Izglītība

24.mar
Laikā, kad par sevišķi aktuāliem profesionālās izglītības procesa veidotājiem kļuvuši digitalizācijas, globalizācijas un internacionalizācijas koncepti, vairs nav pamata diskusijām par tehnikumu konkurētspēju uz citu izglītības iestāžu fona. Tomēr vēl joprojām netiek pietiekami uzsvērts fakts, kā šo konceptu ietekmē šobrīd Latvijā mainās un stereotipus lauž profesionālās izglītības iestādes. Tieši starptautiski pieredzes apmaiņas projekti eskalē Latvijas profesionālās izglītības izaugsmi un izglītojamo prasmju attīstību ar rezultatīvu konkurētspēju.
 
8.mar
Informācija par Latvijā iegūstamajām kvalifikācijām un to mācīšanās rezultātiem tagad publiski pieejama arī jaunajā "Europass" portālā!
 
24.feb
Motivējot mērķtiecīgus jauniešus izvēlēties studijas Transporta un sakaru institūtā (TSI), šā gada 20. martā TSI organizē ikgadējo olimpiādi vidusskolēniem. Olimpiādes uzvarētāji, kā arī labākie dalībnieki šogad saņems īpaši vērtīgas balvas, tostarp galvenās balvas būs 100% atlaide studijām TSI, līdz pat 28 tūkstošiem eiro vērtībā! Labākos dalībniekus gaida arī balvas no TSI sadarbības partneriem, individuālas atlaides studijām TSI un citi pārsteigumi. Pierādi, ka esi labākais, un piepildi savu sapni! Dalībnieku reģistrācija turpināsies līdz pat 19. martam, ieskaitot.
 
28.apr 2020
Atbildes uz aktuālākajiem jautājums izglītības sfērā sniedz Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļa. Šie jautājumi sākotnēji tika nosūtīti izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai, taču pretī saņēmām atbildi: «Ministre uzskata, ka Neatkarīgā Rīta Avīze nav neatkarīgs masu informācijas līdzeklis, līdz ar to nevarēs sniegt interviju.» Tāpēc avīze tika lūgta sazināties ar IZM Komunikācijas nodaļu. Vai ir atbildēts pēc būtības, spriediet paši.
 
28.apr 2020
Mehatronika, robotika, mākslīgais intelekts un tamlīdzīgi vārdi vēl pirms gadiem desmit daudziem izklausījās kā zinātniskā fantastika, taču šodien mēs robotu uztveram kā ikdienas sastāvdaļu – tie ienāk arī mūsu mājās, piemēram, lai uzkoptu grīdas. Visaktīvāk robotus izmanto ražošanā – tie aizstāj cilvēku roku darbu vairs ne tikai monotonu un precīzu darbu veikšanai, bet arī sarežģītāku uzdevumu veikšanai, sākot ar spēju piefiksēt reālo situāciju un atbilstoši reaģēt, līdz planētu izpētei un datu iegūšanai. Kopš 2019./2020. mācību gada Transporta un sakaru institūts piedāvā apgūt robotikas studiju programmu. Intervija ar robotikas speciālistu, Transporta un sakaru institūta pasniedzēju, Robologic apmācību centra instruktoru Vasiliju Gredasovu.
 
28.apr 2020
Ik gadu no marta līdz pat jūnijam augstskolas, koledžas un profesionālās skolas rīko Atvērto durvju dienas, lai interesenti klātienē varētu iepazīties ar mācību vidi, izglītības iespējām, mācībspēkiem, dienesta viesnīcu, bibliotēku u.tml.
 
28.apr 2020
Marta vidū visās mācību iestādēs, tostarp arī augstskolās, tika uz laiku pārtraukts mācību process klātienē. Sākotnēji šāda kārtība tika noteikta vienu mēnesi, tagad – jau līdz maija vidum. Vai termiņš tiks pagarināts – šobrīd neviens nezina. Taču studiju process, protams, nav apstājies, tuvojas vai jau ir sācies prakšu laiks, gala darbu aizstāvēšana, arī jaunu reflektantu uzņemšana vairs nav aiz kalniem. Kā to visu plānots organizēt, Neatkarīgā taujāja vairākām augstskolām.
 
28.apr 2020
Saistībā ar koronavīrusa izplatību ierobežojošajiem pasākumiem izglītības iestādes visā valstī nonāca milzīga izaicinājuma priekšā, ko tomēr izdevies pārvarēt. Pieredzē dalās Ventspils. Intervija ar Ventspils pilsētas Izglītības pārvaldes vadītāju Inetu Tamani.
 
28.apr 2020
Tagad, kad ir zināms, ka ārkārtējās situācijas ierobežojumi drīz mazināsies, ir zināms arī tas, ka tālmācība mūsu darba kārtību nepametīs. Tāpat ir skaidrs, ka bērni tiešām mācās, nevis spēlē datorspēles stundām paredzētajā laikā.
 
