Priekšroka rehabilitācijai būs personām darbspējīgā vecumā ar smagu invaliditāti

© Vladislavs Proškins, F64 Photo Agency

Par prioritārām mērķa grupām profesionālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai turpmāk tiks uzskatītas personas darbaspējīgā vecumā ar ļoti smagu vai smagu invaliditāti, šodien lēma valdība.

Plānots, ka Sociālās integrācijas valsts aģentūra (SIVA) pārskatīs un pilnveidos izglītības programmas, paplašinot uz individualizētu pieeju balstītu izglītības programmu klāstu, tās piemērojot cilvēku ar I un II grupas invaliditāti vajadzībām un viņus orientējot uz iekļaušanos darba tirgū. Tas ir nepieciešams, jo līdz šim ir bijušas situācijas, kad cilvēki ar invaliditāti tieši veselības stāvokļa dēļ nespēja līdz galam apgūt izglītības programmas, norāda Labklājības ministrijā (LM).

Pieņemtie Ministru kabineta noteikumi "Kārtība, kādā personas saņem valsts finansētus profesionālās rehabilitācijas pakalpojumus un profesionālās piemērotības noteikšanas pakalpojumu" paredz, ka SIVA darbības efektivizācijai tās īstenoto profesionālās piemērotības novērtēšanu turpmāk noteiks kā atsevišķu pakalpojumu.

LM norāda, ka atbilstoši starptautiskajai praksei arī SIVA piedāvātais pakalpojumu modelis sastāv no profesionālās piemērotības noteikšanas un profesionālās rehabilitācijas.

Profesionālās piemērotības noteikšana sevī ietver iespējamo pakalpojumu saņēmēju apzināšanu, uzskaiti un viņu motivācijas veidošanu pakalpojuma saņemšanai, ko nodrošina aģentūras karjeras konsultants vai psihologs, katram klientam veltot vidēji 30 minūtes. SIVA speciālisti noteiks ieteicamās profesionālās darbības jomas, tās pamatojot ar teorētiska un praktiska darba izmēģinājumu rezultātiem, sniegs ieteikumus individuālajam sociālās rehabilitācijas plānam par pasākumiem, kas nepieciešami personas darbspēju atjaunošanai, saglabāšanai un uzlabošanai.

Nākamais posms būs profesionālā rehabilitācija. To varēs sākt tikai pēc profesionālās piemērotības noteikšanas. Profesionālā rehabilitācija atbilstoši individuālā sociālās rehabilitācijas plānā noteiktajam varēs ietvert virkni aktivitāšu, tostarp profesionālās kvalifikācijas iegūšanu akreditētās profesionālās izglītības programmās un profesijās, līdz 160 stundām ilgu prasmju apguves programmu cilvēkiem ar invaliditāti, kuras cēlonis ir garīga rakstura traucējumi, līdz 48 stundām ilgu motivācijas stiprināšanas programmu cilvēkiem ar smagu vai ļoti smagu invaliditāti, līdz 80 stundām ilgu individuālo sociālo rehabilitāciju darbspēju atjaunošanai, līdz 48 stundām ilgu apmācību cilvēka pašaprūpes iemaņu pilnveidošanai, kā arī prakses vietas un to satura nodrošināšanu atbilstoši prasībām attiecīgajai profesionālajai kvalifikācijai, kuras ilgums ir līdz sešiem mēnešiem.

Vienlaikus plānots, ka turpmāk SIVA būs pienākums pakalpojuma ietvaros sniegt konsultācijas klientu darbavietās arī pēc profesionālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanas.

Saskaņā ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas datiem 2015.gadā valstī bija 174 605 cilvēki ar invaliditāti, tajā skaitā 62 444 ar III grupas invaliditāti, 80 316 ar II grupas invaliditāti un 23 585 - ar I grupas invaliditāti, kā arī 8260 bērni ar invaliditāti.