Igaunijā pirms trim gadiem veiktā aptieku reforma nav devusi gaidītās cerības

© pexels.com

Igaunijā pirms trim gadiem veiktā aptieku reforma, kas noteic, ka vairākumam aptieku kapitāldaļu jāpieder farmaceitiem, nav devusi gaidītās izmaiņas un aptiekas joprojām faktiski kontrolē vairumtirgotāji, secinājusi Igaunijas Konkurences padomes.

Konkurences padomes ģenerāldirektore Evelīna Perna-Lē Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR sacīja, ka vairumtirgotāji iegādājas zāles no starptautiskiem piegādātājiem par cenu, kas ir puse no cenas, par kādu zāles pārdod aptiekās.

"Pēdējo 24 mēnešu laikā esam veikuši datu analīzi un ekonomisko analīzi, un tie liecina, ka būtiskas izmaiņas tirgus situācijā nav notikušas," atzina regulatora vadītāja.

Kā stāstīja Igaunijas Konkurences padomes vadītāja, reformas mērķis bija ļaut farmaceitiem pārvaldīt aptiekas un padarīt tās neatkarīgas no zāļu lieltirgotavām, tomēr pēdējo trīs gadu laikā Igaunijā neviena jauna neatkarīga farmaceita aptieka nav izveidota. "Mūsu analīze liecina, ka šī aptieku reforma drīzāk bloķēja tirgu," atzina Perna-Lē.

Viņa paskaidroja, ka lielākā daļa aptieku ir saistītas ar vienu vai otru zāļu lieltirgotavu, kuru Igaunijā ir ļoti maz. Lai gan aptiekai ir formāla iespēja izvēlēties piegādātāju, lielākā daļa farmaceitu atzinuši, ka nemaina vairumtirgotāju, jo cenas būtībā ir vienādas.

Turklāt zāļu lieltirgotavām joprojām ir netiešas īpašumtiesības pār aptiekām, piemēram, lielākā daļa aptieku ir kādā franšīzes tīklā, īrē telpas no vairumtirgotāja.

Konkurences padomes analīze arī liecina, ka ir būtiskas problēmas ar zāļu uzcenojuma līmeni. Vairumtirgotāji, iegādājoties zāles, saņem atlaidi no ražotājiem, un paredzams, ka vismaz daļa šīs atlaides tiks nodota aptiekām un pēc tam arī patērētājiem. Tomēr patiesībā tas nenotiek, atzina Perna-Lē, paskaidrojot, ka ierobežotās konkurences dēļ vairumtirgotājs atlaidi nenodot farmaceitiem un tādējādi tā nenonāk pie patērētājiem, bet ieguvums ir tikai vairumtirgotājam.

Pēc viņas teiktā, uzcenojums aptiekās ir gandrīz dubults.

"2020.gadā šie rādītāji bija gandrīz 45%. Tā ir diezgan liela prēmija vai atlaide, ko ražotājs piešķir vairumtirgotājam," sacīja Konkurences padomes vadītāja.

Jau vēstīts, ka 2020.gada 1.aprīlī Igaunijā stājās spēkā grozījumi Farmācijas likumā, kas paredz, ka vispārējo pakalpojumu aptiekās vairākuma kapitāldaļām jāpieder farmaceitiem, kuriem uzņēmumā jābūt noteicošajai ietekmei.

Grozījumi tika pieņemti 2014.gadā ar nolūku stiprināt farmaceitu lomu veselības aprūpes sistēmā, nodrošināt profesionālu aptieku pakalpojumu attīstību un samazināt biznesa interešu ietekmi uz aptieku pakalpojumiem.

Svarīgākais