EP rosina papildināt daudzgadu budžetu, lai reaģētu uz krīzēm

© Scanpix/ZUMA Press

Eiropas Savienības (ES) ilgtermiņa budžetā jāparedz lielāks finansējums, lai reaģētu uz iespējamām krīzēm, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāti.

Kā aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš, deputātu skatījumā, papildus Eiropas Komisijas (EK) ierosinātajiem ES daudzgadu budžeta vidusposma grozījumiem, kas paredz palielināt ES budžetu par 65,8 miljardiem eiro, EP deputāti prasa laikposmam no 2024. līdz 2027.gadam piešķirt vēl papildus 10 miljardus eiro.

Ņemot vērā pašreizējos ārējos izaicinājumus, īpaši Krievijas karu pret Ukrainu un pieaugošās migrācijas problēmas, deputāti prasa papildināt attiecīgās budžeta kategorijas par diviem miljardiem eiro. Viņi prasa arī papildu trīs miljardus eiro jaunajai Eiropas stratēģisko tehnoloģiju platformai ("STEP"), un paredzēt piecus miljardus eiro, lai uzlabotu ES spēju reaģēt uz neparedzētām krīzēm.

Attiecībā uz Eiropas atveseļošanas plāna parādu maksājumiem deputāti pieprasa, lai tie tiktu iekļauti ārpus ES budžeta griestiem. Tas vajadzīgs, lai nodrošinātu, ka parādu maksājumi neapdraud ES programmas, no kurām labumu gūst iedzīvotāji, jo īpaši ņemot vērā parāda izmaksu iespējamo svārstīgumu, pieaugot procentu likmēm.

Deputāti uzsver, ka budžeta grozījumus ir svarīgi pieņemt drīz, lai jaunais budžets varētu stāties spēkā līdz 2024.gada 1.janvārim, un grozījumus varētu iekļaut jau 2024.gada budžetā.

Starpposma ziņojumu par priekšlikumu 2021.-2027.gada daudzgadu finanšu shēmas vidusposma pārskatīšanai EP deputāti pieņēma ar 393 balsīm par, 136 pret un 92 atturoties.

Tagad EP sarunvedēji ir gatavi iesaistīties diskusijās ar ES Padomi, kurai vēl ir jāpieņem sava nostāja par budžeta grozījumiem.

Daudzgadu finanšu shēmā ir noteikti ikgadēji izdevumu ierobežojumi ES saistību pildīšanai dažādās politikas jomās, kā arī ikgadējiem maksājumiem septiņu gadu laikposmā. Tiesību aktu par pašreizējo 2021.-2027.gada shēmu pieņēma 2020.gadā, un tajā paredzēts līdz 2024.gada 1.janvārim pārskatīt daudzgadu budžetu, vajadzības gadījumā iesniedzot priekšlikumus tā pārskatīšanai. EK savus priekšlikumus budžeta vidusposma pārskatīšanai iesniedza 2023.gada 20.jūnijā.

Svarīgākais