Kaut gan abas Sīrijas konfliktā iesaistītās puses apstiprinājušas, ka būtu ieinteresētas pamiera noteikšanai uz musulmaņu svētku Eid alAdha (tie sāksies 26. oktobrī) laiku, vakar no Sīrijas pienāca ziņas par aktīvu karadarbību.
Plānots, ka šodien Sīrijā ieradīsies ANO un Arābu līgas īpašais sūtnis Lakhdars Brahimi, kurš jau apceļojis vairākas reģiona valstis, meklējot atbalstu pamiera panākšanai.
Euronews vēsta, ka L. Brahimi misija pagaidām vainagojusies tikai ar teorētiskiem panākumiem. Viņa apmeklēto valstu – Ēģiptes, Turcijas, Saūda Arābijas, Irānas, Irākas, Libānas – amatpersonas paziņojušas, ka pamiers, protams, būtu labākais risinājums, taču atzinušas, ka to spēkos nav ietekmēt Sīrijas valdības un opozīcijas nostāju.
Ir skaidrs, ka abas puses viena otrai neuzticas, ko apliecināja arī vasaras sākumā panāktā vienošanās par pamieru, kas tā arī netika ievērota. «Lai kādai iniciatīvai būtu panākumi, nepieciešama abu pušu piekrišana. Sīrijas valdība ir ieinteresēta pamiera noteikšanā, un mēs ar nepacietību gaidām tikšanos ar L. Brahimi, lai noskaidrotu, kāda ir citu ieinteresēto valstu nostāja. Vai tās spēs piespiest sevis finansēto, apbruņoto un atbalstīto grupējumu pārstāvjus ievērot pamieru?» sarunā ar AFP sacījis Sīrijas ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Džihāds Mekdisi, ar «ieinteresētajām valstīm» domājot Turciju un Persijas līča monarhijas, kas neslēpj atbalstu nemierniekiem.
Arī galvenos opozīcijas spēkus apvienojošā Sīrijas Nacionālā padome un Brīvā Sīrijas armija pavēstījušas, ka būtu gatavas ievērot pamieru, ja vien tam piekristu valdības spēki. «Mēs atbalstītu jebkuru lēmumu, kas pieliktu punktu slepkavošanai, taču šis ierosinājums pirmām kārtām adresējams Sīrijas režīmam, kas turpina valsts pilsētu un ciematu bombardēšanu,» sarunā ar AFP sacījis Sīrijas Nacionālās padomes līderis Basets Saida. Viņš uzsvēris, ka opozīcijas spēki rīkojas tikai nepieciešamās pašaizsardzības ietvaros, kamēr valdības pārstāvji akcentējuši, ka iepriekšējā reizē, kad valdības spēki pārtrauca uguni, opozīcija to izmantoja, lai iekarotu plašas teritorijas. Tieši tāpēc Sīrijas valdība pirms nedēļas noraidīja ANO ģenerālsekretāra Bana Gimuna priekšlikumu pirmajiem sākt ievērot pamieru, cerībā, ka tam pievienosies arī opozīcija.
Reuters uzsver, ka konflikts pašlaik nonācis strupceļā, no kura to var izkustināt tikai vairāk vai mazāk atklāta ārvalstu iejaukšanās. Šķiet, ka B. Asads ir sapratis, ka saviem spēkiem nemiernieki uzvarēt nespēj, ANO Drošības padome Krievijas un Ķīnas nostājas dēļ ārvalstu iejaukšanos nesankcionēs, bet Turcija, neraugoties uz kareivīgajiem paziņojumiem, izvairīsies no aktīvas karadarbības uzsākšanas pret Sīriju. Tieši šā iemesla dēļ vairs nav aktuāls pirms mēneša apspriestais plāns, saskaņā ar kuru Sīrijā tiktu realizēts Jemenas scenārijs – proti, B. Asads apmaiņā pret drošības garantijām nodotu prezidenta pilnvaras kādam citam valdības pārstāvim, kurš gatavotu valsti jaunām vēlēšanām. To sarunā ar saviem Eiropas Savienības kolēģiem šonedēļ skaidri paziņojis Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš sacījis: «Asads negrasās atkāpties.