Eirokomisāru portfeļu sadali vērtē atzinīgi

Ietekmīgākie amatu jaunajā Eiropas Komisijas sastāvā, ko atklājis tās vadītājs Hosē Manuels Barrozu, tikuši Somijai, Spānijai un Francijai. Somam Oli Rēnam piešķirts monetāro lietu pārrauga amats, savukārt iepriekšējais darbinieks šinī amatā – spānis Hoakins Almunija – kļūs par konkurences jautājumu komisāru.

Francūzis Mišels Barnjē ieņems iekšējā tirgus komisāra amatu, kurš atbild par finanšu pakalpojumiem.

27 cilvēku komandā darbojas pa vienam cilvēkam no katras dalībvalsts, un viņi pārstāv savienības teju 500 miljonu cilvēku intereses. Sagaidāms, ka jaunie komisāri darbu sāks nākamgad un strādās piecus gadus. Tomēr pirms tam viņiem ir nepieciešams saņemt Eiropas Parlamenta atbalstu.

"Vēlos, lai šī komisija piecu gadu laikā darbotos kā instruments, kas ļauj Eiropai izkļūt no ekonomikas krīzes un tās ekonomiku padara konkurētspējīgu, lai nodrošinātu ilgtspējīgu attīstību," preses konferences laikā vakar paziņoja H. M. Barrozu.

61 gadu vecais H. Almunija ir sociālists, kurš ekonomikas un monetāro jautājumu komisāra amatā iemantoja neatkarīga un apdomīga finansista slavu. Viņš kļūs arī par komisijas viceprezidentu.

46 gadus vecais O. Rēns līdz šim ir pārraudzījis savienības paplašināšanās jautājumus, un viņa laikā ES pievienojās Rumānija un Bulgārija. "Viņi abi ir komisijas prezidenta Barrozu augstākie vietnieki," aģentūrai Reuters sacīja kāds diplomāts. "Ar šādu izvēli Barrozu saglabā kontroli pār diviem augstākajiem amatiem un novērš Parīzes, Berlīnes un Londonas tīkojumus pēc tiem."

Eiropas ekonomika ir sākusi atgūties no krīzes, un tagad ES būs jāpieņem lēmums, kad pārtraukt finanšu sistēmas stimulēšanu un kā tikt galā ar budžeta deficītu. Kā konkurences lietu komisāram H. Almunijam nāksies ieviest striktus noteikumus saistībā ar valsts sniegto palīdzību, lai novērstu protekcionismu, un jāstiprina ES vienotais tirgus.

Domnīcas Eiropas reformu centrs analītiķis Hugo Brandijs H. M. Barrozu izvēli nodēvējis par "labu un līdzsvarotu komisiju", kurā "svarīgie portfeļi tikuši kompetentiem cilvēkiem". "Tā ir uzvara Francijai, kas saņēma to, ko vēlējās. Lauksaimniecības komisāra amatu ir ieguvusi Francijas sabiedrotā [Rumānija], bet paši saņēmuši portfeli, kuram ir ietekme uz finanšu pakalpojumiem."

H. M. Barrozu bija paziņojis, ka vēlas finanšu pakalpojumus arī turpmāk saistīt ar iekšējo tirgu, nevis sadalīt atsevišķās jomās, kā bija vēlējusies Lielbritānija. Laikraksts The Times francūža izraudzīšanu šajā amatā uzskata par lielu triecienu Londonai, kas šajā amatā vēlējās redzēt kādu ekonomiski liberāli noskaņotu. Lielbritānija ir nobažījusies, ka tas novedīs pie jauna regulāciju viļņa. Zināms kompromiss ir tajā, ka M. Barnjē par iekšējā tirgus lietu ģenerāldirektoru pieņēmis britu birokrātu Džonatanu Folu. Britu valdība ir noraidījusi versijas, ka Francijas pārstāvis amatu guvis apmaiņā pret atbalstu britietei Katrīnai Eštonei ES ārlietu un drošības politikas pārstāves amatā. Enerģētikas lietu komisāra amatu, ko līdz šim ieņēma Andris Piebalgs, ir ieguvis vācietis Ginters Etingers. Vācijas izvēli šā komisāra amatam H. Brandijs skaidro ar to, ka enerģētikas komisāra ietekme aizvien pieaug.

Savukārt Eiropas politikas studiju centra darbinieks Daniels Gross norāda, ka Francijas pārstāvis M. Barnjē ir jaunās komisijas lielākā jautājuma zīme. "Ko viņš saprot par finanšu pakalpojumiem, kuros ir nepieciešamas atbilstošas zināšanas? Finansēs nudien ir nepieciešams pārzināt šo jautājumu. Es šo amatu būtu devis kādam, kam ir reāla pieredze," sacīja D. Gross. Savukārt H. Almunijas izraudzīšanu par konkurences komisāru viņš vērtē pozitīvi: "Konkurencē nepietiek vien ar to, ka skatās uz detaļām, tajā ir nepieciešams saprast tirgus loģiku. Un šeit izvēle ir laba."

A. Piebalgs ir ieguvis sadarbības komisāra amatu. Igaunis Sīms Kallass kandidēs uz transporta komisāra amatu, savukārt lietuvietis Aļģirds Šemets būs nodokļu un muitas, audita un korupcijas apkarošanas komisārs.

Pasaulē

Viļņā pirmdien avarējušās Vācijas loģistikas kompānijas DHL lidmašīnas melnās kastes tiks nosūtītas uz ekspertīzi ārvalstīs, jo Lietuvai nav nepieciešamā laboratoriju aprīkojuma, trešdien paziņoja Nacionālā krīžu vadības centra vadītājs Vilmants Vitkausks.

Svarīgākais