Izglītība

25.jun 2019
Darbā mēs pavadām daudz laika, darba vide ieņem nozīmīgu lomu darbinieku dzīvē. Tāpēc ir būtiski, lai šajā vidē darbinieks justos labi. Pasaules praksē ir pierādīts, ka sakārtotā darba vidē pieaug darba ražīgums, darbinieki jūtas apmierinātāki, kas atstāj pozitīvu ietekmi arī uz veselību. Un, nenoliedzami, mūsdienīga darba vide ir kā magnēts jaunu darbinieku piesaistē.
 
25.jun 2019
Pēdējos gados speciālistu trūkums skāris ne vienu vien nozari, tostarp farmāciju – farmaceitu un farmaceitu asistentu trūkumu izjūt arī Mēness aptieka, tāpēc jau vairākus gadus īsteno projektus, kas piesaista jaunus speciālistus, nodrošinot izglītības un tālākizglītības pieejamību, aizraujoša darba un tālākas izaugsmes iespējas.
 
11.jun 2019
Drīz uz augstskolām, koledžām un profesionālajām skolām plūdīs interesentu straumes, lai izskolotos saistošajā specialitātē. Vai ir trāpīts desmitniekā jeb izvēle ir izdarīta par labu kādai no jomām, kur jūtams izteikts speciālistu deficīts, vai tomēr saistošāka bijusi nozare, kur par savu vietu darba tirgū būs sīvāk jāpacīnās, jo attiecīgie speciālisti jau saražoti pārpārēm? Savu vērtējumu par darba tirgus signāliem sniedz personāla atlases uzņēmumi.
 
11.jun 2019
Prakse jauniešiem ir svarīgs posms kvalitatīva studiju procesa ietvaros, sniedzot iespēju apgūt praktiskas iemaņas, iepazīt darba vidi, gūt pilnīgāku izpratni par savu nākotnes profesiju, praksei bieži vien ir pozitīva ietekme uz karjeras uzsākšanu konkrētajā uzņēmumā. Arī uzņēmumam tā ir iespēja pamanīt un piesaistīt vērtīgus topošos speciālistus. Nenoliedzami, netrūkst arī ne tik veiksmīgu stāstu, kur trūcis pietiekamas motivācijas abās pusēs un prakse bijusi vien ķeksīša pēc. Kā panākt, lai prakse ir ar pievienoto vērtību, pieredzē dalās Neatkarīgās uzrunātie darba devēji.
 
11.jun 2019
Uz jautājumiem atbild IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece augstākās izglītības jomā Dace Jansone.
 
11.jun 2019
Vai skolotāji spēj pielāgoties mūsdienu prasībām, un kas notiks ar specializēto skolu padziļinātajām programmām, saruna ar izglītības ministri Ilgu Šuplinsku (JKP).
 
11.jun 2019
Mācoties četrus gadus, skolā var apgūt profesijas: veterinārārsta asistents, pavārs, viesmīlības pakalpojumu speciālists, ceļu būvtehniķis, hidrobūvju būvtehniķis (meliorators), automehāniķis, būvniecības un ceļu būves mašīnu tehniķis un lopkopības tehniķis. Jaunieši ar vidējo izglītību, mācoties 1,5 gadu, var apgūt profesijas: veterinārārsta asistents, lopkopības tehniķis, būvniecības un ceļu būves mašīnu tehniķis, hidrobūvju būvtehniķis (meliorators), viesmīlis un grāmatvedis. Jauniešu garantijas projekta programmā skola piedāvā apgūt profesijas bārmenis un mazumtirdzniecības komercdarbinieks. Mācību ilgums – 1,5 gadi.
 
11.jun 2019
Svešvalodu zināšana mūsdienās ir kļuvusi par ikdienas nepieciešamību. Valodas atver durvis uz pasauli – tā paver daudz plašākas iespējas ceļošanai, studēšanai, izaugsmei darba tirgū. Turklāt, kā norāda speciālisti, ir nepieciešami vien daži mēneši, lai cilvēks savu svešvalodu līmeni spētu ievērojami uzlabot. Vajadzīga tikai vēlme mācīties un pieredzējuši pasniedzēji. Un zinoši, prasmīgi, atsaucīgi pedagogi ir viena no NH mācību centra kvalitātes zīmēm.
 
11.jun 2019
Lai iepazīstinātu izglītības iestāžu pedagogus karjeras konsultantus, dažādu priekšmetu skolotājus un skolēnus ar būvniecības nozari Latvijā, ar būvniecības profesijām, mazinot stereotipus par tām, kā arī pārrunātu nozares attīstības perspektīvas, Daugavpils Būvniecības tehnikumā (DBT) tika rīkota konference Stereotipi un realitāte – karjeras iespējas būvniecības nozarē.
 
11.jun 2019
Pēdējos gados Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledža ir būtiski pilnveidojusi savu mācību vidi – iegādāti jauni simulatori, modernās tehnoloģijas, iekārtotas telpas, lai praktiskajās nodarbībās studenti varētu gūt maksimāli pilnīgāku ieskatu savā nākotnes darba vietā, kā arī uzkrātu praktiskas iemaņas, strādājot ar pacientiem. Skolai ir savs simulēts zobārsta kabinets, vairākas palātas, izveidots māsu postenis, radīta aptieka – paveikts ir daudz, lai savus audzēkņus pilnvērtīgi sagatavotu darba tirgum. Un rezultāti ir – absolventiem bezdarbs nedraud, viņus darba devēji aizrunā jau mācību laikā.
 
