīgā, Meža kapos, ir pabeigts, vien atlikuši labiekārtošanas darbi, un pēc tam pirmās urnas varēs ievietot nišās. Vienreizējā maksa par kolumbārija nišas lietošanu būs 595,04 eiro. Dārgi. Bet vienreizēja maksa par četrvietīgu kapavietu ir no 482,13 līdz 874,71 eiro atkarībā no tā, vai kapsēta ir daļēji slēgta vai atvērta.
9.mai 2017
Kat­ram no mums ir savs vārds un uz­vārds. Dau­dziem tiek do­ti arī mīļ­vār­di­ņi vai ie­sau­kas. Ne­re­ti sie­va vī­ru uz­ru­nā ti­kai uz­vār­dā. Ko vi­ņa tā­dē­jā­di ak­cen­tē? Kā­pēc bēr­nu dē­vē­jam mīļ­vār­di­ņā, ne­vis dzim­ša­nas ap­lie­cī­bā ie­rak­stī­ta­jā vār­dā? Kā­lab ci­tam pie­mē­ro­tāks šķiet pa­ša, ne­vis ve­cā­ku iz­vē­lē­tais vārds?
9.mai 2017
Gads un astoņi mēneši cietumā – tāds ir 2009. gada 13. janvāra grautiņa rezultāts folkloristam Ansim Ataolam Bērziņam. Līdz šim viņš izvairījies gan no reāla, gan nosacīta cietumsoda, bet nu aizturēts Čehijā. Neatkarīgā noskaidroja, ka A. A. Bērziņš joprojām atrodas Čehijā un uz Latviju nav nosūtīts. Tiesāšanai. Pirms tam viņš tika izsludināts starptautiskā meklēšanā.
8.mai 2017
Atzīmējot Izraēlas Valsts 69. neatkarības gadadienu un gatavojoties Latvijas simtgades svinībām, Izraēlas vēstniecība Latvijā šogad nolēmusi nerīkot svinības, bet neatkarības dienas svinībām piešķirtos līdzekļus ziedot vairākām Latvijas nevalstiskajām organizācijām. Šogad nenotika tradicionālā neatkarības dienas pieņemšana, toties šonedēļ tiek rīkoti labdarības koncerti un meistarklases visā Latvijā.
8.mai 2017
Uzzinot, ka Rīgas pieminekļu aģentūra līdz 2019. gadam plāno restaurēt Brīvības pieminekli, daudziem Latvijas iedzīvotājiem nevilšus izlaužas vienā vārdā izteikts jautājums: «Atkal?!» Šķiet, pavisam nesen Brīvības piemineklis bija iejozts sastatnēs un tīrīts, labots un uzposts.
2.mai 2017
Tie vistu un citu mājputnu audzētāji, kuri nelikās ne zinis par Eiropas Savienības prasību turēt putnus zem jumta, noslēgtā telpā un visādi citādi uz laiku arestēt, lai pasargātu no putnu gripas, nu var atviegloti uzelpot – viņus vairs netvarstīs un nesodīs par Eiropas Savienības normatīvo aktu neievērošanu.
28.apr 2017
Jaunākie Eurostat dati liecina, ka Latvija ieņem 18. vietu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidū atkritumu šķirošanā, sašķirojot vien 21,2 procentus no visiem saražotajiem atkritumiem.
28.apr 2017
Daugavgrīvas iela Rīgā ir viena no ielām, kurās tiek remontēts ūdensvads, izmantojot tā dēvēto sagraušanas metodi.
28.apr 2017
No dažādu formu, konsistences, lieluma, krāsas siera gabaliņiem ir radītas gleznas. To autore, Valmieras tehnikuma pasniedzēja Ramona Jirgena siera gleznas neveido pirmoreiz, bet šoreiz jutusies īpaši aizkustināta.
photo_camera
28.apr 2017
Ir Valpurģu nakts, Pavasara sabats. Andrejs Pumpurs eposā Lāčplēsis visai baudkāri apraksta nevaldāmās, vitālās un kaislīgās Aizkraukļa pilskunga meitas Spīdalas lidojumu ar bluķi uz Velna bedri un turpmākos notikumus. Lāčplēsi dīda ziņkāre paskatīties, kas tur notiek. Labāk nebūtu līdis dobajā bluķī, jo naivā Lāčplēša acīm pavērās «miroņu galvas, kauli, mati, nagi, vilkatu kažoki, ģīmji, zobi, ragi (..), uguni čurdīja krupji, melni kaķi; čūskas, odzes, rupuči lodāja kaktos, melnas pūces, sikspārņi skraidīja dūmos». Pēcāk lielā katlā viņš saskatīja «mazu bērnu rociņas, un, kur agrāk domāja redzējis desas, bija melnas čūskas, sulā izvārītas». Un raganas bija tērptas tikai zelta kurpītēs un rotātas ar krellēm.
27.apr 2017
Rīdzinieks Roberts Segliņš jokojot nobrīdina, ka viņam esot 99 gadi un septiņi mēneši, nez vai derēšot stāstam par simtgadnieku. Simto jubileju svinēs 25. septembrī. Pats pļauj mauriņu mājas pagalmā, kopj arī ietvi – kā jau privātmājas īpašniekam pienākoties. Un arī mobilo telefonu lieto, radinieks ierādījis, kā apieties, un skola rokā. Vien zīmēt tagad neesot laika, jo zāle jāpļauj, smejas ņiprais simtajā gadā iekāpušais vīrs. Viņš par dzīvi nesūkstās, kaut arī mazliet pieklibo veselība, bet optimistiski apgalvo: «Tikšu uz kājām!»
27.apr 2017
Cilvēkam atbilstošāko dārgakmeni/minerālu var noteikt dažādi – pēc sajūtām, astroloģijā un numeroloģijā pēc dzimšanas datiem un planētu simbolikas, bet šā testa autori piedāvā to izdarīt, izmantojot dzimšanas datus, vārdu un uzvārdu.
27.apr 2017
Daudz ūdeņu aiztecējis, kopš Pārdaugavā bijušās manufaktūras Tekstiliāna vietā tika plānots īstenot ambiciozu projektu – izsmalcinātus dzīvokļus cilvēkiem ar augstām prasībām. Rūpnīcas grausta nojaukšana nu ir sākta, tā jāpabeidz maijā, bet sapnis par izsmalcinātiem dzīvokļiem vismaz pagaidām nav īstenots.
26.apr 2017
Pagājušā gada nogalē ārvalstu specdienesti vērsuši apjomīgu kiberuzbrukumu pret vairākiem adresātiem Latvijas valsts institūcijās.
25.apr 2017
Februāra sākumā, dienā, kad Rīgas pilī notika Baltijas valstu un Vācijas prezidentu tikšanās, pils vestibilā nokrita lustra, bet mēnesi pirms tam applūda atjaunotā greznā Baltā zāle. Vēl turpinās sarunas ar apdrošinātājiem, bet negadījumus var uzskatīt par apstākļu sakritības rezultātu, saka VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) sabiedrisko attiecību speciālists Arnis Blodons.
25.apr 2017
Šogad desmito reizi notika Lielā talka, kuras pirmsākumos tika izvirzīts ambiciozs mērķis – līdz valsts simtgadei 2018. gadā padarīt Latviju par tīrāko un zaļāko valsti pasaulē.