Rosina NEPLP locekļu atlaišanu [papildināts]

© F64

"Vienotības", Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un partijas "No sirds Latvijai" līderi ir parakstījuši iesniegumu Saeimas Prezidijam par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļu atlaišanu.

Iesniegumu iniciējusi LRA, bet cita starpā to parakstījuši vairāku partiju līderi - Solvita Āboltiņa (V), Augusts Brigmanis (ZZS), Dainis Liepiņš (LRA) un Inguna Sudraba (NSL).

Prezidijs lūgts iesniegumu nodot atbildīgajai komisijai Saeimas lēmuma projekta sagatavošanai un virzīšanai parlamenta sēdē.

Iesniedzēji kritizē, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz "Radio Skonto plus" programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājis Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.

Politiķi arī atsaucas uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.

Attiecīgajā ziņojumā secinātais rada pamatotas šaubas par NEPLP locekļu kompetenci un spēju efektīvi rīkoties ar tai piešķirtajiem finanšu līdzekļiem, kā arī spēju kontrolēt finanšu līdzekļu izlietošanu, teikts politiķu ierosinājumā. Politiķi arī uzskata, ka NEPLP neveic nekādas normatīvajos aktos paredzētās darbības, lai sodītu Latvijas Radio 5 jeb "Pieci.lv" par tā raidījumā lietoto necenzēto leksiku.

Tāpat tiek pausta nostāja, ka esošie NEPLP locekļi Ainārs Dimants, Aija Dulevska, Dainis Mjartāns un Ivars Zviedris neatbilst likumā noteiktajai prasībai par labu reputāciju, tāpēc tas viņiem liedz turpināt šo amatu ieņemšanu.

"Vienotības" frakcija par šo jautājumu nav lēmusi, bet Āboltiņa šodien informējusi kolēģus, ka parakstīs šo iesniegumu. Āboltiņa skaidroja, ka šis nav emocionāls "patīk vai nepatīk" lēmums, bet tas balstās uz konkrētiem argumentiem, kas arī ir izklāstīti iesniegumā Prezidijam. Kā liecina neoficiālā informācija, iespējams, liela daļa "Vienotības" frakcijas varētu atbalstīt šādu lēmumu, ja tas nonāktu Saeimas sēdes darba kārtībā.

Tikmēr nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars aģentūrai LETA atturējās komentēt, kāda varētu būt nacionālās apvienības frakcijas nostāja, ja būtu jābalso par šādu lēmumprojektu. Viņš uzskata, ka šis jautājums būtu rūpīgi jāizdiskutē, kā arī jāapspriež ar koalīcijas partneriem.

Opozīcijā esošās "Saskaņas" frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins arī nevēlējās paust konkrētu nostāju šajā jautājumā, uzsverot, ka frakcija par to nav lēmusi. Viņš arī norādīja, ka neviens nebija uzrunājis "Saskaņu", lai parakstītu šo iesniegumu. Agešins atzīst, ka NEPLP darbībai ir gan pozitīvās, gan negatīvās iezīmes, tomēr frakcija par šo jautājumu lems, kad tas būs Saeimas sēdes darba kārtībā.

Politiķi norāda, ka rītdienas Saeimas sēde par šo jautājumu vēl netiks lemts, jo vispirms Prezidijam jālemj, vai nodot šo iesniegumu Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai. Tad komisija diskutēs par šo jautājumu, kā arī, iespējams, lems par attiecīgā lēmuma projekta sagatavošanu. Atsevišķi politiķi prognozēja, ka šis jautājums varētu tik ātri nenonākt Saeimas sēdes darba kārtībā, ņemot vērā pārtraukumu starp parlamenta sesijām.

Iesniegums tapis pēc LRA iniciatīvas, un to parakstījuši arī deputāti Artuss Kaimiņš (LRA), Mārtiņš Bondars (LRA), Kārlis Šadurskis (V), Ingmārs Līdaka (ZZS), Gunārs Kūtris (NSL), Mārtiņš Šics (LRA) un Andris Siliņš (ZZS).

Svarīgākais