Mediķi ar helikopteru steidz glābt koka šķilas caururbtu vīrieti

© F64

Aizvadītajā nedēļā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs Vitālijs Zvirgzdiņš ar Nacionālo bruņoto spēku helikopteru devās uz Madonas slimnīcu, lai sniegtu palīdzību kādam 28 gadus vecam vīrietim, kurš bija guvis smagu traumu darbavietā.

Cietušais veicis zāģēšanas darbus gaterī, līdz kādā brīdī no zāģmateriāla atdalījies gandrīz metru garš un 3,5 centimetrus plats koka šķilas gabals un caururbis vīrieti cirkšņa rajonā. Pēc smagās traumas cietušais nogādāts Madonas slimnīcā. Veicot pacienta apskati, slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītājs Ivars Pudāns pieņēma operatīvu lēmumu vērsties pēc palīdzības pie kolēģiem no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas.

“Pēc 40 minūšu lidojuma ar helikopteru jau biju Madonas slimnīcā un vēl pēc pusstundas veicām griezienu, šādos gadījumos dārga ir katra minūte. Koks, kas, traumējis pacientu, bija sadragājis muskuļaudus un pārrāvis artēriju. Cietušo vīrieti no smagām komplikācijām glāba tikai tas, ka priekšmets bija iedūries tieši šajā vietā jo, ja tas notiktu nedaudz augstāk vai zemāk sekas varētu būt daudz smagākas”, norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs Vitālijs Zvirgzdiņš.

“Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā ārstniecības iestāde valstī, kurā no visas Latvijas nonāk pacienti ar dažādām smagām saslimšanām un traumām. Tāpat mūsu speciālisti regulāri dodas uz citām slimnīcām, lai sniegtu palīdzību komplicētos gadījumos, kad pacientu nav iespējams transportēt. Gada laikā Austrumu slimnīcā palīdzību saņem aptuveni 70 000 stacionāri un 300 000 ambulatori ārstēti pacienti, kā arī veic vairāk nekā 29 000 dažādu operāciju. Šeit strādā visaugstākās klases profesionāļi, kuri regulāri papildina savas zināšanas un praktiskās iemaņas, kas nodrošina spēju palīdzēt pacientiem vissarežģītākajos gadījumos”, skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anita Slokenberga.

“Pašlaik pacients jūtas apmierinoši un viņa veselībai briesmas vairs nedraud, domāju, ka pēc dažām dienām varēsim pacientu izrakstīt no slimnīcas un viņš turpinās atveseļošanos mājas apstākļos. Nākamajā dienā pēc operācijas pacients jau varēja pats pārvietoties, tā ka nekādu jūtamu paliekošu seku trauma nebūs atstājusi un pēc atveseļošanās pacients varēs atgriezties darbā”, stāsta Madonas slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītājs Ivars Pudāns.

“Ja kaut kas ir traumējis ķermeni, nekādā gadījumā nedrīkst pašrocīgi iedūrušos priekšmetus kustināt un mēģināt izvilkt jo tā cietušā stāvokli var padarīt tikai sliktāku. Obligāti pēc iespējas ātrāk ir jāvēršas pēc palīdzības pie mediķiem, kuri tālāk izlems kā rīkoties un sniegs nepieciešamo palīdzību. Tāpēc jāuzteic cietušā pacienta darba kolēģi, kuri visu izdarīja pareizi un nemēģināja saviem spēkiem izvilkt svešķermeni jo tā kā tas bija pārrāvis artēriju, tikko būtu mēģināts to kustināt sāktos strauja asiņošana”, skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs Vitālijs Zvirgzdiņš.

Vēlreiz gribam atgādināt, lai pasargātu sevi un citus no traumām strādājot ar dažādu veida tehniku, ir rūpīgi jāievēro darba drošība un vienmēr jālieto paredzētie aizsarglīdzekļi, ja noticis negadījums steigšus jāsazinās ar mediķiem.

Veselība

Kartupeļi ir neatņemama latviskas virtuves un arī kultūras koda sastāvdaļa, tomēr modernā dzīvesveida piekritēju vidū par šo ogļhidrātiem bagāto dārzeni cirkulē dažādi mīti - netrūkst pat tādu, kas tieši tupeņus vaino daudzās veselības problēmās un mudina neēst vispār. Lai saprastu, vai ieguvums no vecmāmiņas kartupeļu talkas ir tikai rudenīgas bildes sociālo tīklu profiliem, vai tomēr vērtīgi ir arī paši kartupeļi, ko gatavot visa gada garumā, nacionālais mazumtirdzniecības veikals ELVI kopā ar pavāri un uztura speciālisti Jevgēniju Jansoni skaidro četrus populārākos mītus par kartupeļiem.

Svarīgākais