No dažādu formu, konsistences, lieluma, krāsas siera gabaliņiem ir radītas gleznas. To autore, Valmieras tehnikuma pasniedzēja Ramona Jirgena siera gleznas neveido pirmoreiz, bet šoreiz jutusies īpaši aizkustināta.
Līdz šim siera gleznas bija apskatītas ārpus Rīgas, bet vakar tās atvestas arī uz Zemkopības ministriju - lai rīdzinieki ierauga, ko spēj meistara rokas un izdoma. R. Jirgena stāstīja, ka tikai vakar pirmo reizi sastapusi mākslinieku Jāni Anmani, kura darbu Eņģelis pār Latviju viņa atveidojusi no siera un ķimenēm. Mākslinieks viņai uzticējis savu oriģināldarbu, lai to varētu novietot Zemkopības ministrijā pie siera gleznas, piebilstot: «Mana sirds saka jā.» Līdzīgi veidoti vēl divi darbi - oriģināls zīmējums un tā atveids no siera.
Biedrības Siera klubs valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova uzskata, ka siera gleznu retroskopijas ir unikālas Latvijā, Eiropā un pat pasaulē un ar tām varētu reklamēt Latviju. V. Davidanova ir pārliecināta, ka šādā veidā radītās siera plates ir gan māksla, gan liela māka, gan siera slavinājums. «Vispirms cilvēks ēd ar acīm. Skatāmies un brīnāmies, pēc tam baudām.»
Lauris Aizupietis/F64
Siera gleznu autore izstāstīja, ka ātri šo darbu izveidot nevar. Pēc J. Anmaņa gleznas Eņģelis pār Latviju veidotā siera glezna tapusi apmēram diennakti, saskaitot kopā visu patērēto laiku. Ķimenes vien kaisītas trīs stundas, siera vafeles drupinātas vismaz tikpat ilgi. Kā dzimusi ideja? «Biju nolikta situācijā, kad nekā nav, ierobežota laikā, telpā un naudā,» atklāti atbild R. Jirgena. Vienīgais, ko varējusi konkursam sagādāt, bijis pieci kilogrami siera. Staigājusi pa Valmieru, ieraudzījusi tradicionālo Valmieras skatu ar baznīcu un sapratusi - lūk, šo skatu var izveidot arī no sieriem. Un izdarījusi.
Savukārt Siera klubs meklē gardāko Jāņu sieru un ēdāju vērtējumam piedāvā sešu ražotāju Jāņu sierus, kas iekļauti Eiropas Savienības Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā.
***
Siera un biezpiena patēriņš, kg uz iedzīvotāju Latvijā
2005. gads 11,4
2006. gads 11,9
2007. gads 14,1
2011. gads 16,6
2012. gads 17,3
2013. gads 18,1
2014. gads 17,6
2015. gads 18,9
2016. gads 19,0
Vairāk nekā 15 gadu laikā siera un biezpiena patēriņš uz vienu iedzīvotāju palielinājies aptuveni 2,5 reizes.
Avots: biedrība Siera klubs