11.jun 2019
Vasara ir izklaides, vilinājumu, bezrūpības, piedzīvojumu un atpūtas laiks, bet vienlaikus tas var būt arī lielo iespēju laiks ikvienam augstākās un profesionālās izglītības iestādes audzēknim mūsu uzņēmumā, izmantojot iespēju pārbaudīt teoriju praksē un turpinot mācīties no labākajiem enerģētikas nozares speciālistiem.
 
30.apr 2019
Prāts, pavasara saules apmirdzēts, grimst pārdomās, meklē un meklēs sadarbības un izaugsmes ceļus. Mūsu skolas ēkā kopš pirmās atklāšanas dienas, 1929. gada 20. janvāra, norit izglītošanās process. 1927. gada 25. septembrī toreizējais izglītības ministrs, dzejnieks Rainis guldīja pamatakmeni skolas ēkas pamatos reizē arī vēlējumu: «Lai uz šiem pamatiem paceltos diža celtne, kas savā lielumā un nozīmē stāvētu augstāk par baznīcas torņiem.» Esam priecīgi, prasmīgi un pateicīgi par šiem stiprajiem ceļavārdiem.
 
30.apr 2019
Rīgas Valsts tehnikums (RVT) ir Latvijas valsts vienaudzis – tas dibināts 1919. gada nogalē, tātad 2019. gadu tehnikums pavada savā simtgades zīmē. Ne jau gluži par godu simtgadei, bet vairāk kā simtgadīgas pieredzes apliecinājums, šis un nākamais gads tehnikumā iezīmējas ar virkni jaunumu – tiek rekonstruēti esošie korpusi, kā arī būvēti jauni un papildināts piedāvāto profesiju klāsts.
 
30.apr 2019
Pēdējo gadu laikā palielinās to audzēkņu skaits, kuri pēc pamatizglītības iegūšanas izvēlas turpināt mācības profesionālās izglītības iestādēs. Piemēram, 2015./2016. mācību gadā pēc 9. klases profesionālo izglītību izvēlējās 34,2% pamatskolu absolventu, 2016./2017. mācību gadā – 36,5%, bet 2017./2018. mācību gadā – 37%. Lai tuvotos mērķim – 50%, tiek turpināta profesionālās izglītības pievilcības paaugstināšana.
 
30.apr 2019
Mācību gads strauji tuvojas noslēgumam, un tas vienmēr ir labākais brīdis atskatīties uz paveikto un izvērtēt, kas izdevies, kas ne tik labi, ko vēl ir vērts darīt vai pie kā būtu jāpiestrādā.
 
30.apr 2019
Nepareizi vai nepamatoti lietoti medikamenti var novest nevis pie veselības, bet gan pie smagām slimībām un reizēm pat nāves. Nepareizi vai nepamatoti lietotu zāļu seku novēršanai vai mazināšanai pasaulē vidēji gadā tiek tērēti 500 miljardi eiro. Tajā pašā laikā arvien lielākos apjomos zāles sastopamas vidē – ūdeņos, zivīs, augsnē.
 
30.apr 2019
Ik gadu kļūt par karavīru un uzsākt savas darba gaitas profesionālajā militārajā dienestā Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) vēlas 1300–1500 Latvijas pilsoņu, galvenokārt jaunieši. Dienests NBS ir cieņas un goda apliecinājums savai tēvzemei, turklāt militārā karjera nozīmē stabilu darbu, daudzveidīgas izaugsmes un apmācības iespējas, plašas sociālās garantijas, konkurētspējīgu atalgojumu, kas jau no pirmajām dienām NBS ir 900 eiro pēc nodokļu nomaksas.
 
30.apr 2019
Ļoti daudzveidīgs un specifisks studiju programmu piedāvājums, daudzviet – bezmaksas izglītība, multikulturāla studiju vide, svešvalodu zināšanu bagātināšana, vēlme paplašināt redzesloku, karjeras iespējas pēc studijām – šie ir galvenie motivatori, kāpēc jaunieši no Latvijas izvēlas studēt ārvalstīs. Par to, kuri ir iecienītākie galamērķi, kādas izglītības nianses katrai valstij ir raksturīgas, kā pilnvērtīgi soli pa solim sagatavoties studijām un kādi mājas darbi veicami pirms čemodānu kravāšanas, vairāk stāsta Dream Foundation Latvia (organizācija, kuras galvenā darbības joma ir palīdzēt pieteikties studijām ārzemēs) vadītāja Liza Nabatova.
 
30.apr 2019
Saruna ar Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidenti Justīni Širinu.
 
2.apr 2019
Biežāk nekā vajadzība pēc konkrētas izglītības, tehniskām vai pamatprasmēm darba sludinājumos tiek norādīts uz nepieciešamību pēc dažādām personības, rakstura iezīmēm, valodas prasmēm, secināts Jauno uzņēmēju centra Jobs & Society (JUC) projekta Youth BIZ Skillset laikā veiktajā pētījumā.