Dāmas piketē pie Saeimas, pieprasot 8. martu noteikt kā brīvdienu

© facebook

Šodien pie Saeimas pulcējies kāds īpaši skaists pikets - vairākas dāmas, sapucējušās baltās, pūkainās cepurēs, pieprasīja pasludināt 8. martu par brīvdienu.

Piketu atbalstīja tostarp sabiedrības dāma, Mrs. Globe 2012 titulētā Liene Skulme. Piketētāju ideja ir padarīt sieviešu dienu par brīvdienu, tādējādi vēršot sabiedrības uzmanību uz Latvijā valdošo dzimumu nevienlīdzību.



Bruņojušies ar plakātiem, saukļiem un izturību nostāvēt vairāk kā stundu aukstajā 9. februāra rītā, piketētāji sagaidīja uz darbu nākošos deputātus, un vērsa viņu uzmanību uz dzimumu līdztiesības jautājumiem.

“Ar šo piketu mēs aizsākam balsu vākšanu iniciatīvai “Sieviešu dienai būt brīvdienai” - tajā plānots panākt izmaiņas likumdošanā un padarīt sieviešu dienu par oficiālu brīvdienu, nostiprinot dzimumu vienlīdzību kā Latvijas sabiedrības vērtību.” stāsta piketa vadītāja Liene Skulme.

Piketētāju vidū bija arī androgīnais modes blogeris Jaroslavs Barišņikovs un realitātes šovu zvaigzne Evelīna Šaulīte, kuri līdzās pārējiem protestētājiem uzsvēra dzimumu līdztiesības nozīmību veselīgā un pareizi funkcionējošā sabiedrībā.
Piketētāji norāda, ka sieviešu diena ir kas vairāk par nošļukušu tulpi, kuru uzdāvināt kolēģei darba vietā - jau sākotnēji šī diena ir radīta ar mērķi, lai vērstu sabiedrības uzmanību uz sieviešu tiesību un dzimumu vienlīdzības jautājumiem un mazinātu sabiedrībā valdošos aplamos stereotipus, tādējādi panākot sieviešu vienlīdzīgas tiesības uz darbu un par to saņemto atalgojumu.

Lai arī sievietes biežāk iegūst augstāko izglītību, CSP dati sniedz informāciju, ka visās no jomām (saimniecisko darbību veidiem) sieviešu atalgojums vidēji ir mazāks, nekā vīriešiem. Piemēram, finanšu un apdrošināšanas sfērā sieviešu atalgojums veido 60% no vīriešu atalgojuma. Tātad, ja vīrietis, strādājot šajā sfērā, nopelna 1000 EUR, tad sieviete saņemtu tikai 600 EUR. Eurostat dati rāda, ka Latvijā kopumā starpība starp vidējo bruto algu stundā vīrietim un sievietei ir 14,9%.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību dzimumu vienlīdzības jautājumiem, sieviešu diena ir jāpadara par oficiālu valsts brīvdienu, ik gadu mudinot ikvienu par to aizdomāties un nostiprinot dzimumu līdztiesību kā Latvijas sabiedrības vērtību.

Svarīgākais