ASV sūta karakuģi uz Dienvidkorejas piekrasti

ASV izvietojušas karakuģi "USS Fitzgerald" Dienvidkorejas piekrastē, lai aizsargātos no potenciālajiem raķešu uzbrukumiem.

Pēc dalības ikgadējās militārajās mācībā "USS Fitzgerald" nav atgriezies ostā Japānā, bet pārvietots uz Korejas pussalas dienvidrietumu piekrasti, aģentūrai AFP pirmdien apstiprināja kāda anonīma ASV amatpersona.

Karakuģis tika nosūtīts uz Dienvidkorejas piekrasti pāris stundas pēc tam, kad Ziemeļkorejas parlaments, atsaucoties uz valdošās Darba partijas centrālkomitejas mudinājumu, pirmdien pieņēma īpašu likumdošanas aktu, kurā oficiāli atzīts, ka valsts rīcībā ir "kodolbruņojums pašaizsardzības mērķiem". Parlaments arī nomainīja Ziemeļkorejas premjerministru.

Sestdien Ziemeļkoreja nāca klajā ar paziņojumu, ka tā uzsāk "karastāvokli ar Dienvidkoreju", bet šodien paziņoja, ka no jauna iedarbinās 2007.gadā slēgto kodolreaktoru Jonbjonas kodolobjektā, kas bija vienīgais plutonija avots Ziemeļkorejas atomieroču programmai.

Kopš marta, kad ASV un Dienvidkoreja sāka kopīgas militārās mācības, Ziemeļkoreja teju vai ik dienas draudējusi uzbrukt abu valstu militārajām bāzēm.

Šajā kontekstā "USS Fitzgerald" izvietošana Dienvidkorejas piekrastē uzskatāma par apdomīgu soli, AFP norādīja anonīmais avots, piebilstot, ka tas vairos pretraķešu aizsardzības iespējas.

Jau ziņots, ka pirmdien ASV militārā vadība paziņoja, ka nosūtījusi uz Dienvidkoreju arī divus reaktīvos iznīcinātājus "F-22 Raptor", kas piedalīsies ikgadējās militārajās mācībās "Foal Eagle", kuras turpināsies līdz aprīļa beigām.

Lai gan tā nav pirmā reize, kad šajās mācībās iesaistās "F-22", paredzams, ka šoreiz to klātbūtne vēl vairāk satrauks Phenjanu.

"Ziemeļkorejiešiem ir izvēle. Viņi var turpināt iesaistīties provokācijās ar kareivīgu, pārkarsētu, bezatbildīgu retoriku vai viņi var izvēlēties miera ceļu," atzīmēja Pentagona preses pārstāvis Džordžs Litls, piebilstot, ka, neskatoties uz kareivīgajiem paziņojumiem, līdz šim Ziemeļkorejas armijā nav vērojama nekāda neparasta aktivitāte, kas liecinātu, ka būtu gaidāma agresija no Ziemeļkorejas puses.

Tikmēr Dienvidkorejas prezidente Paka Gunhje pirmdien paziņoja ka Ziemeļkorejai jārēķinās ar "stingru pretdarbību" pret jebkādu iespējamo provokāciju.

Dienvidkorejas ārlietu ministrs otrdien ieradies vizītē ASV, kur tiksies ar ASV valsts sekretāru Džonu Keriju. Sarunu centrā būs potenciālie draudi no Ziemeļkorejas puses, informēja Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija.

Spriedzes saasināšanās Korejas pussalā raisījusi bažas, ka konflikts var izcelties nejauši un strauji attīstīties. Tomēr eksperti uzskata, ka Phenjana pati neriskēs uzsākt plaša mēroga konfliktu un rīkosies vienīgi, reaģējot uz militāru uzbrukumu no ASV un Dienvidkorejas puses, kas ir maz ticams.