Japānā atomelektrostacijā vēl viens sprādziens; radiācija apdraud Tokiju

© Scanpix

Japānā atomelektrostacijā (AES) Fukušima šodien ūdeņraža sprādziena rezultātā aizdedzies AES ceturtais reaktors. Tas bija jau ceturtais sprādziens AES Fukušima – 1 dažu dienu laikā.

Japānas premjerministrs Naoto Kāns arī devis rīkojumu evakuēt visus cilvēkus no 20 kilometru zonas ap AES. Pēc Japānas premjera vārdiem, ugunsgrēka rezultātā notikusi jauna radiācijas noplūde un šoreiz tās līmenis var radīt draudus cilvēku veselībai. Kāns arī atzīmēja, ka radioaktīvo materiālu noplūdes varbūtība paliek augsta.

Drīz pēc tam aģentūra Reuters, atsaucoties uz Francijas vēstniecību Tokijā, paziņoja, ka radiācija 10 stundu laikā var nonākt arī līdz Japānas galvaspilsētai. Tomēr vēlāk vēstniecības pārstāvji atspēkoja šo informāciju. Pēc viņu vārdiem, meteoroloģiskie aprēķini izrādījušies nepareizi un brīdinājums par bīstamību tika izņemts no Francijas vēstniecības Japānā interneta vietnes.

Kā informē ANO Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA), ugunsgrēks izcēlies arī izlietotās kodoldegvielas krātuvē, atmosfērā raidot radioaktīvus izmešus.

Fukušimas atomelektrostacijā radiācijas daudzums, kuru iespējams saņemt vienas stundas laikā, astoņkārtīgi pārsniedz pieļaujamo gada normu, ziņo spēkstacijas operators "Tokijas elektroenerģijas korporācija" (TEPCO).

Arī Tokijā, kas atrodas aptuveni 250 kilometrus un dienvidrietumiem no Fukušimas, radiācijas līmenis ir paaugstināts, ziņo varasiestādes.

Daži iedzīvotāji jau sākuši Tokiju pamest, kamēr citi steidz apgādāties ar pārtikas un citu pirmās nepieciešamības preču rezervēm.

Jau iepriekš ikdienā nepieciešamo produktu trūkums bija akūti jūtams zemestrīces vissmagāk skartajā valsts ziemeļrietumu daļā, taču tagad arī Tokijā daudzu lielveikalu plaukti jau ir pustukši.

Valdība nākusi klajā ar paziņojumu, aicinot iedzīvotājus nekrist panikā un atturēties no pirmās nepieciešamības preču izpirkšanas.

Jau ziņots, ka 2. martā AES Fukušima sprāga pirmais energobloks, kā rezultātā tika izpostītas tā sienas un jumts, kā arī cieta četri cilvēki. Pats reaktors un tam apkārt esošais konteiners tomēr palika neskarti.

14. martā sprādziens, kura rezultātā cieta 11 strādnieki, notika AES trešajā energoblokā, bet agri no rīta 15. martā sprādziens notika arī Fukušima otrajā reaktorā. Pēc plašsaziņas līdzekļu rīcībā esošās informācijas, sprādzienu izpostījis apkārt reaktoram esošu konteineru. Japānas valdībā atzinusi, ka notikušais paaugstina radiācijas noplūdes varbūtību. Fukušimas rajonā jau fiksēti vairāki desmiti radiācijas apstarojuma gadījumu. Japāna jau ir lūgusi Starptautisko atomenerģijas aģentūru (IAEA) nosūtīt uz valsti speciālistu komandu, lai tā spiegtu palīdzību ārkārtas situācijas likvidēšanā. Pašlaik Japānas speciālisti mēģina atvēsināt AES reaktorus ar jūras ūdens palīdzību, jo to dzesēšanas sistēmas ir pārstājušas funkcionēt.

AES, kas atrodas 250 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Japānas galvaspilsētas Tokijas, cieta 11. marta notikušās zemestrīces un tai sekojušā cunami rezultātā.

Pasaulē

Amerikā 1967. gada 12. janvārī nomira 73 gadus vecais Džeimss Bedfords. Viņš jau ilgu laiku slimoja ar nieru vēzi, tā metastāzes bija sasniegušas plaušas. Tomēr pēc nāves Džeimss netika kremēts vai apglabāts zārkā - viņš kļuva par pirmo cilvēku, kurš tika iesaldēts ar mērķi atdzīvināt vēlāk, kad zinātne un tehnoloģijas būs pietiekami attīstītas, lai viņu varētu izglābt. Ar stāstu dalās “postimees.ee”.

Svarīgākais