25.feb 2020
2020. gada 16. janvārī Daugavpils Būvniecības tehnikumā notika Būvniecības nozares izglītības programmu metodiskās jomas darba grupas sapulce, kurā piedalījās Latvijas profesionālās izglītības mācību iestāžu direktoru vietnieki, izglītības metodiķi, pedagogi no septiņām profesionālās izglītības iestādēm: Daugavpils Būvniecības tehnikuma, Liepājas Valsts tehnikuma, Rēzeknes tehnikuma, Jelgavas tehnikuma, Rīgas Celtniecības koledžas, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienības, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma.
 
25.feb 2020
Daudzveidīgs, tostarp daudzu unikālu, studiju programmu piedāvājums, multikulturāla studiju vide, cieša sadarbība ar darba devējiem, gruntīgas iestrādes pētniecībā – šie ir tikai daži no Latvijas Lauksaimniecības universitāti (LLU) raksturojošiem elementiem. Par aktuālāko universitātē plašāk stāsta LLU rektore Irina Pilvere, paužot arī pārdomas par augstākās izglītības telpā notiekošo Latvijā.
 
25.feb 2020
Daudzi jaunieši no reģioniem par savu studiju vietu izvēlas Rīgu. Taču vienlaikus ar mācību uzsākšanu jāatrisina arī dzīvesvietas jautājums galvaspilsētā. Dzīvot dienesta viesnīcā vai īrēt dzīvokli? No izdevumu pozīcijas raugoties, cenu diapazons ir ļoti plašs: dienesta viesnīcās īres maksa svārstās no 50 līdz pat 400 eiro mēnesī (iekļauti komunālie maksājumi, internets), īres dzīvokļi, kas gan pēc izskata, gan atrašanās vietas ir pieņemami, sākot no 200 eiro mēnesī, plus komunālie maksājumi.
 
25.feb 2020
Mūsdienās milzum daudz informācijas var atrast interneta dzīlēs. Taču ne vienmēr, virpinot teksta rindiņas datora vai mobilo ierīču ekrānos, par interesējošo tēmu var iegūt pilnvērtīgu priekšstatu, piemēram, par tādu dzīvu organismu kā mežs.
 
25.feb 2020
Ik gadu gan augstskolas, gan koledžas un profesionālās skolas pavasarī pie sevis aicina interesentus uz Atvērto durvju dienām, kas ļauj klātienē iepazīt skolu mācību vidi, mācībspēkus, piedāvātās izglītības iespējas.
 
25.feb 2020
Jau vairākus gadus, lai uzsāktu mācības 7. klasē Rīgas Valsts 1., 2. vai 3. ģimnāzijā, tiek organizēts vienots iestājeksāmens matemātikā. Kopš pagājušā gada šāds kopējs iestājpārbaudījums notiek, lai iestātos 10. klasē. Kā norāda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa, šāda kārtība ieviesta skolēnu ērtībām.
 
25.feb 2020
Par sievieti IKT biznesā saruna ar SIA iPro kiberdrošības eksperti un Transporta un sakaru institūta lektori Jeļenu Revzinu.
 
25.feb 2020
Visā pirmsskolas izglītības posmā šogad ienāca jaunā caurviju prasmēs balstītā mācību programma. Rīgas pirmsskolas izglītības iestādē Viršu dārzs jau pirms jaunās mācīšanās pieejas aprobācijas bija vairākas kompetenču pieejas iezīmes, kuras iestāde pielietoja, pirms tās ieviešanas visā Latvijā, tāpēc uzkrājusi labu pieredzi par to, kādus rezultātus tā dod, salīdzinot ar iepriekšējo modeli.
 
25.feb 2020
Nākamajā mācību gadā kompetencēs balstītais mācību saturs pakāpeniski ienāk arī skolās, sākot no 1., 4., 7. un 10. klases. Ar ko tas atšķiras no iepriekšējā mācību satura un ko tas maina skolēnu un skolotāju darbā, kā arī kāda būs vecāku loma, – to skaidro Mežciema pamatskolas direktora vietniece Inita Alvatere.
 
25.feb 2020
Šogad Liepājas Valsts tehnikums svin savu simtgadi. Izturējis laika un varas maiņu pārbaudi, tas šobrīd ir viens no populārākajām profesionālās izglītības iestādēm ne tikai Kurzemes reģionā. To pierāda arī lielais audzēkņu skaits: 18 izglītības programmu 26 kvalifikācijās mācās vairāk nekā 1200 audzēkņu – gan pamatskolas beidzēju, gan pieaugušo.
 
25.feb 2020
Šajā nedēļas nogalē Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā notiks ikgadējā starptautiskā izglītības izstāde Skola 2020, kas piedāvās plašu informāciju par izglītības iespējām Latvijā un ārzemēs, mācībspēku un studentu konsultācijas, profesiju «pielaikošanu» un citas izzinošas, aizraujošas aktivitātes.