Timošenko spriedumu pārsūdzēs Strasbūras tiesā

© Scanpix

Kijevas tiesa vakar piespriedusi septiņu gadu cietumsodu bijušajai premjerministrei Jūlijai Timošenko, kura atzīta par vainīgu dienesta pilnvaru pārsniegšanā, 2009. gadā slēdzot līgumu ar Krieviju par gāzes piegādi Ukrainai.

J. Timošenko solījusi spriedumu pārsūdzēt Strasbūras tiesā, Kijevā pieņemto lēmumu jau kritizējušas ES amatpersonas un cilvēktiesību aizstāvji, bet Kijevas centrā vakar turpinājās sadursmes starp J. Timošenko piekritējiem un policiju.

Tas, ka spriedums nebūs labvēlīgs J. Timošenko, kļuva skaidrs jau ar pirmajām vakardienas sēdes minūtēm, kad tiesnesis Rodions Kirejevs paziņoja, ka viņam ir pietiekams pamats uzskatīt, ka apsūdzētā, slēdzot līgumu par gāzes piegādēm ar Krieviju, ir pārsniegusi savas pilnvaras un nodarījusi kompānijai Naftogaz zaudējumus vairāk nekā 1,5 miljardu grivnu jeb 187 miljonu dolāru apmērā. Sprieduma lasīšana ar neilgiem pārtraukumiem turpinājās vēl vairākas stundas, taču Euronews kadros bija redzams, ka gan apsūdzētajai, gan viņas piekritējiem iznākums jau ir skaidrs.

Tādēļ nav pārsteigums, ka vēl brīdī, kad tika lasīts spriedums, J. Timošenko vērsās pie televīzijas žurnālistiem, paziņojot, ka nav mierā ar spriedumu un ir gatava taisnību meklēt Eiropas Cilvēktiesību tiesā Strasbūrā. «Es vēlos pateikt, ka nepiekrītu šim spriedumam. Ar to un visām citām represijām pret pilsoņiem Ukrainā atgriežas 1937. gads,» uzsvērusi bijusī premjere. «Šodien visiem ir skaidrs, ka valstī valda diktatūra. Es jūs visus aicinu apvienoties ar pilsoniskajām organizācijām un opozīcijas spēkiem, lai gāztu šo autoritāro varu. Ar to mums nav nākotnes,» sacījusi J. Timošenko. Viņa arī uzsvērusi, ka sākumā spriedums viņai uzrakstīts prezidenta Viktora Janukoviča administrācijā, bet tikai pēc tam ierosināta krimināllieta un veiktas formalitātes, kuras tiesa mēģina iztēlot par izmeklēšanas darbībām.

Interesanti, ka J. Timošenko improvizētās runas laikā tiesnesis turpināja monotoni lasīt spriedumu, – tajā sacīts, ka papildus septiņu gadu cietumsodam J. Timošenko tiek konfiscēts īpašums, viņai jāatmaksā 187 miljoni dolāru kompānijai Naftogaz, turklāt pēc soda izciešanas viņa vēl trīs gadus nevarēs ieņemt vadošus valsts amatus.

Jau pāris stundu pēc sprieduma pasludināšanas Eiropas Savienības pozīciju paudis augstās pārstāves ārlietās un drošības politikā Ketrīnas Eštones birojs. Tā izplatītajā paziņojumā norādīts, ka prāva nav noritējusi atbilstoši starptautiskajiem standartiem un varasiestāžu vēršanās pret J. Timošenko uzskatāma par politiski motivētu. Paziņojumā norādīts, ka spriedums pasliktinās Ukrainas un ES attiecības. Ar līdzīgu kritiku nākusi klajā arī Vācijas Ārlietu ministrija un tādas cilvēktiesību aizsardzības organizācijas kā Human Rights Watch un Amnesty International.

Gazeta.ru aptaujātie politologi atgādinājuši, ka J. Timošenko un viņas advokātiem ir 15 dienas laika, lai iesniegtu apelāciju. «Janukoviča mērķis nav iesēdināt, bet tikai nobiedēt Timošenko,» skaidrojis kāds anonīms prezidenta administrācijas pārstāvis, liekot saprast, ka apelācijas tiesa varētu pieņemt ekspremjerei labvēlīgu lēmumu. «Šis spriedums nav galīgs, un to var pārsūdzēt,» prognozējot piespriestā soda mīkstināšanu, sacījis politologs Dmitrijs Vidrins. Gan viņš, gan viņa kolēģi uzskata, ka daudz kas būs atkarīgs no tā, cik stingru pozīciju demonstrēs ES.

Pasaulē

Cilvēkiem, kuriem trūkst zobu, iespējams, jau drīzumā izdosies izaudzēt jaunus, saka japāņu zobārsti, pārbaudot novatorisku medikamentu, kas, viņuprāt, piedāvās alternatīvu protēzēm un implantiem, vēsta “Gulf News Asia”.

Svarīgākais