Organizācija "Sievietei paveicās" uzsākusi parakstu vākšanu, lai aicinātu Latviju ratificēt Stambulas konvenciju. Pirmajā parakstu vākšanas nedēļā aicinājums savācis 700 parakstus. Eurostat dati rāda, ka 2021.gadā Latvijā kopumā bija 19 tīšas sieviešu slepkavības, ko izdarīja ģimenes locekļi vai intīmie partneri - tikpat daudz kā Ungārijā, kuras iedzīvotāju skaits ir aptuveni piecas reizes lielāks nekā Latvijā, ziņo Maija Krastiņa, organizācija "Sievietei paviecās".
Organizācija "Sievietei paveicās" uzsākusi parakstu vākšanu, lai aicinātu Latviju ratificēt Stambulas konvenciju. Atklātā vēstule valdības frakcijām un Labklājības ministram Uldim Augulim tiks iesniegta 2023.gada 13.novembrī.
Aicinām vēl šogad atrast iespēju ratificēt Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanu un novēršanu. Ar katru mirkli, kad tiek atlikta konvencijas ratifikācija, tā slīkst arvien dziļākās ideoloģiskās kaujās un ļauj izplatīties nepatiesai informācijai par tās saturu, mērķi un nepieciešamību.
Šīs ideoloģiskās cīņas, noliedzot problēmas nopietnību, arvien vairāk normalizē vīriešu vardarbību pret sievietēm. Vēl vairāk - tās, pamatojoties uz ideoloģiskiem aizspriedumiem un mazākuma marginalizāciju, pieļauj, ka Latvija var būt viena no 6 retajām Eiropas Savienības valstīm, kuras nav pilnībā uzņēmušās šīs starptautiskās saistības.
Jau 2021.gadā Satversmes tiesa lēma, ka Stambulas konvencija atbilst satversmei. Satversmes tiesa vērsa uzmanību, ka Stambulas konvencijas piemērošanas joma aptver tikai vardarbības izskaušanu un neuzspiež nekādu īpašu laulības vai ģimenes formu pieņemšanu vai ieviešanu. Tomēr politiķi un konvencijas pretinieki turpina izmantot šos argumentus, lai turpinātu iegūt popularitāti, šķeltu un maldinātu sabiedrību par Stambulas konvencijas ratifikāciju kā apdraudējumu Latvijai.
Pēc Eurostat datiem 2021.gadā Latvijā kopumā bija 19 tīšas sieviešu slepkavības, ko izdarīja ģimenes locekļi vai intīmie partneri (16 slepkavības, ko izdarīja ģimenes locekļi, un trīs slepkavības, ko izdarīja intīmie partneri) - tikpat daudz kā Ungārijā, kuras iedzīvotāju skaits ir aptuveni piecas reizes lielāks nekā Latvijā.
Aprīlī Latviju pāršalca ziņa par Jēkabpilī nogalināto sievieti, kuru viņas bijušais dzīvesbiedrs bija vajājis gadu. Pagājušajā nedēļā mediji vēstija, ka izbeigta izmeklēšana par vīrieti, kurš Ķīpsalā vasarā ir nožņaudzis savu dzīvesbiedri.
Situācija ar sieviešu slepkavību skaitu un vardarbību pret sievietēm ir dramatiska. Lai gan valdība ir solījusi konvenciju ratificēt, "Sievietei paveicās" uzskata, ka ar šo solījumu vairs nedrīkst vilcināties un no diskusijām jāpāriet pie darbiem. Ir skaidrs, ka līdz šim ieviestie mehānismi nespēj novērst dzimtē balstītu vardarbību un tās sekas.
"Stambulas konvencija nebūs brīnuma recepte, ar kuras palīdzību apturēsim vardarbību, bet tas būs signāls, ka šī problēma beidzot tiek uztverta nopietni un valsts ir gatava strādāt pie plāna un rīkiem, lai vardarbība mazinātos. Vardarbība un tās radītās sekas ir ilgstošas, īpaši, cieš arī bērni," saka Marta Kraujiņa, vēstules iniciatore